Marek Babisz

Marek Babisz | foto: Radek Miča, MAFRA

Vinaři umí dobré víno i ze slabšího ročníku, odepsal v on-line sommeliér

  • 0
Nejen na kvalitu vín, ale i na rozdíl mezi českými a moravskými víny odpovídal čtenářům iDNES.cz moravský znalec vín Marek Babisz. "Byl jsem velmi překvapený z četnosti a také z kvality otázek položených v on-line rozhovoru," prozradil MF DNES Babisz, který je hlavním sommeliérem Národního vinařského centra ve Valticích.

Hned první dotaz čtenáře iDNES.cz směřoval na nejlepší ročníky moravských vín. "Dle mého názoru byly dle klimatického hlediska výborné ročníky 2006, 2005, 2003, 1999 a 1997. Pokud budeme brát ročníky dle kvality vín, tak v dnešní době vinaři dokáží i z méně příznivého klimatického ročníku vyrobit špičková vína," napsal v on-line Babisz.

odpovědi marka babisze čtěte - zde

Čtenář Miloš se zase Babisze ptal, jaký potenciál má česká vinařská oblast ve srovnání s moravskou a zda mají tamní produkty šanci v konkurenci uspět.
 
"Samozřejmě, že česká vína šanci mají, ale české vinaře to stojí daleko více úsilí. Morava a její podoblasti mají holt na pěstování révy vinné příhodnější klimatické podmínky než podoblasti v Čechách. Dokládá to třeba i to, že loni byl v Salonu vín výborný Ryzlink rýnský z Roudnice nebo Rulandské modré z Kutné Hory," naznačil sommeliér.

Plastový, nebo korkový?

Zkušenou otázku položil Vojta, když se ptal: Který špunt v lahvi s vínem vhodným pro archivaci je lepší - korkový nebo umělohmotný?
 
"Uzávěr z plastu se spíše používá na krátkodobější skladování vína do 5 let. Jeho výhoda je, že víno nemění příliš svůj charakter, zraje pomaleji. Proto se spíše hodí pro bílá nebo mladá vína, lehká a svěží červená vína. Na delší skladování se naopak víc hodí kvalitní přírodní korek, který umožňuje vínu se dále v lahvi vyvíjet," vysvětlil odborník.

"Že na Moravě nejsou kvalitní červená vína, je blud"

Čtenář podepsaný Aleš se Babisze ptal na tvrzení, že na Moravě nejsou kvalitní červená vína. "Důkazem kvalitních moravských červených vín jsou úspěchy našich vinařů na mezinárodních soutěžích. Příkladem jsou stříbrné medaile z Vinalies International Paris, kde jsme získali stříbrné medaile na Svatovařinecké a Zweigeltrebe," napsal Babisz.

Radek Suchý se Babisze ptal, jak je možné, že v komisích výstav hodnotí vína lidé, kteří je i sami vystavují. "Je to podle vás správné a etické?" ptal se sommeliéra.

Víno je zdravé

Marek Babisz o víně:

"Pravidelné pití vína je prospěšné. Denně bychom měli vypít tak 2 až 4 dcl vína. Ve víně je totiž obsaženo hodně antioxidativních i jiných látek, které mají příznivý vliv na lidský organismus: od snížení špatného cholesterolu, přes trávicí ústrojí až po příznivé posilování imunity.
V červeném víně je obsah těchto látek trošičku vyšší než u bílého či růžového vína, ale stačí si dát o deci bílého vína více a obsah látek se vyrovná..."

"Z mé zkušenosti vím, že i když hodnotí degustátoři "výrobci" svá vína, tak v tom množství anonymních vzorků svá vína nepoznají. A i kdyby, vyhodnocování výsledků funguje tak, že z pěti či sedmi degustátorů se eliminuje nejvyšší a nejhorší výsledek a ze zbylých hodnot se udělá průměr. Takže i kdyby si své víno takzvaně nabodoval, bude eliminován," vysvětlil Babisz.

Babisz se vínu věnuje od patnácti let

Marek Babisz dohlíží na stovku nejlepších vín z celé republiky v prestižním Salonu vín na zámku ve Valticích. Vínu a vinařství věnuje od patnácti let, kdy začal studovat na Střední vinařské škole ve Valticích. Oboru se věnoval i na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně.

"Vínu se musí člověk stále věnovat a vzdělávat se. Na trh pořád přicházejí nová vína a kdo se chce v nabídce orientovat, musí vše sledovat," říká.

Za odborníka platí už třináct let. V roce 1998 byl druhým nejlepším sommeliérem v republikové soutěži. Od té doby se prý věnuje spíš samotné práci kolem vína.

Marek Babisz na hodnocení vín na Mikulovské nominační výstavě

Degustátorské zkoušky podle pravidel Evropské unie ho pasovaly nejen na hodnotitele v řadě domácích, ale i světových soutěží. Je také členem komise Státní potravinářské inspekce. "Jejím úkolem je třídit vína, která chtějí na trh," přiblížil.

Baví ho sledovat, jak se kvalita vín domácích výrobců neustále zvyšuje. "Výrobu vína berou skutečně vážně a zlepšují výrobní procesy," ocenil vinaře Babisz. "Je to pro mě hnací motor," dodal.

Na online rozhovor se čtenáři má kromě jiného připravené i podrobné informace k chystanému festivalu otevřených sklepů Modré hory. Uskuteční se o víkendu 21. a 22. března v obcích Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Vrbice a Němčičky. Na vinařské turisty tu čeká první jarní zážitek spojený s putováním po sklepech, přívětiví hostitelé i bohatý doprovodný program.