Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znovín se rozrostl do okolí Hustopečí, chce tam nalákat turisty

  9:52aktualizováno  9:52
Znojemský vinařský podnik Znovín skoupil 257 hektarů vinic na Hustopečsku.Chystá se tam investovat a má v plánu do oblasti přilákat turisty na podobné atrakce, jaké už pořádá v okolí Znojma. Zdejší odrůdy navíc prý chutnají jinak, než na v jeho původní oblasti.

Znojemsko je dnes mezi turisty notoricky známé. Znovín chce lidem ukázat i další atraktivní oblasti, jako je právě Hustopečsko. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podnik Znovín ze Znojma se stává jihomoravským vinařským dravcem. A ze Znojemska proniká na Hustopečsko, kde skoupil 257 hektarů vinic. Teď se sem chystá investovat a také přilákat turisty na podobné atrakce, jaké už má v okolí Znojma.

Viniční tratě v okolí mandloňových sadů u Hustopečí teď tvoří hlavní část půdy, které Znovín obdělává. Donedávna totiž vinařství nevlastnilo vinice téměř žádné. Od září chce ředitel vinařství Pavel Vajčner do regionu začít vozit zákazníky.

"Chtěli bychom obnovit slávu vinařské oblasti okolo Hustopečí. Právě tady bylo historicky vína nejvíce, jsou tu úžasné viniční tratě i vína jsou tu jiná než u nás na Znojemsku," říká ředitel Vajčner.

Viniční tratě obléhající botanický skvost - mandloňové sady - by v budoucnu měly nabídnout turisticky atraktivní programy. "Znojemsko je dnes mezi turisty notoricky známé, chtěli bychom lidem ukázat i další atraktivní oblasti, jako je právě Hustopečsko," dodává Vajčner.

O Hustopečích bude slyšet

Na Znojemsku už existuje celá řada tematických putování po místních sklepích a vinicích. Právě atrakce, jako je třeba Znovín walking, by se v okolí hustopečských kopečků a kvalitních vinařských tratí mohly v budoucnu objevit.

Starosta Hustopečí Luboš Kuchyňka příchod Znovína do regionu vítá. "Je to oboustranná propagace. Jako město to podporujeme. Znovínské vinařství už v minulosti přivezlo do Hustopečí zajímavé osobnosti. Když dovezli autobus plný novinářů, o Hustopečích bylo i slyšet," pochvaluje si hustopečský starosta Kuchyňka.

V příchodu Znovínu nevidí problém ani jeden z největších místních producentů vína Daniel Vodák, jeho vinice teď navíc sousedí s těmi znovínskými. "Konkurence to pro nás není. Naopak to vítám, přitáhne to do regionu nové turisty, což je dobré," říká majitel vinařství Rustikal.

Ředitel Vajčnar obdivuje i kvalitu místních hroznů. "Ryzlink rýnský je úplně jiný, než na jaký jsme zvyklí na Znojemsku. Hustopečsko je výbornou oblastí i pro odrůdu Müller Thurgau," říká Vajčnar. Vinice z velkopavlovické podoblasti, kde se Hustopeče nacházejí, tak na podzim urodí první vzorky znovínských vín.

Autoři:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz