Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Vinařům začaly platit nové zákony

  • 0
Likvidace některých vinic či zrušení dotací na destilaci přebytků. To jsou zřejmě hlavní změny, které přinesla reforma vinařství. Schválili ji ministři zemědělství členských států Unie již v prosinci 2007, přičemž poslední etapa reformy vstoupila v platnost nyní.

Výraznější novinky viditelné i pro spotřebitele přinese reforma za dva roky, kdy začnou platit nová pravidla pro označení vín.

"Značení už nebude podle stolních a jakostních, ale podle označení s geografickým původem a bez původu. Ono to již platí, ale vinaři si vína mohou ještě značit po staru," nastínil tajemník Svazu vinařů Martin Půček.

A komise předpokládá zrušení omezujícího systému práv na výsadbu nových vinic. Zde se však čeká bouřlivá diskuse. Zákaz doslazování vína řepným cukrem, kterého se obávali čeští vinaři, nakonec z reformy vypadl.

75 místo 300 milionů korun

Tuzemským vinařům sice přinesla reforma na restrukturalizace 75 milionů korun oproti původně plánovaným 40 milionům v prvním roce. "Avšak nebýt reformy, vinaři by byli ohodnoceni podle takzvaného historického principu a letos bychom dostali asi 300 milionů," upozornil Půček.

Evropská komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer Boelová nyní členským státům a producentům vína vzkazuje, aby využívali šancí, které jim nově platná reforma nabízí, a posílili tak mezinárodní věhlas Evropy jako producenta kvalitních vín.

"Všem členským státům doporučuji, aby co nejdříve využily dostupné finanční prostředky. Peníze z národních rámců se musejí vyčerpat do 15. října, jinak propadnou," upozornila.

Zatím podle ní bylo vyplaceno jen o něco více než 30 procent prostředků dostupných na letošní rok.

Dalekosáhlé změny ve vinařském oboru, jejichž první etapa odstartovala už vloni, by měly posílit konkurenceschopnost evropských, a tedy i českých vín.

Vinaři zatím změny moc neregistrují

Jihomoravští vinaři se ovšem v tuto chvíli moc o změny nezajímají. S některými již pracují, na některé mají odklad. Existuje však řada věcí, které se mění.

"Tímto měsícem začala platit nová legislativa v evropském vinařství. S tím však, že co se týče třeba změn ve značení vín, tak ta má odklad do konce roku 2010," upozornil Martin Půček.

Nově platné zákony zatím nechávají zdejší vinaře v klidu. "Chodí nám nějaké informace o tom, že se mění legislativa, ale abych řekl pravdu, ani nevím úplně přesně od kdy. Teprve na to mají být nějaká školení," uvedl jihomoravský vinař Petr Marcinčák.


Témata: Cukr, Zemědělství