Titul Vinař roku 2011 převzal za Miroslava Volaříka jeho sklepmistr Filip

Titul Vinař roku 2011 převzal za Miroslava Volaříka jeho sklepmistr Filip Mlýnek. | foto: Yan Renelt, MF DNES

Vinaři z jihu Moravy převálcovali všechny a zabrali si první tři místa

  • 4
Jihomoravští vinaři zaznamenali ve čtvrtek velký úspěch, když při vyhlašování prestižní soutěže obsadili všechny tři nejvyšší příčky. Zastínili tak své kolegy z Čech. Vinařem roku 2011 se stal Miroslav Volařík z Mikulova a legendární Miloš Michlovský vstoupil i do síně slávy.

"Tak se zdá, že už su starej chlap. Z tohoto pohledu mě to ocenění rozhodně netěší," vtipkoval ve čtvrtek večer po slavnostním vyhlášení na Žofíně Miloš Michlovský. Porotci navíc jeho vína ocenili třetí příčkou, důvody k oslavě měl hned dva. Jeho rakvické vinařství teď pracuje na nových vínech bez obsahu alkoholu.

Oslavoval i Miroslav Volařík. Že si prestižní první cenu zaslouží, věří předseda vinařského spolku Moravín Hynek Holánek. "Panu Volaříkovi to skutečně přeju. Jeho vína jsou v posledních letech špičková. Má i krásné vinohrady, je to zkrátka Pan vinař," komentoval Holánek.

Jeho otec Leopold Volařík se vinařině začal učit od původních správců vinohradu v Dolních Dunajovicích, německé rodiny Schultzových, po druhé světové válce. Ještě předtím, než je postihl nucený odsun, stihli starousedlíci rodině Volaříkových předat své zkušenosti. Po revoluci je pak zúročil Miroslav Volařík, který rodinnou tradici obnovil.

Porotce: Byla jednoduše nejkvalitnější

A podařilo se mu to perfektně, jak je zřejmé z včerejšího úspěchu. Přitom vinařství dal dohromady teprve před čtyřmi lety. "Základ všeho je poctivá práce, odříkání, víno je náš život," shodují se enolog vinařství Filip Mlýnek a vedoucí vinohradnictví Jindřich Kadrnka. První ročník vín pod jejich novým vedením vznikl v roce 2007. Vítězný Volařík se však musel z předávání omluvit, takže slavit bude až doma.

Jeho vína zvolila jako vítězná porota v čele s předním českým sommeliérem Ivo Dvořákem, Vinařem roku 2009 a 2010 Josefem Valihrachem či německým Vinařem roku 2010 Ralfem Anselmannem. "Jeho vína byla jednoduše nejkvalitnější," uvedl ředitel soutěže Petr Marek.

Do klání přihlásil Volařík šest vzorků ve třech kategoriích, stejně jako dalších pět jeho kolegů finalistů však vynechal červené víno. "Tím byl letošní ročník specifický, do finálové osmičky se dostala jen dvě červená vína," podotkl Marek.

Medaile obchodníci využijí i při obchodu

Ocenění s sebou nenese jen plaketu a křišťálový pohár, ale i možnost umístit si na etiketu lahví zlatou medaili. Zkrátka nepřijdou ani druhý Pavel Kosík z Tvrdonic a třetí Miloš Michlovský z Rakvic, kteří si pro změnu na lahve mohou umístit medaili stříbrnou a bronzovou. "Má to praktické dopady. Firmy, které mají vína na bedně, toho využijí i v obchodu," pochválil Michlovský.

Že přední příčky obsadili moravští vinařští mistři, je podle odborníků téměř předem dané. "Kvalita vín na Moravě se za posledních pět až deset let každoročně zvyšovala. Je tu už celá řada tradičních vinařství, která citlivými metodami dosahují špičkových vín," vysvětlil vinařský znalec, profesor Vilém Kraus.

Podle něj hraje svoji roli i příhodné počasí a častější využívání ruční práce namísto techniky. "Česká vína se s moravskými nedají vůbec srovnávat. Je to dáno hlavně přírodními podmínkami obou oblastí," dodal Kraus.

,