Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poruchy a výluky ochromují dopravu v Brně, náhradní autobusy nestíhají

  9:10aktualizováno  9:10
Vlaková výluka a letní opravy silnic komplikují dopravu i v centru Brna. Dopravnímu podniku chybí náhradní autobusy, ale i řidiči, kteří by zvládli pokrýt standardní výpadky tramvají.

Výluka vlaků v Brně, první všední den | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Marie Kliková v pondělí odpoledne marně čekala na spoj, který by ji dopravil z brněnského Mendlova náměstí do ulice Česká. Tramvaj, na kterou čekala, totiž měla poruchu.

"Stála tam spousta lidí, čekali jsme skoro hodinu a šalina pořád nikde. Nikdo nevěděl, kdy přijede," stěžuje si Kliková. Teprve po čtyřiceti minutách se na zastávce objevil náhradní autobus.

Zaměstnanci Dopravního podniku města Brna se shodují na tom, že situace, která nastala v pondělí na Mendlově náměstí, nebyla nijak výjimečná.

"Stává se to dost často. Hlavně v létě, kdy se šaliny častěji porouchávají," svěřuje se jeden z informátorů na Mendlově náměstí, jehož jméno redakce zná, avšak rozhodla se ho kvůli možným sporům muže se zaměstnavatelem nezveřejnit.

"Problém je především v tom, že Dopravní podnik nemá dost náhradních autobusů. Když se pak někde stane něco většího, nedokáže tramvajové linky dostatečně a včas pokrýt," doplňuje muže jeho kolegyně. I ona si přála zůstat v anonymitě.

Nečekaným událostem nezabráníme, brání se mluvčí

Mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová však s názorem, že Dopravní podnik města Brna nemá dostatek rezervních autobusů, nesouhlasí. Není podle ní v silách podniku zabránit nečekaným událostem, jakými jsou například tramvaje zaseklé na kolejích.

Když však redaktorka MF DNES volala na Dopravní podnik města Brna jako nespokojená cestující, která čekala na zpožděný náhradní spoj, pracovníci dispečinku se omlouvali s tím, že ve městě je v létě příliš mnoho výluk.

Autobusy tak podle nich v žádném případě nestíhají pokrýt všechny standardní výpadky tramvají, na kterých se vyskytla technická závada. Často se tak stane, že cestující na některých zastávkách musí čekat, "dokud na ně nepřijde řada".

Na autobus tak musela dlouho čekat i studentka Veronika Soumarová. V úterý strávila téměř půl hodiny čekáním na náhradní linku X2. Ta v době letní výluky pravidelně pendluje mezi Mendlovým náměstím a Modřicemi.

"Bylo to v sedm hodin večer, jela jsem zrovna z práce, takže jsem naštěstí moc nespěchala. I tak to ale bylo nepříjemné," podotýká Soumarová.

Na Mendláku je teď situace komplikovaná

"Autobusů je samozřejmě omezené množství, nicméně systém, který máme zavedený, mi přijde ošetřený kvalitně," myslí si Hailichová a dodává, že dopravní podnik má od některých cestujících na náhradní dopravu dokonce velmi pozitivní ohlasy.

Hailichová nicméně uznává, že konkrétně situace na Mendlově náměstí je v době letních uzavírek a výluk komplikovaná.

"I přesto se však domnívám, že pondělní výpadek mezi Mendlovým náměstím a Českou byl spíše výjimečný. Autobus přijel později pouze proto, že bylo nutné nahradit více tramvajových linek. Zablokovaná zůstala linka 1, 2 i 5," tvrdí Hailichová. Obvykle podle ní dokáže dopravní podnik náhradní dopravu zajistit do deseti minut.

Někteří zaměstnanci se však dokonce domnívají, že dopravce trpí nejenom nedostatkem autobusů, ale že scházejí také řidiči. "V době dovolených je to vždycky problém. Řidiči autobusů jsou v létě nedostatkovým zbožím," sdělil do telefonu muž z dopravního podniku.

O nákupu dalších autobusů se neuvažuje

Většina autobusů dopravního podniku je nyní na trase mezi Hlavním a Dolním nádražím, kde po dobu výluky zajišťují náhradní dopravu. Autobusů čekajících v záloze pro případ poruchy má brněnský dopravní podnik ještě devět.

"Osm z nich je strategicky rozmístěných po celém městě, jeden je v rezervě pro výpadky nočních rozjezdů," popisuje Hailichová. O nákupu dalších vedení neuvažuje. Ani náměstek primátora Robert Kotzian, který má na starosti dopravu, se o nákup nových autobusů starat nebude.

"Dopravní podnik má s městem smlouvu, podle které musí zajistit obyvatelům Brna včasnou náhradní dopravu. Pokud tu smlouvu porušuje, budu to řešit. Nicméně o nákup autobusů se podnik musí postarat sám," říká.

Brňané si na větší komplikace se zpožděnými náhradními spoji z minulých let nepamatují. "Pokud byly, tak se mi úspěšně vyhnuly. Žádné problémy si totiž vybavit nedokážu," vzpomíná například Vladimír Pícha.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

Z rybníku Nesyt už vylovili všechny uhynulé ryby, bylo jich přes sto tun

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Na rybníku Nesyt na Břeclavsku skončila po šesti dnech likvidace leklých ryb, které uhynuly kvůli suchu a nižšímu...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz