Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vinaři, kteří chtějí prodávat kvalitní víno, mohou nyní překřtít tratě

  12:59aktualizováno  12:59
Rádi byste prodávali kvalitní vína s přívlastkem nebo čerpali dotace na obnovu vinohradu? Pokud nemáte svou vinici zapsanou ve viniční trati, máte smůlu, bez registrace to nejde. Producenti vína, kteří chtějí učinit v zápisech změnu, mají příležitost právě teď.

Vinohrady na Hodonínsku | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

Stávající viniční tratě zanesené v územních plánech často obsahují chyby, které komplikují výsadbu či údržbu vinic. Vinaři nyní mohou předložit návrhy na změny názvů, umístění či velikosti viničních tratí v příslušných obcích.

Ty je pak předají Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému či ministerstvu zemědělství. Poté přijde na řadu novelizace vyhlášky, jež stanoví seznam vinařských podoblastí, vinařských obcí a viničních tratí, včetně jejich územního vymezení. Obce a vinaři, kteří mají zájem tratě měnit či rozšiřovat, si musejí pospíšit.

"Zatím není daný pevný termín, dokdy tak mají učinit, ale novelizace se připravuje. Máme už desítky návrhů," apeluje na vinaře a obce Rostislav Gruna z oddělení registru vinic v Oblekovicích. "Vinař, který chce nabízet spotřebitelům vína vyšší kvality, musí mít ze zákona výsadbu ve viniční trati. Jinak se zbavuje možnosti vyrábět například vína s přívlastky, což zvyšuje hodnotu i prestiž pěstitele," upozornil.

Místo vinic jsou biokoridory

Možnost změn v plánech viničních tratí uvítali v Hustopečích. "Stávající hranice byly vytvořeny podle starých map, a tak se stalo, že na místě vinic jsou dnes třeba biokoridory, biocentra, někdy i stavební objekty,“ uvedl vedoucí zdejšího odboru regionálního rozvoje Leoš Vejpustek.

Naopak bez starostí je vinařská společnost Chateau Bzenec. "Podmínkami registrace vinic jsme se podrobně zabývali už před čtyřmi roky. Drželi jsme se toho, co nám zanechali předkové. Vinařství tu kvetlo už ve středověku a původních názvů i lokalit jsme využili k soudobé prezentaci. Vnímáme to jako obrovský potenciál,“ uvedl ředitel společnosti Alexandr Flodr.

Stanovení viničních tratí někde brzdí obavy. "Některé obce se neprávem obávají, že jim registrace v budoucnu zkomplikuje například stavební řízení, ale není to pravda. Účelem jsou výhody pro vinaře, kteří to s pěstováním a produkcí vína myslí vážně,“ řekl Rostislav Gruna.

Památka na etiketě

Výhodou je větší důvěryhodnost produktu a také možnost použít zajímavý název. Na etiketě může zářit místní památka či zajímavost.

"Hlavním smyslem je, aby se dala do souladu územní vyhláška s realitou a aby se neplánovala výsadba tam, kde to není možné. Také chceme zabránit znehodnocování pozemků,“ uvedl Leoš Vejpustek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz