Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vinobraní v Mikulově a ve Znojmě mají jeden termín. A přetahují se o diváky

  21:25aktualizováno  21:25
Znojemské vinobraní a Pálavské vinobraní v Mikulově mají skoro stejný scénář: burčák teče proudem, městem projede historický průvod s králem v čele, na hlavním pódiu vystupují hvězdy showbyznysu. Města mají i stejné návštěvníky. Jeden týden totiž pokoštují víno v Mikulově, druhý ve Znojmě. Letos se ale budou muset rozhodnout.

Na návštěvníky ve Znojmě čeká i historický průvod. | foto: Radek Miča, MAFRA

Termín dvou největších krajských vinařských slavností se totiž střetl. Hlavní program je v obou městech v sobotu 13. září. A města bojují ze všech sil, aby třináctka v datu byla šťastnější právě pro ně.

O tom, že by některé termín posunulo, nechtějí ani slyšet.Termíny obou slavností se v porevoluční historii střetly jen asi třikrát. Jinak se města oklikou obcházela.

Vlastně spíš Znojmo obcházelo Mikulov. "Pálavské vinobraní je skoro o dvacet let starší a pravidelné. Od samého počátku se koná vždy druhý zářijový víkend. Z tohoto termínu jsme nemohli ustoupit," tvrdí místostarostka Mikulova Ilona Žišková Vágnerová. Stejný termín Pálavského vinobraní platí už 61 let.

Zato znojemské vinobraní se v roce 1966, kdy jej poprvé uspořádali pracovníci znojemských Restaurací a jídelen, konalo až v říjnu. Dnes se termín ustálil zhruba na polovině září, nicméně není stanovený pevně. "Iniciovali jsme možnost domluvy se Znojmem. My jsme totiž neměli kam ustoupit," říká mikulovská místostarostka. "Mrzí nás to. Je to ztráta pro obě strany," dodává.

Starosta Znojma Nezveda však tvrdí, že o případné změně termínu s nikým z Mikulova nejednal. A ani jej nezvažoval. "Kdybychom letos vinobraní posunuli o týden dál, už by to bylo hodně pozdě. Pevný termín mít ani nemůžeme. Už proto, že je vinobraní v pátek a v sobotu. Jednou za čas se zkrátka jeden týden musí trošičku přeskočit," míní Nezveda.

Profiprogram v. domácí
Znojemská akce každoročně přiláká až 50 tisíc návštěvníků. Mikulovská zhruba 20 tisíc lidí. Zdánlivě je mezi městy nepoměr. Ale pokud se od konečných čísel odečtou "domorodci", měl by přijet zhruba stejný počet hostů.

Znojmo má totiž 37 tisíc obyvatel, zatímco Mikulov sotva sedm a půl tisíce. Velký počet návštěvníků by chtěla obě města přilákat i letos. Jenže se o ně budou muset rozdělit. Do boje o každého platícího hosta tak nasazují zbraně nejtěžšího kalibru.

Ve Znojmě nechali vše na profesionálech. Historický i kulturní program letos připraví specializované agentury. Pálavské vinobraní zatím stále zůstává v režii domácích.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz