Vila ze 30. let přišla kvůli plastovým oknům o chráněné průčelí

  15:55aktualizováno  15:55
Místo starých dřevěných oken, kterými v zimě profukovalo, mají nyní nájemníci v domě na Helfertově ulici moderní plastová okna. Vzácný funkcionalistický dům z roku 1937 tak přišel o svoje památkově chráněné průčelí. Městské části Brno-sever, které stavba patří, teď proto hrozí jí až čtyřmilionová pokuta.

Radnici na Brně-severu hrozí až čtyřmilionová pokuta za to, že nechala vyměnit okna u funkcionalistické vily ze 30. let. | foto: Radek Miča, MAFRA

"Dům má památkově chráněné průčelí. To je nyní zničené, protože původní okna nahradili dělníci okny z plastu. Narušuje se tak jednoduchý výraz domu, který je typický pro židovskou meziválečnou architekturu," vysvětlil mluvčí brněnského Národního památkového ústavu (NPÚ) Zdeněk Musil.

Právě památkáři na problémovou výměnu oken upozornili. "Městská část nechala okna vyměnit, aniž by požádala o stanovisko NPÚ. Proto jsme zahájili kroky podle zákona," dodal mluvčí.

Původní stav půjde těžko obnovit, myslí si architekt

Stavební úřad by podle něj měl rekonstrukci zastavit a odbor památkové péče magistrátu by měl zahájit s majitelem domu jednání. "Ta by měla vyústit v pokutu a dům by měl být uveden do původního stavu," dodal Musil.

Radnici na Brně-severu hrozí až čtyřmilionová pokuta za to, že nechala vyměnit okna u funkcionalistické vily ze 30. let.Radnici na Brně-severu hrozí až čtyřmilionová pokuta za to, že nechala vyměnit okna u funkcionalistické vily ze 30. let.

Pokuta může dosáhnout až čtyř milionů korun. Vzhledem k tomu, že dům patří městu, pokutovalo by Brno vlastně samo sebe. A i náprava bude obtížná. Dělníci už totiž velkou část oken vyměnili a stará okna naházeli do přistaveného kontejneru.

"Tyto budovy přežily válku, ale zelená úsporám je jejich smrt. K tomu, zda půjde dům uvést do původního stavu, jsem skeptický," povzdechl si brněnský architekt Karel Doležal.

Starosta městské části Brno-sever Leo Venclík se brání, že o rekonstrukci domu neměl tušení. "Vůbec o ničem nevím, nikdo se na mě neobrátil. Jestli je někde problém, měli by se přeci vždycky obrátit na starostu. Myslím, si že si každý dělá, co chce," zlobil se Venclík.

Nájemníkům nová okna vyhovují, starými prý táhlo

Zatímco památkáři jsou pobouřeni, nájemníkům domu výměna oken nevadí. Naopak ji spíš vítají. "Vím, že je dům památkou, ale nová okna budou mít stejný tvar jako ta původní. Hlavní je, že mně nepotáhne na záda," myslí si o výměně oken nájemnice Jiřina Hanušová.

Ostatní nájemníci si podle Hanušové také stěžovali, že přes okna táhne. "Už byla stará a špatně se zavírala. V zimě praskaly skleněné tabule mrazem a jedna stála 800 korun. Takže lidé to berou i z té finanční stránky," dodala žena.

Podobné problémy jako v Helfertově ulici řeší památkáři i se spoustou dalších domů postavených v meziválečném období. "Jsou vzácné, ale většinou nejsou chráněné. Památkáři pak jejich ničení nemohou nijak zabránit," posteskla si historička umění Petra Hlaváčková.

Za výměnu oken u funkcionalistické vily v Helfertově ulici v Brně hrozí radnici části Brno-sever pokuta až čtyři miliony.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Vězni staví věrný model lednického zámku, pomáhají jim tisíce fotek

Model zámku v Lednici, který v měřítku 1:25 staví vězni z Horního Slavkova, se...

Do oken v nejvyšších patrech lednického zámku v budoucnu nahlédne každý, kdo si jen trochu stoupne na špičky. Ze...

Dotace na závlahy jsou k ničemu. Zemědělci by se utopili v papírech

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.

Ministerstvo chce rozdat miliony na závlahy, aby měli zemědělci zajištěnou vodu na polích během extrémního sucha,...

Prodej bytů jde vyřešit aukcemi, říká nový starosta největší části Brna

V letech 2006 až 2014 byl Vojtěch Mencl uvolněným zastupitelem pro rozvoj...

Do vedení Brna-střed se vrací ODS. Rozvoj největší městské části bude čtyři roky řídit urbanista Vojtěch Mencl, který...

BMW Řada 5 530d xDrive sedan
BMW Řada 5 530d xDrive sedan

r.v. 2017, naj. 31 000 km, diesel
1 405 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz