Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Víkendy jsou ve vile Tugendhat obsazené až do léta

  18:05aktualizováno  18:05
Chcete navštívit brněnskou vilu Tugendhat a přes týden nemáte čas? Smůla. Až do konce června jsou téměř všechny víkendové prohlídky obsazené. A to platí pro české i cizojazyčné verze.

Vila Tugendhat nouzi o návštěvníky nemá. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Návštěvnost je nad očekávání dobrá. Mysleli jsme, že někoho možná odradí cena 350 korun za vstup, ale to se nepotvrdilo," řekla ředitelka vily Iveta Černá.

Návštěvnost vily Tugendhat

Od března 2012 do konce února 2013 prošlo vilou necelých 45 tisíc platících návštěvníků, což je téměř třikrát více než v roce 2009 před uzavřením objektu.

Zhruba 40 procent návštěvníků tvoří cizinci - nejčastěji z Německa, Rakouska, USA, Velké Británie a Španělska.

Dohromady navštívilo Tugendhat od jejího otevření v březnu loňského roku necelých 45 tisíc lidí. Podle Černé je to maximum, víc návštěvníků už nepřibude. Na prohlídky by se jednoduše nevešli. "Dům se musí udržovat, není možné sem pouštět více lidí," doplnila Černá.

Z celkového počtu návštěvníků tvoří zhruba čtyřicet procent cizinci - nejčastěji z Německa, Rakouska, USA, Velké Británie a Španělska. Méně je návštěvníků z Francie a Itálie. Devadesát procent návštěvníků si také vybírá delší prohlídkový okruh, který je doplněný o technické zázemí domu.

"Vila je magnetem pro turisty, hlavně ty zahraniční. Kamkoliv vyjíždíme prezentovat Brno, mluví se hlavně o Tugendhat," zdůraznila šéfka Turistického informačního centra Petra Kačírková.

Město chce nyní vylepšit navigaci k vile od hlavního nádraží, na které přijíždí spousta turistů. "Máme rozjednaný projekt, který je obdobou turistického značení v krajině. Využili bychom při tom sloupů veřejného osvětlení," sdělila Kačírková.

Vedení vily se snaží v domě také pořádat kulturní akce. Konají se tu filmové projekce přímo za onyxovou stěnou v hlavním obytném prostoru pro třicet diváků. Další akcí jsou Dny hudby, při kterých se hrají hlavně díla skladatelů 30. let 20. století. Nejbližší takový koncert bude 23. dubna.

Do vily můžete nyní vstoupit i virtuálně

Ten, kdo se do vily z časových či jiných důvodů nedostane, nebo se chce před návštěvou namotivovat, si může tuto funkcionalistickou památku prohlédnout i z tepla svého domova. Poslouží mu k tomu virtuální prohlídka dostupná přímo z webových stránek vily.

Prohlídka, kterou vytvořila společnost VirtualPanorama, vznikla v posledních letních měsících roku 2012 a zaznamenává stav vily Tugendhat po poslední restauraci.

Virtuální prohlídka zachycuje celkem 31 míst, která na sebe vzájemně pohledově navazují, a návštěvník si jejich prostřednictvím může vilu Tugendhat prohlédnout. Průchody do dalších místností jsou označeny bílým křížem.

Místnost lze přímo vybrat také na spodním panelu fotografií. "Lze ji snadno změnit také pomocí plánků podlaží se zvýrazněnými pozicemi," dodal projektový manažer společnosti Martin Hrdlička.

Návštěvník má navíc možnost si jednotlivá místa vily přibližovat či oddalovat a může také měnit úhel pohledu.

Virtuální prohlídka je funkční nejen na stolních počítačích, ale také na všech mobilních zařízeních - telefonech a tabletech -  se systémy Android a iOS.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Najdete na iDNES.cz