Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vinaři slibují kvalitní a krásně aromatická Svatomartinská vína

  12:20aktualizováno  12:20
I přes nižší úrodu hroznů půjde letos na trh rekordních 1 570 000 lahví Svatomartinského vína. Podle vinařů budou velmi kvalitní a krásně aromatická. Mezi Svatomartinská vína letos poprvé přibyla i odrůda Muškát moravský.

Degustace a výběr Svatomartinských vín ve Valticích | foto: Radek Miča, MAFRA

Ačkoli první letošní sklizně hroznů podle vinařů i odborníků napovídaly, že vína bude méně, o to zajímavější budou některá podle nich co do kvality.

To se potvrdilo i při ochutnávkách na zámku ve Valticích, kde dvacítka degustátorů vybírala ze zhruba dvou set padesáti vzorků ty, které získají prestižní a stále oblíbenější logo Svatomartinské víno.

Svatomartinské slavnostiO možnost užít pojmenování Svatomartinské víno se letos přihlásili vinaři se 254 vzorky.

11. listopadu

Brno, náměstí Svobody Svatomartinský košt, 11.00

Kyjov, Informační centrum
Ochutnávka přibližně 20 vzorků mladých Svatomartinských, 11.11

Bořetice, hotel Kraví hora

Svatomartinská slavnost Ochutnávku Svatomartinských vín doplní v Bořeticích o pečenou martinskou husu.

12. listopadu

Mikulov, zámek - Gajdošův sál
Obřad svěcení vína ročníku 2010 S degustací mladých vín ročníku 2010. Bude se podávat svatomartinská kachna s knedlíkem a zelím.

13. listopadu

Bzenec, náměstí, prostor u zámku Bzenecké Svatomartinské slavnosti Městem navíc potáhnou vojska tří císařů.

Hustopeče, Dukelské náměstí
Ochutnávka mladých vín Servírována bude pečená husa a řada dalších krajových specialit.

Letošní mladá vína budou podle sommeliérů krásně aromatická. Chuťové pohárky jim poškádlily také kvalitní odrůdy Modrého Portugalu s jemnými hruškovými tóny.

Červených vín bude méně, bílá a růžová budou mít zase nižší obsah alkoholu. Na trh mohou přitom letos vinaři z celé republiky dodat rekordních téměř milion a šest set tisíc lahví.

"Pokud jde o množství, očekáváme asi padesátiprocentní propad oproti desetiletému průměru. Kvalita hroznů ve vinicích vypadá ale velmi dobře," přibližuje očekávání vinařů tajemník Svazu vinařů České republiky Martin Půček.

Nejúspěšnějšími se při degustaci staly Vinné sklepy Valtice. "Ty mohou pod touto značkou prodat tři sta padesát tisíc lahví. Bude mezi nimi i Veltlínské červené, Svatovavřinecké, Muškát moravský, Červený a Modrý Portugal. Velmi úspěšné byly i Templářské sklepy Čejkovice. Logo Svatomartinského vína mohou například nalepit na osmdesát tisíc lahví Modrého Portugalu," jmenoval některá velká úspěšná vinařství jeden z organizátorů valtické degustace Marek Babisz.

Mladá vína, která získala toto rok od roku vyhledávanější označení, přijdou přitom na stoly vinoték i restaurací už za čtrnáct dnů.

"Degustátoři pustili už v prvním kole pod logem Svatomartinské do prodeje pět set sedmdesát tisíc lahví. Neprošlo dvanáct vzorků. Ve středu to byl rovný milion lahví. Dosáhli jsme tak nejoptimističtějších výhledů," uvedl po degustaci hlavní sommeliér pořadatelského Národního vinařského centra Marek Babisz. Každý z degustátorů přitom poválel na jazyku až pětapadesát vzorků.

Podle Babisze se nemusejí vinaři bát, že Svatomartinské víno neprodají. Většina jich má podle něj stejně odbyt zajištěný už předem.

"Cena loga totiž rok od roku stoupá nejen u spotřebitelů, ale také mezi jednotlivými vinaři. Ti tvrdí, že se víno pod tímto označením prodává několikanásobně lépe," vysvětlil Babisz.

Degustace a výběr Svatomartinských vín ve Valticích

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jde o svěží ovocitá vína, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale i za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

"Letos byla do výběru odrůd přidána navíc také odrůda Muškát moravský, který rovněž dozrává poměrně brzy a je oblíbený pro svou aromatičnost," okomentoval aktuální rozšíření odrůd Svatomartinských vín ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Degustace a výběr Svatomartinských vín ve ValticíchKdyž Vinařský fond značku Svatomartinské v roce 2005 poprvé uváděl na trh, přihlásilo se 36 vinařství. V loňském roce to bylo už 97 vinařů a vinařských firem a na trh se dostalo přes 1 100 000 lahví.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Najdete na iDNES.cz