Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak zaujmout? Vinaři na jihu Moravy to zkouší přes sport i volby miss

  7:37aktualizováno  7:37
Cyklistika, soutěž krásy nebo potápění. Jihomoravští vinaři se snaží zaujmout různě. Vyniknout v dnešní konkurenci už dá docela velkou práci.

Vinař Miloš Michlovský z Rakvic na Břeclavsku a jeho stroj na výrobu nealkoholického a nízkoalkoholického vína | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V sobotu se u Vranovské přehrady konal nejnáročnější cyklistický závod na Znojemsku. Už čtvrtým rokem mu propůjčuje svůj název místní vinařství Lahofer.

Přestože své víno muselo zabalit závodníkům až na doma, jen přítomnost jejich loga u trati je pro společnost velké plus.

Fotogalerie

"Pryč jsou doby, kdy stačilo udělat slušné víno, a to se prodalo samo. Dnes je potřeba ho udělat velmi dobré, až vynikající a zároveň se věnovat marketingu," říká Pavel Krška ředitel Národního vinařského centra.

"Před patnácti lety tu mohlo být tak pět špičkových firem, pak jich postupně bylo deset, dvacet, dneska jich je klidně padesát. Konkurence je větší a větší," vysvětluje.

Vinařství se tak snaží zaujmout něčím specifickým. "Před čtyřmi lety hledal pořadatel pro svůj závod nového partnera. Kolegové mají cyklistiku rádi, a tak se dohodli. Angažovali jsme se do té doby spíš v kultuře. Do sportu jsme ale chtěli také, protože je to jiný trh. Lidé, kteří navštěvují sportovní utkání, jsou jiní než ti, co chodí na divadlo," vypráví obchodní ředitel Lahoferu Daniel Smola.

Jeho firma tak kráčí ve stopách jiného znojemského vinařství – Znovínu. Ten se do cyklistiky pustil už před necelými patnácti lety. Každoročně koncem června pořádá závod v okolí Šatova.

Ze dna přehrady vyloví sekt i peníze pro Paraple

To vinařům z Lechovic se povedlo vybudovat si tradiční akci skoro omylem. V době, kdy konkurence ještě nebyla tak ostrá, přišel jednatel Vinných sklepů Lechovice Ivan Kalaš s nápadem potápět sekt na dno Vranovské přehrady.

"Je to vášnivý potápěč a někde se doslechl, že ve středověku si takto mořeplavci uchovávali vína na cestách. V roce 2000 slavil Vranov výročí, tak se to spojilo," vysvětlil technolog sklepů Jan Hrachovský.

Každoroční letní výlov uložených lahví navíc vedení sklepů propojilo ještě s finanční podporou Centra Paraple. Po třinácti letech je z toho marketingový hit.

"Hodně lidí na ochutnávkách si nás s výlovem spojuje. Lechovice jako malá vesnička nikomu nic neřekne, do povědomí mnoha lidí jsme se dostali právě díky výlovu," řekl Hrachovský.

"Spousta lidí to vnímá i tak, že si na dobročinném účelu děláme propagaci. Ale lidem, kterým pak ty peníze pomáhají, je to jedno," dodal.

Miss Víno musí mít vinařské znalosti

Úplně jiným směrem se vydalo vinařství U Kapličky ze Zaječí na Břeclavsku. To před dvěma lety uspořádalo první Miss Víno. "Všude kolem jsou nějaké miss, tak proč by nemohla být Miss Víno?" ptá se jednatel vinařství Rostislav Žďárský.

Děvčata z jím založené soutěže působí jako vinařské diplomatky. V oblasti musejí mít určité znalosti.

"Nejde o to, že vyhraje holka, která je krásná. Musí umět komunikovat na úrovni, a to i co se týče vína," poznamenává Žďárský. "Zapojujeme je do aktivit, jako je začátek sezony svatomartinských vín, start vinobraní, předávání cen na vinařských akcích, účast na veletrzích a podobně," vyjmenovává.

Někteří další vinaři se víc než akcemi snaží zaujmout neobvyklými produkty. Miloš Michlovský z Rakvic na Břeclavsku si pořídil vybavení na nealkoholické víno. Cílí s ním hlavně na řidiče a ženy.

Chateau Lednice letos zabodovalo s burčákomaty, ve kterých může rozvézt podchlazený burčák po celé zemi, aniž by utrpěla jeho kvalita. Vinařství Nestarec se zase chystá uvést na trh speciální hroznový dresink verjus.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Najdete na iDNES.cz