Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: a a, MF DNES

Vinaři se bouří proti zrušení sudových vín, přišli by o miliony

  • 44
Malé vinařské firmy a vinotéky chtějí zamezit novele zákona, která výrazně omezí prodej sudových vín. Změnu prosazuje ministerstvo zemědělství. Jihomoravští vinaři nesouhlasí.

Pro mnohé vinaře je distribuce sudovky zdrojem obživy. A tak má spor o její omezení, které nyní prosazuje ministerstvo zemědělství, dvě výrazné strany.

Na jedné jsou desítky malých vinařů a vinoték, kteří se bojí, že zkrachují. Na druhé jsou s ministrem Martinem Jurečkou ti, kteří chtějí dostat nekvalitní vína z trhu.

To, co se prodává v českých obchodech, by totiž podle enologa Kamila Prokeše v jiných státech světa nikdy nebylo zákazníkům nabídnuto. „Nějaká regulace přijít musí. Je za pět minut dvanáct začít něco dělat, aby to nemělo podobné důsledky jako například metanolová aféra,“ upozorňuje Prokeš.

„V oboru se rodí nová lihová mafie a nedělá to vinařství dobré jméno. Je skutečně hrozné, když se při testování ve víně objeví například syntetický glycerol,“ přisazuje si vinař Milan Sůkal z Nového Poddvorova.

Problémy se podle odborníků z 95 procent týkají dovozových vín, která spotřebitelé poznají podle ceny. Vyrobit extrémně levné víno totiž na Moravě ani nejde.

„Cena hroznů se v posledních letech, kdy sklizeň nebyla stoprocentní, pohybovala od 17 do 20 korun za kilogram. A to mluvíme jen o surovině,“ vysvětluje Kamil Prokeš. Zato ze zahraničí přichází už hotové víno třeba i v ceně 12 korun za litr.

Zmařená několikamilionová investice a propouštění

Novela zákona, která by prodej stáčených vín výrazně omezila, by ale dopadla hlavně na moravské vinaře.

„Nedávno jsme koupili vinařství a začali ho opravovat. Pokud zákon vstoupí v platnost, znamená to pro nás zmařenou investici v řádu milionů korun a propuštění téměř poloviny zaměstnanců,“ tvrdí Bronislav Vajbar, vinař z Rakvic.

Podobně katastrofální důsledky by podle něj novela měla pro všechny vinaře jejich velikosti. Právě sudové víno je totiž to, co taková vinařství živí. „Moravské víno v nejvyšší kvalitě lahvujeme a prodáváme v lahvích za vyšší cenu. Nicméně velká část zákazníků po nás chce levnější vína. Ta se pak dovážejí ze zahraničí a distribuují přes naše vinařství. A to je právě zdroj obživy,“ vysvětluje.

Jak MF DNES informovala ve čtvrtek, navržená novela zákona počítá s tím, že sudové víno by bylo možné koupit jedině přímo u vinaře. Do vinotéky by se mohlo dostávat jen v PET lahvích nebo v bag in boxech, tedy speciálních vacích (o návrhu novely čtěte zde).

Víc než stovka vinařů se ve čtvrtek sešla ve Velkých Bílovicích. Hlavním tématem byl právě připravovaný zákon ministerstva zemědělství. Mnoha vinařům se nelíbí nejen jeho obsah, ale také to, jak vznikl.

„Připravovaná novela nebyla diskutována ani se zástupci výrobců sudových vín, ani se zástupci vinoték. A informace o její přípravě prosákla ven pouze náhodou,“ říká vinař Tomáš Krist. Ten také nesouhlasí s argumenty ministerstva zemědělství, které chystanou úpravu zákona prezentuje jako jeden z nástrojů boje proti černému trhu s vínem.

Petice proti novele zákona

„Problém černého trhu s jakoukoliv komoditou nemůže vyřešit zákaz prodeje jeho části,“ domnívá se Krist a připomíná nedávnou metanolovou aféru. „Ta ukázala, že i v lahvi s etiketou a kolkem si zákazník může bohužel koupit nezdaněnou jedovatou kapalinu.“

Odůvodnění, se kterým ministerstvo pro zákaz prodeje sudového vína přišlo, je podle něj z pohledu falšování a jakosti nelogické. „V případě nepoctivých výrobců dojde k převedení tohoto problému jinam - do segmentu lahvových vín, kde se obdobné problémy již beztak vyskytují,“ poznamenal. Stačí se podívat na server Potraviny na pranýři.

Malí vinaři se nyní seskupili do Sdružení obchodníků s vínem a vinařů. Před dvěma dny sdružení zaregistrovali, dnes už má na osmdesát členů. Do konce týdne chtějí spustit webové stránky, kde mohou lidé podepisovat petici proti chystané změně zákona. Chtějí tak mimo jiné sjednotit postup všech jejích odpůrců. Vlastní petice už totiž nezávisle na sobě začali sepisovat jednotliví provozovatelé vinoték.

O kvalitě zákona ostatně pochybují i ti, jichž by se zásadně nedotkl. „Prodej sudového vína má v České republice tradici. Nejsem nadšený z toho, že by měli být vinaři v tomto směru nějak omezováni,“ myslí si Martin Zborovský z velkopavlovického vinařství.