Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak zaujmout? Vinaři na jihu Moravy to zkouší přes sport i volby miss

  7:37aktualizováno  7:37
Cyklistika, soutěž krásy nebo potápění. Jihomoravští vinaři se snaží zaujmout různě. Vyniknout v dnešní konkurenci už dá docela velkou práci.

Vinař Miloš Michlovský z Rakvic na Břeclavsku a jeho stroj na výrobu nealkoholického a nízkoalkoholického vína | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V sobotu se u Vranovské přehrady konal nejnáročnější cyklistický závod na Znojemsku. Už čtvrtým rokem mu propůjčuje svůj název místní vinařství Lahofer.

Přestože své víno muselo zabalit závodníkům až na doma, jen přítomnost jejich loga u trati je pro společnost velké plus.

Fotogalerie

"Pryč jsou doby, kdy stačilo udělat slušné víno, a to se prodalo samo. Dnes je potřeba ho udělat velmi dobré, až vynikající a zároveň se věnovat marketingu," říká Pavel Krška ředitel Národního vinařského centra.

"Před patnácti lety tu mohlo být tak pět špičkových firem, pak jich postupně bylo deset, dvacet, dneska jich je klidně padesát. Konkurence je větší a větší," vysvětluje.

Vinařství se tak snaží zaujmout něčím specifickým. "Před čtyřmi lety hledal pořadatel pro svůj závod nového partnera. Kolegové mají cyklistiku rádi, a tak se dohodli. Angažovali jsme se do té doby spíš v kultuře. Do sportu jsme ale chtěli také, protože je to jiný trh. Lidé, kteří navštěvují sportovní utkání, jsou jiní než ti, co chodí na divadlo," vypráví obchodní ředitel Lahoferu Daniel Smola.

Jeho firma tak kráčí ve stopách jiného znojemského vinařství – Znovínu. Ten se do cyklistiky pustil už před necelými patnácti lety. Každoročně koncem června pořádá závod v okolí Šatova.

Ze dna přehrady vyloví sekt i peníze pro Paraple

To vinařům z Lechovic se povedlo vybudovat si tradiční akci skoro omylem. V době, kdy konkurence ještě nebyla tak ostrá, přišel jednatel Vinných sklepů Lechovice Ivan Kalaš s nápadem potápět sekt na dno Vranovské přehrady.

"Je to vášnivý potápěč a někde se doslechl, že ve středověku si takto mořeplavci uchovávali vína na cestách. V roce 2000 slavil Vranov výročí, tak se to spojilo," vysvětlil technolog sklepů Jan Hrachovský.

Každoroční letní výlov uložených lahví navíc vedení sklepů propojilo ještě s finanční podporou Centra Paraple. Po třinácti letech je z toho marketingový hit.

"Hodně lidí na ochutnávkách si nás s výlovem spojuje. Lechovice jako malá vesnička nikomu nic neřekne, do povědomí mnoha lidí jsme se dostali právě díky výlovu," řekl Hrachovský.

"Spousta lidí to vnímá i tak, že si na dobročinném účelu děláme propagaci. Ale lidem, kterým pak ty peníze pomáhají, je to jedno," dodal.

Miss Víno musí mít vinařské znalosti

Úplně jiným směrem se vydalo vinařství U Kapličky ze Zaječí na Břeclavsku. To před dvěma lety uspořádalo první Miss Víno. "Všude kolem jsou nějaké miss, tak proč by nemohla být Miss Víno?" ptá se jednatel vinařství Rostislav Žďárský.

Děvčata z jím založené soutěže působí jako vinařské diplomatky. V oblasti musejí mít určité znalosti.

"Nejde o to, že vyhraje holka, která je krásná. Musí umět komunikovat na úrovni, a to i co se týče vína," poznamenává Žďárský. "Zapojujeme je do aktivit, jako je začátek sezony svatomartinských vín, start vinobraní, předávání cen na vinařských akcích, účast na veletrzích a podobně," vyjmenovává.

Někteří další vinaři se víc než akcemi snaží zaujmout neobvyklými produkty. Miloš Michlovský z Rakvic na Břeclavsku si pořídil vybavení na nealkoholické víno. Cílí s ním hlavně na řidiče a ženy.

Chateau Lednice letos zabodovalo s burčákomaty, ve kterých může rozvézt podchlazený burčák po celé zemi, aniž by utrpěla jeho kvalita. Vinařství Nestarec se zase chystá uvést na trh speciální hroznový dresink verjus.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Najdete na iDNES.cz