Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vinaři budou „přikyselovat“ víno, sklizeň měla vysokou cukernatost

  7:00aktualizováno  7:00
Počasí způsobilo změnu v letošním vinařském roce. Vinaři totiž budou přikyselovat. Vláda před několika dny schválila návrh, který jim to umožní. V důsledku extrémně slunečného počasí měly hrozny z loňské sklizně vysokou cukernatost, což způsobilo zvýšené odbourávání kyseliny vinné přímo v hroznech.

Letošní úroda vinné révy byla extrémně bohatá na cukry, vinaři tedy musí vína | foto: aje

Kyselina vinná je přitom přirozenou součástí vína a kromě jiných faktorů ovlivňuje i chuťové vlastnosti jednotlivých odrůd.

"Netvrdím, že sám budu přikyselovat, ale určitě tuto možnost vítám. Kyselina je alfou a omegou mezi látkami důležitými pro zdraví vína," vysvětluje vinař Radomil Baloun z Velkých Pavlovic.

"To je nejdůležitější atribut. Musí se s tím ovšem umět zacházet, jde o velmi ostrý zásah a někdy může být jeden gram kyseliny vinné na litr až příliš," upozorňuje Baloun.

"Když hrozny více vyzrávají a podzim je hezký, kyseliny se už na vinici odbourávají a v moštu je jich pak méně," popisuje vinař Stanislav Málek z Popic.

"Jsou odrůdy, které jsou na kyselinu skoupé, například muškátové odrůdy, nebo Tramín červený, Pálava či Rulandské šedé. A tam pak kyselina chybí, což se projevuje v senzorice a vína pak nemají ty správné chuťové parametry. Pak je vhodnější kyselinu přidat, aby byla vína plnější," dodává Málek.

Radomil Baloun připomíná, že množství kyseliny vinné ovlivňuje ve víně řadu procesů ovlivňujících jeho výslednou kvalitu.

"Klesne-li kyselina u bílého vína pod čtyři gramy na litr, může se stát, že se po filtraci a nalahvování, tedy ve chvíli, kdy už by se nic stát nemělo, poruší se takzvaný ochranný val," popisuje vinař.

"Víno zopalizuje, zkalí se, udělá se v něm mlha," dodal Baloun.

Radomil Baloun popisuje, že když se s podobným problémem setkal před několika lety poprvé, dalo mu hodně práce odhalit jeho příčiny.

Je to přirozené

"Trvalo mi opravdu dlouho, než jsem přišel na to, jak ten problém vyřešit. A nebyli mi schopní poradit ani odborníci z vysoké školy, vůbec je tehdy nenapadlo zajímat se o množství kyseliny," vzpomíná velkopavlovický vinař.

"Ale po řadě pokusů jsem zjistil, že stačí smíchat takové víno s vínem kyselejším, docílit množství kyseliny zhruba 4 a půl gramu na litr a pak už je to víno stabilní," dodává Baloun.

K případným obavám milovníků vína z vlivu přikyselování na kvalitu vína podle něho není důvod.

"Je to přirozený proces. Stejně jako můžeme ovlivnit nejrůznějšími metodami kvašení například odbourávání kyseliny jablečné nebo její přeměnu na kyselinu mléčnou, je zcela přirozené ovlivnit v případě potřeby víno přidáním kyseliny vinné. Ta je vlastně tvořena pomletým a rozpuštěným sedimentem, který se přirozeně usazuje v sudech při kvašení," popisuje Radomil Baloun.

"Zákazníci ať se toho rozhodně nebojí," dodává vinař.

Případné obavy z nepřirozené chuti přikyseleného vína vyvrací i Stanislav Málek. "Kyselina působí rovněž jako prevence různých chorob protože upravuje například PH, což nevyhovuje některým bakteriím. Vína by pak měla být stabilnější," říká majitel popického vinařství.

"Já asi budu přikyselovat. Musím ověřit, jaké jsou přesné okolnosti toho povolení, ale měl bych zájem přikyselit o nějaký gram odrůdu Tramín červený, která má těch kyselin poměrně málo. Konzumenti se skutečně nemají čeho obávat, je to přirozená věc," dodává Stanislav Málek.

Přikyseluje se i v Rakousku a Německu

Možnosti přikyselování již využily sousední státy Rakousko a Německo, které také spadají do severních vinařských oblastí.

Pro Česko je přitom typické spíše doslazování vín, především kvůli klimatickým podmínkám s kratším slunečním svitem.

Přikyselování vín umožňuje například jeho producentům z jihoevropských zemí, které mají díky podnebí výrazně lepší podmínky pro jeho pěstování než tuzemští vinaři, vyrobit s nižšími náklady typově a chuťově srovnatelná vína s víny tuzemskými.

Vinaři rovněž připomínají, že není povinností výrobce vína uvádět na etiketách, že bylo přikyseleno.Nejčtenější

Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....

První mešita v Česku slouží 20 let, lidé v okolí už si na ni zvykli

Brněnská mešita na Vídeňské ulici

První mešita postavená v České republice si minulý týden připomněla dvacet let od svého otevření. Nenápadnou budovu,...Duka žaluje divadelníky, Ježíš znásilňující muslimku zasáhl jeho vyznání

Kardinál Dominik Duka zůstane ve funkci arcibiskupa pražského. V reakci na jeho...

Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním divadelním inscenacím Naše násilí a vaše násilí a Prokletí...

Bulharský řidič vezl do Česka Iráčany, v Lanžhotě je zadrželi policisté

Policie na jihu Moravy zadržela čtyři Iráčany

Mercedes s bulharskou registrační značkou zastavili policisté během uplynulého prodlouženého víkendu na bývalém...

Sládek, který vyzradil tajemství piva. Poupěte za to uznávali i nenáviděli

Nejslavnější český sládek František Ondřej Poupě.

V areálu bývalého brněnského městského pivovaru v Dominikánské ulici vzniká Pivovarský dům. Ponese jméno nejslavnějšího...

Další z rubriky

Přestaňte hubit plevel v ulicích jedem, přikázali brněnští radní

Na prorůstající trávu v chodnících a parkovištích se dnes často používá Roundup.

Bez glyfosátu, kterým se běžně odstraňuje plevel v parcích, na chodnících a silnicích, se budou muset obejít všechny...

Ministerstvu udělalo Brnu čáru přes rozpočet. Dům prohlásilo památkou

Rohový dům na ulici Milady Horákové a třídy. 28. Října Brno.

Dům na rohu ulic Milady Horákové a náměstí 28. října ministerstvo kultury opět prohlásilo za památku. To však hatí...

VIDEO: Trojice zkoušela okrást opilého muže, poté jej brutálně napadla

Trojice zkoušela okrást a poté zbila opilého muže

Trojici mladíků, kteří v centru města napadli opilého muže, zadrželi brněnští strážníci. Útočníci nejprve manipulovali...

Najdete na iDNES.cz