Opravami získala vinárna na Špilberku zpět svůj vzhled ze 40. let minulého...

Opravami získala vinárna na Špilberku zpět svůj vzhled ze 40. let minulého století. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Špilberk má zpět vyhlášenou vinárnu. Nabídne i svoje vlastní vína

  • 4
Po osmi letech se v Brně znovu otevřela hradní vinárna, kam chodili němečtí důstojníci, vlivní politici i hosté veletrhů. Nový provozovatel slibuje, že se Špilberk stane sídelním hradem moravského vína a chystá řadu akcí.

Celých osm let byla hradní vinárna na Špilberku zavřená. Ve čtvrtek 6. března po dvouleté rekonstrukci znovu otevřela dveře všem milovníkům dobrého jídla a vína. Nový provozovatel Igor Macášek chce navázat na její slavnou éru v době před listopadovou revolucí.

Vinárna na Špilberku

"Vinárna ke Špilberku vždy neodmyslitelně patřila a my ji chceme obnovit. Připravujeme snoubení jídla s vínem a degustační menu. Špilberk má unikátní historický interiér, který určitě nadchne milovníky gastronomie a i všechny ostatní," vysvětluje Macášek.

Pro Brňany bývala dřív návštěva hradní vinárny obvykle velkou událostí a mnozí na to dodnes vzpomínají. V prostorech, kde se dnes nachází, bývala v roce 1942 jídelna pro německé důstojníky. V šedesátých letech se rozšířila o další čtyři salonky, aby v roce 1964 začala slavná éra vinárny.

Ve vinárně se protočilo 450 lidí za večer

Vít Suchý tam v 70. letech začínal jako číšník a po revoluci měl vinárnu v pronájmu. "Tenkrát mohlo přijít až 450 hostů," vzpomíná na zlatou éru podniku Suchý. "Provoz restaurace začínal kolem půl osmé večer a končil těsně před půlnocí. Těch 450 lidí se v restauraci protočilo právě za tyto čtyři hodiny," přibližuje.

Mezi tehdejšími návštěvníky podle něj převažovali cizinci, političtí funkcionáři, taxikáři a později i veksláci. Nejvíce hostů přicházelo hlavně v době veletrhů.

"Strojní veletrhy trvaly obvykle čtrnáct dní. Hosté k nám přicházeli i deset dní před a deset dní po nich. Zkrátka pořád tu bylo narváno," vzpomíná nostalgicky Suchý.

Opravami získala vinárna zpět svůj vzhled ze 40. let. Dnes je možné na kachlových kamnech vidět znaky německých měst i s německými názvy. Zachována byla sklepní vinárna a vstup na terasu z prvního patra.

Dnes však restaurace nezabírá celé jižní křídlo hradu, jako tomu bylo původně. Přesto bude mít vinárna celkem tři provozovny. K restauraci a vinotéce patří i vinné sklepy.

Jeden z nich se nachází dokonce v nejstarší části hradu ze 13. století. Nově mohou návštěvníci ochutnat lahodný mok právě odtud. Nabízené slámové víno bude dozrávat totiž přímo zde na Špilberku.

Na Špilberku bude letos i vinobraní

Provozovatelé také plánují, že se Špilberk stane sídelním hradem moravského vína, a chystá i řadu vinařských akcí.

"Dvacátého září plánujeme na Špilberku vinobraní. Bude možné vidět šlapání hroznů bosýma nohama nebo ochutnávat vína i burčák," přiblížil Igor Macášek. Nebude chybět ani lisování slámového vína nebo degustace Svatomartinského vína.

Na slavnou historii chce hradní restaurace navázat i tradicí sobotních a pátečních večerů s cimbálovou muzikou. Hradní restaurace se pak zaměří na moravskou a českou kuchyni a také na zvěřinu. Gurmeti se mohou těšit i na hradní frgál podle receptu zdejší hradní kuchyně.