Vinaři se vzdali chemie, chtěli tak zachránit vzácné druhy motýlů

  9:13aktualizováno  9:13
Přesně na tři roky se vinohradníci na území Chráněné krajinné oblasti Pálava rozloučili téměř s veškerou chemií, která se k ošetření révy běžně používá. Mezi řádky vyseli byliny typické pro zdejší kopce a vědci pak sledovali, zda ekologické hospodaření pomůže vrátit na Pálavu ohrožené druhy členovců i rostlin.

(Ilustrační snimek) | foto: Zdeněk Hájek

Před sto lety totiž žilo na Pálavě 145 druhů motýlů, ale dnes je jich o téměř čtvrtinu méně. A další byli a jsou ohroženi. "Na jednom z druhově nejbohatších a přísně chráněných území České republiky vymřelo nebo se dostalo na pokraj vymření sedmatřicet procent druhů denních motýlů," upozorňují ve sbírce Regionálního muzea v Mikulově Regio M renomovaní přírodovědci.

Motýli na Pálavě

Díky tomu, že vinohradníci používají méně chemie, anebo se bez ní obejdou úplně, se na Pálavu vracejí některé druhy motýlů. Například kriticky ohrožený okáč kostřavový či modrásek jetelový.

Před stoletím tady žilo na 145 druhů motýlů, od té doby jich tady vymřela nebo se dostala na pokraj vymření asi čtvrtina z nich.

Šéf svazu integrované produkce Milan Hluchý a univerzitní profesoři Zdeněk Laštůvka a Zdeněk Pospíšil tvrdí, že za úbytek motýlů může mimo jiné používání herbicidů, nešetrných hnojiv či eroze půdy.

Chemie se vzdalo šedesát firem

Jejich předpoklad potvrdily i výsledky projektu ECOWIN, do nějž se zapojily nejen vinařské firmy z jižní Moravy, ale i z rakouské strany hranice. Jeho cílem bylo na více než tisícovce hektarů vinic vytvořit takové podmínky, aby se do nich mohli vrátit vzácní motýli a další druhy, které v zemědělské krajině téměř vyhynuly.

Asi šedesát vinařských firem nahradilo chemické postřiky neškodnými feromonovými a řádky vinohradů se změnily v bylinné zahrady. Na nich pak vědci pozorovali postupný návrat motýlů. Vinice se podle nich staly mosty, které propojují chráněné přírodní plochy.

V biovinicích, jaké má například vinařství Marcinčák v Novosedlech, Winberg v Mikulově či Gotberg v Popicích, už zaznamenali výrazný nárůst druhové rozmanitosti motýlů. A přibylo jich i ve vinicích s integrovanou produkcí.

"Pozorovali jsme 87 druhů motýlů. Polovina druhů se v ekologických vinicích objevila v dvojnásobném počtu než ve vinicích obhospodařovaných konvenčně," tvrdí přírodovědci. Znovu v nich byl k vidění třeba kriticky ohrožený okáč kostřavový či modrásek jetelový a mnoho dalších vzácných motýlů.

Biovinaři se sešli v Mikulově

Podle Milana Hluchého se vinaři o přírodní hospodaření zajímají stále víc. "Přísně ekologická varianta pěstování má obrovský přínos pro krajinu. Navíc je velmi funkční. Letos jsme na deseti lokalitách sledovali, jak se vinice vyrovnají s plísní šedou, padlím a peronosporou. A se všemi třemi chorobami se lépe vypořádala ekologicky ošetřovaná vinice," tvrdí Hluchý.

Šetrné pěstování má dva stupně. Integrovaná produkce umožňuje jisté použití chemických prostředků a tak se dnes hospodaří na dvou třetinách vinic v Česku. Přísně ekologická varianta vylučuje jakoukoliv chemii a vyjde zatím zhruba o 10 až 15 procent dráž. Rozdíly se však stírají a je větší šance dosáhnout na evropské dotace.

Zkušenosti s pěstováním si vinohradníci předávali tento týden v Mikulově. Na dvoudenní konferenci Vino Envi řešili právě ozelenění vinic.

"Doprovodná bylinná vegetace zlepšuje kvalitu půdy a tím i kondici vinice. Má extrémně významné dopady na stabilitu a kvalitu krajiny na jižní Moravě," míní Milan Hluchý. Vinaři měli šanci se poučit, jak připravit půdu, jak se o byliny ve vinici starat a jaký vliv má ozelenění na kvalitu vína.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...

Na post primátorky Brna se dere mladá právnička z líhně „dona Pabla“

Brněnská ODS v čele s Markétou Vaňkovou získala 14 zastupitelských křesel a...

Povolební vyjednávání i tiskové konference budoucí brněnské čtyřkoalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD se odehrávají v...

Další z rubriky

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Bývalý místostarosta slíbil záchranářům miliony na kodiaqy, nedostali nic

Škodovka ukázala Kodiaq v úpravě pro záchranáře

Po komunálních volbách před čtyřmi lety se do vedení Znojma vyhouplo i hnutí ANO a místostarostou se stal Jan Fiala. Na...

Děti s rakovinou rozveselí socha opilého divočáka i liška ze zavařovačky

Socha opilého divočáka, která má rozveselit dětské pacienty Masarykova...

Zvířecí sochy s nevšedními příběhy nově zpříjemňují pobyt dětským pacientům Masarykova onkologického ústavu v Brně....

Najdete na iDNES.cz