Zlatý záchod i kachle Versace. Bizarní vila u Brna vyjde na 110 milionů

  • 264
Dechberoucí podnikatelské baroko představuje nedokončená rezidence v Rozdrojovicích u Brna. Za nejdražší nabízenou vilu na realitním trhu v Jihomoravském kraji případný kupec zaplatí přes sto milionů.

Obří dům s osmnácti pokoji už zvenčí připomíná značně přezdobený dort. Naducané balustrády, sloupy u vchodu, sochy antických bohů rozeseté po trávníku, zdobená kašna, dvoukřídlé schodiště do zahrady, terasy, římsy, oblá i obdélníková dubová okna či obložení z červenohnědé leštěné žuly.

To vše servíruje mix podnikatelského baroka s rádoby patricijskou římskou vilou. Stojí na okraji malé vesnice Rozdrojovice, nedaleko Brněnské přehrady, a majitel za ni chce závratných 110 milionů korun. Prý do domu napěchoval nejdražší dostupné materiály a také spoustu technologií. Přesto je stále nedokončený.

„Stavbu nelze s ničím srovnávat. Jen použitý materiál včetně práce odhadl znalec na 120 milionů, takže proto taková cena,“ říká Ladislav Stránský z realitní agentury Real Smart, která má prodej domu a dalších nemovitostí stejného podnikatele na starosti.

„Má rád VIP věci a všechno tady jsou jeho nápady. Vilu prodává, protože se dostal do finančních potíží,“ přibližuje Stránský.

Pět teras, římské lázně, garáž pro dvacet aut i hala na squash

Pod hlavní terasou parkuje bílý terénní mercedes a tmavé BMW. „Majitel tu bydlí, ale je nemocný a nepřeje si být rušen. Nechce ani zveřejnit své jméno,“ upozorňuje makléř, k němuž se připojuje správce objektu.

Ani on si nepřeje uvést své jméno, ale zmíní, že se o vilu stará šest let a obklady v koupelnách jsou jeho dílem.

Vstupní hale vévodí jezdecká socha svatého Jiří s kopím a drakem. Shora místnost lemuje ochoz, ale schodiště chybí, nahrazují ho provizorní dřevěné stupně. V místnostech tu a tam postává nábytek, ale spíš připomínají staveniště. Ze stropů trčí dráty a nedokončená elektroinstalace. Z „obýváku“ s krbem se dá projít na terasu.

„Z téhle koukám na svůj panelák v Bystrci. Jinak je teras celkem pět a všechny jsou vytápěné, osvětlené ledkami a připravené na ozvučení. Napíchnete si telefon na kabel, zapnete rádio a všechno hraje,“ popisuje správce.

Jedna koupelna za jedenáct milionů, druhá za sedm

Krb je také na terase, i s malým červeným půlkruhovým grilem, jaký se dá sehnat v každém obchodním domě.

Relaxačním srdcem domu je bazén ve stylu římských lázní s perličkami, protiproudem a vířivým „hříbkem“ jako v akvaparku. Vchází se po schodech a má skleněnou mozaiku s antickými meandry.

„V každém kousku je plátek pravého zlata,“ zdůrazňuje správce-obkladač a ukazuje skleněnou blýskavou destičku.

Nad bazénem vykukuje kruhová vířivka, výklenky kolem jsou určené pro sprchy, saunu, páru a malý bar. Strop má být zrcadlový.

Další překvapení čeká nahoře. Jedna koupelna s modro-bílými obkladačkami značky Versace a další, velká jako menší byt, zdobená růžovohnědým italským mramorem. Větší za jedenáct milionů, menší za sedm. Ostatně i záchod je tu ze zlata.

Vinný sklípek z pálených cihel a zámeckým dřevěným nábytkem nebo velká garáž pro dvacet aut v suterénu s malou squashovou halou doplňují pestrou mozaiku všeho VIP, co má pan domácí rád.

Prodej vily? Naprosto nereálný, je přesvědčená makléřka

Dům začal dnes sedmapadesátiletý brněnský podnikatel stavět v roce 1998, ale dostal se do dluhů, proto jej prodává. Podle makléře Stránského šanci na kupce určitě má, Monika Russeggerová z firmy Ambienten VIP, která se zabývá prodejem luxusních vil v Jihomoravském kraji, naopak tvrdí, že rezidence s užitnou plochou 1 900 metrů čtverečních je jak z jiné planety.

„Její prodej je naprosto nereálný. Dům stojí na malém pozemku a je stavěný v hodně atypickém stylu, který se spoustě lidí nelíbí. Za ty peníze je neprodejný,“ říká makléřka.

„VIP nemovitosti se prodávají nejvýše za cenu kolem 30 milionů. Kdyby někdo měl 110, raději si pořídí velkou parcelu a postaví tam rezidenci podle svých představ. Nekoupí pozemek s nedostavěným domem v Rozdrojovicích,“ dodává.

Podle brněnského architekta Ondřeje Chybíka byl dům „mimo“ už v době, kdy majitel začal stavět. „Z architektonického hlediska se jedná o jasný příklad velice těžko udržitelného řešení. A to jak po materiálové stránce, tak i ve smyslu morálního zastarání,“ míní.

„Už v okamžiku, kdy dům plánovali, bylo takzvané podnikatelské baroko na ústupu. Fakt, že není dokončený ani po téměř dvou dekádách, je toho jasným důkazem,“ upozorňuje Chybík.

Podle starosty Rozdrojovic Daniela Stráského patří obří rezidence k místním kuriozitám. „Bereme ji spíš jako úsměvnou záležitost, protože obrovská luxusní vila stojí na relativně malém pozemku a vypadá jako obr na záhonku,“ poznamenal s úsměvem starosta.