Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Jihomoravští vinaři testují staronovou metodu. Vyrábí oranžová vína

  • 6
Lidé si v posledních letech oblíbili popíjení růžového vína. Teď ale mají konkurenta. Čím dál více vinařů vyrábí vína oranžová. Lahvují je třeba až po třech letech od „narození“.

Oranžová vína jsou technologicky i smyslově zcela něco jiného než růžová, v podstatě opak. „Jsou těžká a spíše bez vůně,“ popisuje Milan Vala, který provozuje ve Znojmě vinotéku.

„U některých oranžových bych se zavázanýma očima téměř nepoznala, že nepiji červené víno,“ hodnotí je Petra Pokorná, manažerka e-shopu se znojemskými víny.

Oranžové víno se vyrábí z bílých hroznů starobylými naturálními metodami založenými na dlouhodobé maceraci hroznů, jež leží několik měsíců na kvasnicích, třeba ve starších dubových sudech.

Nová výzva pro vinaře

Tato metoda výroby vína je typická pro vinaře autentisty, jejichž nejznámějším představitelem na Znojemsku je Petr Nejedlík, sklepmistr vinařství Dobrá vinice. Ten oranžové vyrábí už od roku 2007.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek ve stojanech.

„Je to výzva, dělat vína metodou starou přes 7 500 let. Ta vína jsou čistá bez vědomého přídavku čehokoliv. Chemici pláčou,“ říká.

Oranžová vína vznikají postupy využívanými převážně právě u autentických nebo bio vinařů. O jejich výrobu se snaží třeba i Vinařství Špalek.

„Děláme vína Edelspitz, která se oranžovým zatím jen blížila. Teprve v ročníku 2015 jsme vyrobili dvě opravdová oranžová vína. Teď ale budou ležet asi dva roky v sudu, než je pošleme na trh,“ popisuje Marek Špalek.

Oranžové vyrábí i další vinařství, například Arte Vini. Další vinaři, třeba Piálek a Jäger, s výrobou koketují.