Vizualizace lázní, které chtějí Číňané postavit v Pasohlávkách.

Vizualizace lázní, které chtějí Číňané postavit v Pasohlávkách. | foto: Pam Arch

Pozemky u čínských lázní levně nakoupil také další známý politiků

  • 61
Lázně v Pasohlávkách u Nových Mlýnů za téměř dvě miliardy korun mají být jednou z největších čínských investic v Česku. Jak ale zjistila MF DNES, z velkého projektu neměl mít prospěch jen kraj a stát, ale také lidé spříznění s bývalým vedením kraje a krajské firmy Thermal Pasohlávky.

V dubnu 2015 totiž krajská akciovka prodala 8 300 metrů čtverečních půdy sousedících s budoucím lázeňským areálem podnikateli Vladanovi Snášelovi. A to za 700 korun za metr. Jak ale přiznalo vedení akciovky v dopise krajským zastupitelům z poloviny srpna, znalecký posudek ocenil pozemky na víc než dvojnásobek - 1 600 korun za metr.

Při prodeji tak přišla zhruba o sedm a půl milionu korun. „Kupoval jsem, protože mi to nabídli za cenu, která byla akceptovatelná. Všude jinde chtějí daleko víc, tak jsem toho využil a uložil volné peníze,“ vysvětlil Snášel.

Proč prodávala krajská firma nevýhodně, není jasné. „Nebudu s vámi komunikovat, nepíšete korektně,“ odvětil dlouholetý člen představenstva Tomáš Ingr (Moravané), který je zároveň zastupitelem obce Pasohlávky a do roku 2014 byl tamním starostou.

Nereagoval ani na další dotazy zaslané textovou zprávou. Například na to, proč jen půl roku před transakcí s Thermalem koupil Snášel vedlejších 9 000 metrů pozemků od jeho matky Evy Ingrové. A to za stejnou cenu, tedy 700 korun za metr.

„Obě strany potřebovaly peníze a já jsem prostě řekl, že jim víc nedám,“ popsal vyjednávání Snášel.

Jak se o možnosti koupě lukrativních pozemků dozvěděl? „Znám se s bývalým starostou Ingrem,“ dodal Snášel, který má v Pasohlávkách penzion.

Územní studii vypracovala rodinná firma

V této obci má dům už desítky let celá rodina Snášelových. Architektonická firma Livingstav, v níž sedí Snášelův otec Jan a bratr Jan, vypracovala loni v březnu pro krajskou společnost Thermal Pasohlávky územní studii. Ta slouží jako podklad pro další rozhodování úřadů, třeba při změně územního plánu.

„Čínské“ lázně

  • Letos v květnu podepsal Jihomoravský kraj s čínskou firmou Risesun smlouvu o společném postupu.
  • V Pasohlávkách má na 60 hektarech vyrůst lázeňský areál za dvě miliardy korun pro stovky hostů. Část z nich má jezdit z Číny.
  • Do konce letošního roku má krajská firma Thermal Pasohlávky vypracovat projektový záměr. Kraj do projektu vloží pozemky, čínský investor peníze.

Podle ní má v bezprostředním sousedství pozemků Vladana Snášela vyrůst nejméně 270 apartmánových bytů pro seniory a rekreanty, terasové domy, restaurace a další lázeňské budovy. Hodnota okolních pozemků, které jsou nyní v katastru vedené jako orná půda a sad, by tak mohla vzrůst na několikanásobek. „Koupě pozemků s tím nesouvisí. S rodinou se nebavím asi deset let,“ prohlásil Vladan Snášel.

Přesto jeho otec o koupi ví mnoho podrobností a tvrdí, že zakázky jeho firmy pro Thermal Pasohlávky a synův výhodný nákup pozemků od stejné firmy spolu nesouvisí. Rozmlouval mu ho.

„Koupil bývalý sad, který nemá připojení na sítě ani přístupovou cestu. V podstatě bezcenný pozemek, který je sice na pěkném místě, ale není možné tam stavět,“ řekl Snášel starší.

Podle něj pozemek nezapadal do koncepce lázní. „Kvůli poradenství se Thermal na naši firmu obrátil možná i proto, že v obci znám každou přípojku, podílel jsem se tam na celé řadě projektů, znám většinu lidí. A na územní studii lázeňské zóny, kterou jsme dělali, proběhlo výběrové řízení,“ dodal Snášel starší.

On sám není neznámou osobou - od roku 1991 se soudil se třemi bývalými studenty brněnské architektury a požadoval po nich omluvu za označení „demagog“. Teprve v roce 2014 Nejvyšší soud řekl, že se svému někdejšímu učiteli a funkcionáři KSČ omlouvat nemusejí.

Firma Livingstav ještě začátkem letošního srpna dostala od Thermalu zakázku na odborné poradenství k projektům za 160 tisíc korun bez DPH, a to bez výběrového řízení. Tehdy už bylo jasné, že bude muset kvůli problematickému hospodaření odejít bývalé vedení krajské firmy.

Pozemky nakoupil také známý exhejtmana Haška

Jak MF DNES informovala dříve, už na podzim 2014 se Thermal zbavil podobně lukrativních pozemků na druhé straně poloostrova.

Koupila je brněnská firma KS Profi. Tu dnes ovládá lobbista Petr Pospíšil, který má blízko k bývalému hejtmanovi Michalu Haškovi z ČSSD, jemuž například organizoval volební kampaň (psali jsme zde).

Šedesát tisíc metrů čtverečních mezi obcí a budoucí lázeňskou zónou prodal Thermal za 41,5 milionu korun. Ty firma poslala akciovce v několika splátkách.

Na pozemcích s výhledem na Pálavu plánuje KS Profi postavit nejméně sedmdesát rodinných domů. A územní studii k zamýšlenému projektu opět dělala pro obec Pasohlávky firma rodiny Snášelových Livingstav.

Valná hromada Thermalu, jehož dvě třetiny akcií vlastní kraj a třetinu obec Pasohlávky, odvolala před dvěma týdny předsedu představenstva Jiřího Škrlu. Ten ale tvrdí, že akciovka špatně nehospodařila a všechny výdaje jsou opodstatněné. A kvůli kauze bude muset z kraje odejít šéf poradců hejtmana a bývalý náměstek Václav Božek z ČSSD (více čtěte zde).

Právě jeho označil exhejtman Hašek za člověka, který měl projekt lázní u Nových Mlýnů na starosti. „Jsem zaměstnanec kraje, nemám mandát o tom mluvit do novin,“ odmítl svůj odchod komentovat Božek.

Nynější hejtman Bohumil Šimek z hnutí ANO s ním ale už nepočítá. „Končí mu poradenská smlouva v říjnu a nebude dále obnovena,“ uvedl.

Podle náměstkyně hejtmana Taťány Malé (ANO) bude vedení Thermalu Pasohlávky v čele s novým předsedou představenstva Martinem Itterheimem (ANO) prověřovat hospodaření firmy i prodeje pozemků pod cenou.