Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na vlakovém spojení Znojmo - Brno volí ministerstvo nejpomalejší variantu

  8:02aktualizováno  8:02
Přestože na trase mezi Znojmem a Brnem nejsou vlaky časově konkurenceschopné autobusům, ministerstvo dopravy zavrhlo přímé železniční spojení. Prosazuje spěšné vlaky s přestupem v Břeclavi.

Cestovat z Brna do Znojma přes Břeclav je po železnici pro silné nervy. Ministerstvo dopravy přesto prosazuje právě tuto variantu. Ilustrační foto. | foto: Policie ČR

Jeli byste ze Znojma do Brna expresním autobusem 52 minut, nebo raději vlakem, ale o více než půlhodinu déle? Podle ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) paradoxně platí druhá varianta.

Při nedávné návštěvě Znojma prohlásil, že ministerstvo preferuje vést spěšné vlaky mezi dvěma největšími městy na jižní Moravě s přestupem přes Břeclav, kde proto plánuje rekonstrukci tratě. Odmítl tak možnost přímého rychlospojení po trase přes Moravský Krumlov.

Cesta Znojmo - Brno

Přestože na trase mezi Znojmem a Brnem nejsou vlaky časově konkurenceschopné autobusům, ministerstvo dopravy zavrhlo přímé železniční spojení. Prosazuje spěšné vlaky s přestupem v Břeclavi.

Současný stav
Vlak (přes Břeclav, 128 km) 2 hod. a 29 min.
Autobus (68 km) 1 hod. a 13 min.
Autobus expres 52 min.
Auto (68 km) 50 min.

Po případných modernizacích
Státem preferovaná varianta přes Břeclav 1 hod. a 25 min.
Opomíjená varianta přes Moravský Krumlov 1 hod. a 5 min.

Zatímco autobusová doprava mezi Znojmem a Brnem úspěšně funguje, vlakovou by si momentálně vybral asi jen dobrodruh - cesta totiž trvá dvě a půl hodiny. A čas autobusů vlaky nevyrovnají ani po plánované opravě železnice.

„Preferujeme dokončení modernizace tratě Znojmo - Břeclav a následné napojení na Brno. Po opravách by cesta měla být rychlejší, než pokud bychom zkapacitňovali trasu přímého napojení Znojma s Brnem přes Moravský Krumlov,“ uvedl ministr.

Jenže to podle všeho platit nebude. Na trati Znojmo - Břeclav se zvýší rychlost ze současných 80 kilometrů v hodině na 120. Cesta by tak vyšla na 56 minut, k tomu dalších 25 do Brna a také je třeba počítat minimálně s několika minutami navíc na přestup - celkový čas se tak blíží hodině a půl.

Nesmysl, upozorňuje opozice

Zatímco vedení Znojma s navrhovanou variantou souhlasí, opozice je proti. Považuje ji totiž za nekoncepční.

„Podle studie, kterou si město nechalo zpracovat u firmy Sudop v roce 2010, vychází cestovní doba spěšného vlaku po nezbytné optimalizaci stávající trati přes Moravský Krumlov na pouhých 65 minut,“ upozorňuje opoziční zastupitel Jiří Kacetl (Pro Znojmo).

Město i ministerstvo přesto prosazují druhou možnost. „S touto variantou, která je reálná a určitě zvýší komfort cestování na jižní Moravě, jsme spokojení,“ prohlásil starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD). Přímé spoje ze Znojma do Brna bez přestupu tak zatím zůstávají jen v říši úvah.

Podle kritiků nesmyslně. „Je hezké, že se konečně po letech začíná něco dít s perspektivní tratí ze Znojma do Břeclavi. Ale přijde nám naprosto nesmyslné vést tudy spěšné vlaky, jejichž jízdní doba přes 80 minut bude vůči autobusům nekonkurenceschopná a tarifně i mnohem nákladnější, neboť vlak objede půlku jižní Moravy,“ dodal Kacetl.

Podivují se i někteří cestující. „Cesta přes Břeclav přece nemůže vyhovovat nikomu. Přitom mohla být obnovena trasa, která by navíc obsloužila i kus našeho regionu. Spousta lidí by ráda jezdila minimálně z Krumlova do Znojma, což dnes autobusem trvá necelou hodinu. Politikům se tak definitivně povedlo Krumlovsko a Miroslavsko úplně odříznout,“ zlobí se Bohumil Bednařík z Moravského Krumlova.

Hotovo má být do tří let

Dál než do Hrušovan nad Jevišovkou se ale cestující ze Znojma na této trase běžně nedostanou. Ještě před deseti lety přitom vlak pokračoval právě na Krumlov.

„Trať měla svůj význam. Byla to alternativa pro ty, kteří neradi jezdí autobusem,“ podotkl předseda Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě Martin Kouřil. Dnes fungují jen lokálky z Miroslavi do Hrušovan, navíc pouze o víkendech.

Kouřil zároveň neupírá důležitost modernizaci trati do Břeclavi.

„Jde o důležitý krok při spojení s Ostravskem a Slovenskem. Právě tady se totiž protínají dva hlavní evropské železniční koridory: Brno–Bratislava a Vídeň–Ostrava. Ale upouštět od modernizace trati do Krumlova by se nemělo,“ apeluje.

Modernizace železnice ze Znojma do Břeclavi má být hotová na přelomu let 2018 a 2019. Již letos je na ni vyčleněna miliarda korun. Jenže i tak se pravděpodobným vítězem mezi cestujícími stane autobus. Například linky z Brna do Laa nebo Mikulova jsou brány jako páteřní a železnice se jim musí přizpůsobit. V praxi to vypadá tak, že se jízdní doba uměle prodlužuje. Vlak tak sice na zmodernizovaných úsecích čas uspoří, cestující jej pak ale pročekají v přestupních uzlech.

Nejde o jedinou modernizaci jihomoravské tratě, jež má ulehčit cestování vlakem. Na rozdíl od Znojma se lidé z Boskovic přímého spojení s Brnem dočkají. Díky takzvané Boskovické spojce nebudou muset zajíždět do Skalice nad Svitavou a tam přestupovat. Úředníci vybrali variantu za 1,1 miliardy korun, která počítá s moderní zastávkou ve Lhotě Rapotině a položením nových kolejí směrem do Boskovic. Stavět se má začít v roce 2018.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Za podnikáním kdysi vyrazil škodovkou na Západ. Z výdělku postavil kostel

Josef Kouřil z Kyjova v roce 1991 založil firmu Wiky, která se zbývá prodejem...

Po revoluci sedl do škodovky a vyrazil do západní Evropy. Toto rozhodnutí Josefu Kouřilovi z Kyjova změnilo celý život....

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz