Miroslav Volařík plánuje hotel ve vinařství pod Pálavou.

Miroslav Volařík plánuje hotel ve vinařství pod Pálavou. | foto: Repro MF DNES

Vinaři na jižní Moravě vábí turisty i na moderní architekturu

  • 29
Vinaři na jihu Moravy vymýšlejí stále nové marketingové nápady. Patří k nim neotřelé vinárny či moderní etikety lahví. Vinařství začala sázet třeba na výraznou architekturu. Futuristické prvky, které se lépe dostanou do povědomí, jim totiž podle odborníků na marketing mohou přivábit zákazníky.

Ti průraznější jihomoravští vinaři v tvrdé konkurenci pochopili, že pouhá komentovaná ochutnávka vín ve sklípku a k tomu nakrájený eidam nestačí.

"Moravští vinaři čelí stále většímu konkurenčnímu tlaku, proto se snaží zaujmout kromě svých jedinečných produktů i vnějšími marketingovými znaky. V moderních budovách jsou kromě dokonalých technologií na řízené kvašení také restaurace, ubytování a třeba i wellness. Menší vinaři se už nebojí odvážnějších etiket, mnozí mají originální lahve a na nich šroubovací zátky, které si pomalu získávají sympatie konzumentů," myslí si expert na vinařskou problematiku a marketing Miloš Černohorský (čtěte více zde).

Efektní vlna, pasivní hotel nebo lustr jako vzducholoď

Ten spolu s architektem Martinem Bukolským nedávno navrhl jedinečný architektonický projekt, který na přelomu podzimu a zimy bude lákat milovníky vína do Mikulova.

Miroslav Volařík plánuje hotel ve vinařství pod Pálavou.

Z vinárny U Konšelů, která patří progresivnímu Vinařství Volařík, začne za pár týdnů vyrůstat moderní nadčasový hotel. "Tento futuristický projekt bude zcela ojedinělý. Vinice bude totiž téměř prorůstat do interiéru objektu a ten má být zároveň symbolem terénní vlny pod Pálavou," přiblížil jeden z dvojice autorů Martin Bukolský.

Na "kosmickou" architekturu přímo ve vinici vsadil přitom po vinařstvích Sonberk a Gotberg na Břeclavsku i vinař Jan Ivičič. Jako majitel vinného sklepa U Jeňoura provozuje v Prušánkách na Hodonínsku jediný pasivní hotel v Česku.

"Naše nabídka tvoří uzavřený okruh. Degustace vína, ubytování v pasivním hotelu a také stoprocentně domácí česká a moravská kuchyně, od vlastní udírny až po cukrářskou výrobu," uvedl Ivičič.

Současnou architekturu zvolilo také nedávno vyhořelé Nové vinařství z Drnholce. "Sázíme na moderně pojatý interiér degustační místnosti, designové prvky jako prosklené stěny od renomovaných sklářů a třeba i snadno zapamatovatelný futuristický lustr ve tvaru vzducholodě," přiblížil šéf vinařství Marek Špalek.

Jediné wellness centrum a bowling mezi vinicemi nabízí zase rozsáhlé Vinařství U Kapličky v Zaječí na Břeclavsku. Areál je ale navzdory trendům vystavěný ve stylu selského baroka.