Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vinaři, kteří chtějí prodávat kvalitní víno, mohou nyní překřtít tratě

  12:59aktualizováno  12:59
Rádi byste prodávali kvalitní vína s přívlastkem nebo čerpali dotace na obnovu vinohradu? Pokud nemáte svou vinici zapsanou ve viniční trati, máte smůlu, bez registrace to nejde. Producenti vína, kteří chtějí učinit v zápisech změnu, mají příležitost právě teď.

Vinohrady na Hodonínsku | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

Stávající viniční tratě zanesené v územních plánech často obsahují chyby, které komplikují výsadbu či údržbu vinic. Vinaři nyní mohou předložit návrhy na změny názvů, umístění či velikosti viničních tratí v příslušných obcích.

Ty je pak předají Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému či ministerstvu zemědělství. Poté přijde na řadu novelizace vyhlášky, jež stanoví seznam vinařských podoblastí, vinařských obcí a viničních tratí, včetně jejich územního vymezení. Obce a vinaři, kteří mají zájem tratě měnit či rozšiřovat, si musejí pospíšit.

"Zatím není daný pevný termín, dokdy tak mají učinit, ale novelizace se připravuje. Máme už desítky návrhů," apeluje na vinaře a obce Rostislav Gruna z oddělení registru vinic v Oblekovicích. "Vinař, který chce nabízet spotřebitelům vína vyšší kvality, musí mít ze zákona výsadbu ve viniční trati. Jinak se zbavuje možnosti vyrábět například vína s přívlastky, což zvyšuje hodnotu i prestiž pěstitele," upozornil.

Místo vinic jsou biokoridory

Možnost změn v plánech viničních tratí uvítali v Hustopečích. "Stávající hranice byly vytvořeny podle starých map, a tak se stalo, že na místě vinic jsou dnes třeba biokoridory, biocentra, někdy i stavební objekty,“ uvedl vedoucí zdejšího odboru regionálního rozvoje Leoš Vejpustek.

Naopak bez starostí je vinařská společnost Chateau Bzenec. "Podmínkami registrace vinic jsme se podrobně zabývali už před čtyřmi roky. Drželi jsme se toho, co nám zanechali předkové. Vinařství tu kvetlo už ve středověku a původních názvů i lokalit jsme využili k soudobé prezentaci. Vnímáme to jako obrovský potenciál,“ uvedl ředitel společnosti Alexandr Flodr.

Stanovení viničních tratí někde brzdí obavy. "Některé obce se neprávem obávají, že jim registrace v budoucnu zkomplikuje například stavební řízení, ale není to pravda. Účelem jsou výhody pro vinaře, kteří to s pěstováním a produkcí vína myslí vážně,“ řekl Rostislav Gruna.

Památka na etiketě

Výhodou je větší důvěryhodnost produktu a také možnost použít zajímavý název. Na etiketě může zářit místní památka či zajímavost.

"Hlavním smyslem je, aby se dala do souladu územní vyhláška s realitou a aby se neplánovala výsadba tam, kde to není možné. Také chceme zabránit znehodnocování pozemků,“ uvedl Leoš Vejpustek.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

Hokejová hala pro Kometu vznikne na výstavišti. Zřejmě do roku 2022

Studii nového hokejového stadionu za Lužánkami už dříve vypracovala...

Multifunkční hala pro hokejovou Kometu vznikne na výstavišti v Brně. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) by mohla být...

Trest pro boxera Plachetku za znásilnění platí, obnovy procesu nedosáhl

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Odsouzený boxer Ľudovít Plachetka před Krajským soudem v Brně neuspěl s žádostí o obnovu procesu. Za znásilnění...

Najdete na iDNES.cz