Celková rekonstrukce přišla na více než 200 milionů korun.

Celková rekonstrukce přišla na více než 200 milionů korun. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nocoval v ní Beneš či Fidel Castro, nyní se vila otevírá návštěvníkům

  • 3
Přebývali v ní třeba českoslovenští vojáci, gestapo či exprezident Edvard Beneš. Brněnská vila Stiassni za socialismu sloužila k reprezentačním účelům, navštívil ji tak například i kubánský diktátor Fidel Castro. V neděli se po několika letech opět zpřístupní veřejnosti.

První zájemci se mohou do brněnské vily v Masarykově čtvrti z konce dvacátých let minulého století podívat tuto neděli. Další návštěvníci si mohou prohlédnout interiér budovy, kde původně žil Alfred a Hermina Stiassní s dcerou Susanne, každý víkend.

Po tříleté rekonstrukci fotografka MF DNES nahlédla do stavby, jíž se v minulosti přezdívalo „vládní vila“, už nyní.

„Rekonstruovali jsme ji ve stylu třicátých let. Budou tam stát stejné stromy a na stejném místě jako tenkrát. Přitom některé z nich už nejsou úplně běžné,“ uvedl Petr Kroupa, ředitel Metodického centra moderní architektury v Brně, které v areálu vily nově vzniklo a jehož cílem je umožnit hlouběji poznat architekturu minulého století.

Jihomoravská metropole tak bude mít po vile Tugendhat další stavbu s bohatou historií.

„Vila Stiassni je zajímavá právě v tom, že nabízí politický a historický rozměr. Ve vile Tugendhat přece jen jde hlavně o architekturu,“ srovnal dvě slavné brněnské stavby emeritní děkan Fakulty architektury Vysokého učení technického Vladimír Šlapeta.

Národní památkový ústav, do jehož správy budova se zahradou přišla v roce 2009, se však známější stavbu rekonstrukcí nehodlalo napodobit.

„Snažili jsme se o alternativu k drahým a výjimečně navštěvovaným rekonstrukcím, jakou je vila Tugendhat. Ne vše je přímá kopie, volili jsme levnější cestu. Řadu věcí jsme dělali, aby dojem zůstal zachován, aby materiál byl takový, jaký má být, ale aby to nebylo příliš drahé,“ dodal Kroupa.