Vinobraní je ve Znojmě, Velkých pavlovicích i Mikulově tradiční záležitostí. Ve Znojmě má ale nahnutý osud.

Vinobraní je ve Znojmě, Velkých pavlovicích i Mikulově tradiční záležitostí. Ve Znojmě má ale nahnutý osud. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vinobraní ve Znojmě možná nebude, město totiž musí mořit dluhy

  • 1
Znojemské vinobraní je proslavené po celé jižní Moravě, návštěvníky si však získalo i v různých koutech celé republiky. Jenže jeho dlouholetou tradici možná rázně přeruší dluhy města. Jednou z variant, jak snížit zadluženost Znojma, je letošní vinobraní nepořádat.

Druhé největší jihomoravské město je tak zadlužené, že jeho vedení uvažuje o zrušení tradičního Znojemské historické vinobraní. Starosta Zbyšek Kaššai (ČSSD) však dodává, že pro udržení festivalu udělá vše.

O letošním ročníku se definitivně rozhodne až na konci února při schvalování rozpočtu města. "Ano, takový nápad jako jedna z možností úspor v městské kase opravdu padl. Vymyslel ho někdo z přípravného finančního výboru," připustil starosta.

První ročník se konal už v roce 1966. Se zrušením akce nesouhlasí ani znojemská opozice. "Je to největší akce svého druhu v republice a určitě nejvýznamnější akce ve Znojmě. Má hlavně obrovský marketingový přínos," reagoval bývalý starosta Znojma Petr Nezveda (ODS). Zdůraznil, že festival pravidelně končil ve statisícových ziscích.

Znojemské vinobraní 2009

Jenže právě to se vloni změnilo. Podle ředitele příspěvkové organizace Znojemská beseda Dušana Vargy, která pro město kulturní akce chystá, stál uplynulý ročník 11,2 milionu korun a ztráta se vyšplhala na 344 tisíc. Přitom na něj přijelo 90 tisíc lidí a návštěvnost se za poslední tři roky zdvojnásobila.

Znojmo dluží 400 milionů korun

Přesto není budoucnost vinobraní jasná, Znojmo má dluhy, a to 400 milionů korun. Město už svoje výdaje snížilo o 600 milionů, škrtalo se hlavně v oblasti investic a na platech vedoucích pracovníků. Dalších 122 milionů ale ještě musí vedení města ušetřit.