Vedoucí výroby hroznů Znovínu Znojmo Ondřej Kubic s propanbutanovým dělem na

Vedoucí výroby hroznů Znovínu Znojmo Ondřej Kubic s propanbutanovým dělem na plašení špačků. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vinaři brání úrodu před nálety špačků, na svazích „bouchají“ děla

  • 12
Hrozny na jihu Moravy dozrávají a z viničních svahů se teď ozývají ohlušující rány z plynových děl. Ty mají zaplašit dotěrná hejna špačků. Někteří lidé rány berou jako "daň" vinařům, jiným už hodně vadí.

Ještě před pár lety si Jitka Zachová z Velkých Němčic na Břeclavsku nemohla poklidné léto na dvorku svého rodinného domku v blízkosti vinic, kde se říká Na Boudkách, vynachválit.

Teď je ale zase zoufalá a naštvaná. Připadá si totiž doma jako na střelnici. Klid prý nemá ani o víkendech. Stěžuje si, že od brzkého rána až do setmění musí poslouchat ohlušující rány z vinohradu. Bouchnou dvakrát za minutu.

Vedoucí výroby hroznů Znovínu Znojmo Ondřej Kubic s propanbutanovým dělem na
Vedoucí výroby hroznů Znovínu Znojmo Ondřej Kubic s propanbutanovým dělem na

Střapce hroznů ve vinicích začaly totiž dozrávat a rány z plynových děl mají odhánět dotěrná hejna špačků. A ozývají se už z viničních svahů po celé jižní Moravě. Někde vinaři respektují dohody s obcí, jinde na ni moc nedbají. Přestože jim noční klid ukládá zákon.

"Je to opravdu bezohlednost. Jako by všichni stáli za vinařem, který nám ruší klid. Starosta, policie i hygienická stanice. Léto tu bylo nejkrásnější, ale teď uvažujeme o prodeji nemovitosti," zlobí se na "prostřílené" léto Jitka Zachová.

Kolem vinohradu běhá celý rok, úrodu si chce chránit

Nic s tím ale nenadělá. Vinař Michal Skúpý, jemuž vinice za jejím domem patří, totiž nijak postižitelný není.

"Vím, že je to nepříjemné, ale zakázat plašení špačků přístrojem, který odpovídá normě a navíc je řízený časovačem a na noc se vypíná, opravdu nemůžeme. Tím spíše, pokud nepřekračuje stanovenou hlučnost," vzkázal stěžovatelce starosta Velkých Němčic František Smetana.

Ani majitel plynového děla se necítí provinile. "Člověk kolem vinohradu celý rok běhá, investuje do něho hodiny práce a hlavně peněz. Musí pak úrodu nějak chránit," říká majitel vinice, který se střelbou začal v půlce července.

A vzpomíná, jak mu kdysi hejno hladových špačků očesalo před sklizní celou vinici. "Nezůstalo ani zrnko. Bylo to, jako by přiletěl obří vysavač," popsal.

Za překročení vyhlášky hrozí v Hustopečích tučná pokuta

V některých vinařských obcích už však mají na "plašiče" tvrdě políčeno. Například v Hustopečích schválili loni jednu z nejpřísnějších vyhlášek. Ta stanoví pokutu až třicet tisíc korun, pokud někdo překročí povolenou hodinu střílení.

"Zatím jsme nikoho řešit nemuseli, ale budeme opravdu nekompromisní. Nájezdy špačků teprve vypuknou," vzkazuje případným provinilcům proti nočnímu klidu místostarosta Hustopečí Libor Sadílek.

Největší vinařská obec v zemi, Velké Bílovice, má s vinaři gentlemanskou dohodu. "Obecní vyhlášku nemáme, rány se tady ale ozývají v noci opravdu zřídka," tvrdí předseda spolku Velkobílovičtí vinaři František Zapletal.

Že se rány ozývají i na kilometry, potvrzují ale všichni. "Na druhou stranu jako správní vinaři své kolegy chápeme. Lidé to prostě musí pár týdnů vydržet," vzkazuje místostarosta Velkých Pavlovic Zdeněk Karber.