Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vila ze 30. let přišla kvůli plastovým oknům o chráněné průčelí

  15:55aktualizováno  15:55
Místo starých dřevěných oken, kterými v zimě profukovalo, mají nyní nájemníci v domě na Helfertově ulici moderní plastová okna. Vzácný funkcionalistický dům z roku 1937 tak přišel o svoje památkově chráněné průčelí. Městské části Brno-sever, které stavba patří, teď proto hrozí jí až čtyřmilionová pokuta.

Radnici na Brně-severu hrozí až čtyřmilionová pokuta za to, že nechala vyměnit okna u funkcionalistické vily ze 30. let. | foto: Radek Miča, MAFRA

"Dům má památkově chráněné průčelí. To je nyní zničené, protože původní okna nahradili dělníci okny z plastu. Narušuje se tak jednoduchý výraz domu, který je typický pro židovskou meziválečnou architekturu," vysvětlil mluvčí brněnského Národního památkového ústavu (NPÚ) Zdeněk Musil.

Právě památkáři na problémovou výměnu oken upozornili. "Městská část nechala okna vyměnit, aniž by požádala o stanovisko NPÚ. Proto jsme zahájili kroky podle zákona," dodal mluvčí.

Původní stav půjde těžko obnovit, myslí si architekt

Stavební úřad by podle něj měl rekonstrukci zastavit a odbor památkové péče magistrátu by měl zahájit s majitelem domu jednání. "Ta by měla vyústit v pokutu a dům by měl být uveden do původního stavu," dodal Musil.

Radnici na Brně-severu hrozí až čtyřmilionová pokuta za to, že nechala vyměnit okna u funkcionalistické vily ze 30. let.Radnici na Brně-severu hrozí až čtyřmilionová pokuta za to, že nechala vyměnit okna u funkcionalistické vily ze 30. let.

Pokuta může dosáhnout až čtyř milionů korun. Vzhledem k tomu, že dům patří městu, pokutovalo by Brno vlastně samo sebe. A i náprava bude obtížná. Dělníci už totiž velkou část oken vyměnili a stará okna naházeli do přistaveného kontejneru.

"Tyto budovy přežily válku, ale zelená úsporám je jejich smrt. K tomu, zda půjde dům uvést do původního stavu, jsem skeptický," povzdechl si brněnský architekt Karel Doležal.

Starosta městské části Brno-sever Leo Venclík se brání, že o rekonstrukci domu neměl tušení. "Vůbec o ničem nevím, nikdo se na mě neobrátil. Jestli je někde problém, měli by se přeci vždycky obrátit na starostu. Myslím, si že si každý dělá, co chce," zlobil se Venclík.

Nájemníkům nová okna vyhovují, starými prý táhlo

Zatímco památkáři jsou pobouřeni, nájemníkům domu výměna oken nevadí. Naopak ji spíš vítají. "Vím, že je dům památkou, ale nová okna budou mít stejný tvar jako ta původní. Hlavní je, že mně nepotáhne na záda," myslí si o výměně oken nájemnice Jiřina Hanušová.

Ostatní nájemníci si podle Hanušové také stěžovali, že přes okna táhne. "Už byla stará a špatně se zavírala. V zimě praskaly skleněné tabule mrazem a jedna stála 800 korun. Takže lidé to berou i z té finanční stránky," dodala žena.

Podobné problémy jako v Helfertově ulici řeší památkáři i se spoustou dalších domů postavených v meziválečném období. "Jsou vzácné, ale většinou nejsou chráněné. Památkáři pak jejich ničení nemohou nijak zabránit," posteskla si historička umění Petra Hlaváčková.

Za výměnu oken u funkcionalistické vily v Helfertově ulici v Brně hrozí radnici části Brno-sever pokuta až čtyři miliony.Nejčtenější

Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Wimbledonská vítězka v mixu Melicharová: Su ráda, že umím česky

Nicole Melicharová a Alexander Peya ovládli wimbledonský mix.

Netradiční brněnský otisk se vyjímá na poháru pro vítěze tenisového Wimbledonu. Trofej pro šampionku v mixu tam...

Duka žaluje divadelníky, Ježíš znásilňující muslimku zasáhl jeho vyznání

Kardinál Dominik Duka zůstane ve funkci arcibiskupa pražského. V reakci na jeho...

Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním divadelním inscenacím Naše násilí a vaše násilí a Prokletí...

Další z rubriky

Na singletraily někdo dává větve a kamení, jeden cyklista už se zranil

V Mariánském údolí někdo nastrařuje nebezpečné pasti

Nové singletraily v Mariánském údolí u Líšně fungují teprve od května a už mají nepřítele. Někdo na stezky klade velmi...

Ministerstvo udělalo Brnu čáru přes rozpočet. Dům prohlásilo za památku

Rohový dům na ulici Milady Horákové a třídy. 28. Října Brno.

Dům na rohu ulic Milady Horákové a náměstí 28. října v Brně ministerstvo kultury opět prohlásilo za památku. To však...

Nová aplikace brněnských nadšenců rozpozná rostliny. Stačí je vyfotit

Masožravá kytka v písčinách Na Plachtě v Hradci (14.7.2014).

Na výletě do přírody potkáte půvabnou rostlinu, a chcete vědět, jak se jmenuje. S webovou aplikací, kterou spustili tři...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz