Údržbář Bedřich Hradil vyvěsil moravskou vlajku na brněnskou Novou radnici (5.

Údržbář Bedřich Hradil vyvěsil moravskou vlajku na brněnskou Novou radnici (5. července 2012). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vlajku Moravy vyvěsilo 378 obcí, skoro dvakrát tolik než loni

  • 557
Zlato-červené moravské vlajky s orlicí v modrém poli se ve čtvrtek zatřepetaly nad 378 radnicemi a obecními úřady. Města a vesnice tak chtějí uctít moravské patrony, svaté Cyrila a Metoděje.

"Není to projev nacionalismu. Cílem je jen probudit zájem lidí o Moravu, její tradice a historii," vysvětloval Vladimír Novotný, místopředseda sdružení Moravská národní obec, jež akci pořádá.

Vyvěšování moravské vlajky vedle těch státních a obecních se letos koná už potřetí. Počet obcí, které se do akce zapojují, přitom neustále roste.

"Poprvé jich bylo pětasedmdesát, podruhé kolem dvou set dvaceti. O některých obcích přitom ani předem nevíme. Až po akci nám totiž řeknou, že moravskou vlajku také vyvěsily," poznamenal Novotný.

Letos se k iniciativě přidalo třeba Brno, šestnáct brněnských městských částí, Znojmo, Blansko nebo Břeclav. Vlajka zavlála i u budovy jihomoravského krajského úřadu.

"Celá rada města byla jednohlasně pro. Akce se nám líbí. Rozhodnutí o účasti na vyvěšování moravské vlajky neplatí jen pro letošní rok, ale i pro další ročníky akce," uvedl starosta Kuřimi Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga).

Dešná, Cífer i Vysoké Mýto budou mít moravskou vlajku

Starosta Ivančic Vojtěch Adam (nestraník za KSČM) vidí ve vyvěšení vlajky způsob, jak se přihlásit k historické identitě. "Moravskou vlajku vnímám jako symbol sounáležitosti s určitým regionem a jeho historií," dodal Adam.

Podle něj je možné touto akcí připomenout třeba i to, že se na Moravě narodily mnohé významné osobnosti jako ivančický malíř Alfons Mucha nebo herec Vladimír Menšík.

Většina obcí, které se k iniciativě připojily, logicky spadá pod Jihomoravský, Zlínský a Olomoucký kraj nebo Vysočinu. Přihlásily se ale rovněž takové vesnice, ze kterých je to do Brna stovky kilometrů. Příkladem může být obec Dešná v jižních Čechách, Cífer na Slovensku či Vysoké Mýto v Pardubickém kraji.

"Má to ale své vysvětlení. Z Vysokého Mýta pochází obrozenec Alois Vojtěch Šembera, který napsal studii o moravských zemských barvách," zdůvodnil Novotný. Cífer v Trnavském kraji je zase partnerskou obcí Telnice na Brněnsku.

Do Moravské vesničky nebo pohraniční pevnosti

Vyvěšování vlajek doprovodilo 5. července i zpřístupnění některých moravských pamětihodností. Lidé se mohli přijít podívat třeba do československé pohraniční pevnosti u Mikulova. "Koná se tu mimořádná prohlídka bunkru a zbraní," lákali organizátoři iniciativy na webu Zamoravu.eu.

V Brně zase lidé mohli dostat slevu při dopoledním vstupu na expozici s názvem Moravská vesnička a betlém. Ta je umístěná v Baron Trenck Gallery v kapucínském klášteře.