Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vína se tolik neurodilo, vinaři ho vyrobí z moštu z ciziny

  7:30aktualizováno  7:30
Vinaři letos odhadují o polovinu nižší úrodu hroznů. Někteří proto chtějí dovážet mošt z Rakouska či jiných zemí. Pokud ale víno při prodeji správně neoznačí, riskují problémy při kontrolách Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Vinař Zbyněk Vaďura z Polešovic ukazuje hrozny odrůdy Chardonnay ve vinohradu Novosady, které napadla plíseň révová | foto: Jan Karásek, MAFRA

Sklizeň hroznů některých odrůd začne ve větší míře až v následujících týdnech. Ve srovnání s dlouhodobým průměrem lze kvůli nemocem a počasí čekat zhruba o 40 až 50 procent nižší výnosy. V jednotlivých regionech se budou pohybovat na úrovni tří až čtyř tun z jednoho hektaru.

"Asi dvě třetiny spotřeby vína se budou muset dovézt," uvedl tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček. Ze zemí Evropské unie to přitom podle něj jde bez problémů, nesmí se však zapomenout na povinný údaj o zemi původu.

Někteří si pomůžou moštem z Rakouska

Některé vinaře však letošní neúroda ohrožuje existenčně. "Ve vinohradě nemám ani hrozen, tlak peronospory byl tak silný, že mi na keřích nezbylo vůbec nic. Musím si ale nějak poradit, protože příjmy z prodeje jsou pro mě důležité. Koupím proto mošt z Rakouska, abych naplnil sudy," říká jeden z vinařů v Mikulovské oblasti.

Konzument požadující moravské víno tak nebude mít jistotu, že jej skutečně získá. "Hrozny či mošty ze zahraničí se do Česka samozřejmě dovážet mohou, pak z nich ale nelze vyrobit vína s tradičními českými označeními jakostní víno či jakostní víno s přívlastkem," vysvětlila mluvčí inspekce Martina Šmídtová.

Podle ní lze z takto dovezené suroviny vyrobit pouze vína stolní. V případě, že by vinař vydával víno ze zahraniční suroviny za tuzemské, může dostat za klamání spotřebitele citelnou pokutu – řádově od desetitisíců až po miliony.

"Kontroly provádíme a využíváme k tomu povinnou vinařskou a účetní evidenci," doplnila mluvčí. Z obchodních dokladů a výkupních lístků tak může inspekce zjistit, zda hrozny pocházejí skutečně od pěstitele, který je na dokladu uveden. Lze také srovnat objem dodaných hroznů vzhledem k rozloze příslušné vinice.

Vinař: Fígle s označením jsou riziko

Žádné obavy z letoška naopak nemá Josef Valihrach z Krumvíře, který letos obhájil prestižní titul Vinař roku. Podle něj nemohou být všechny roky vynikající. "Určitě budeme mít jen svoje hrozny, protože jsme se o vinohrady dobře postarali," říká vinař.

Navíc má zásoby vína z minulých let. Vydávání dovozové suroviny za domácí označil za nebezpečí pro tuzemský trh, ale také pro neznalého spotřebitele. "Já sám bych do takového rizika nešel," zdůraznil vinař.

Spotřebitelé mají podle mluvčí inspekce jednoduché vodítko. Pokud si koupí nápoj označený jakostní víno, zemské víno nebo jakostní víno s přívlastkem, jedná se vždy o víno tuzemského původu. Na etiketě bude i vinařská oblast, kde byly hrozny vypěstovány. U stolních vín musí být uvedena země původu, a protože se často jedná o směsi, používá se například "směs vín z EU". Loni inspekce zkontrolovala 1 175 vzorků neboli šarží vín.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Najdete na iDNES.cz