Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výluka v Brně: Do cíle nedojeli někteří cyklisté ani paní s pejskem

  9:28aktualizováno  9:28
Třetí den velké železniční výluky v Brně, který byl první pracovní, ukázal, že cestující sice chápou nutnost oprav, ale zároveň si stěžují na některá omezení. Změny v dopravě přinášejí problémy zejména zahraničním turistům, cyklistům, vozíčkářům a cestujícím se psy.

Výluka vlaků v Brně, první všední den | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Na brněnském hlavním nádraží je kvůli opravě viaduktu na křižovatce ulic Křenová a Koliště omezený provoz. Ve frekventované dopravní uzly se naopak proměnila nádraží v Židenicích, Králově Poli a Slatině. Na dolním neboli rosickém nádraží, kudy desetiletí projížděly jen nákladní soupravy, dnes zastavují vlaky EuroCity a expresní vlaky z Prahy do Břeclavi.

1.Cyklisté

 "Zatím největší problém se týkal přepravy kol. Velká skupina cyklistů se nevešla do posilové tramvajové linky ze Židenic na hlavní nádraží," řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová.

Fotogalerie

České dráhy budou proto brzy jednat o posílení linky číslo 2 v ranních hodinách.

Do ještě komplikovanější situace se dostanou cyklisté, kteří se chtějí vydat do Vyškova nebo Bohumína. Vlaky tímto směrem totiž plně nahradí autobusy.

"Těmto cestujícím doporučujeme, aby si rezervovali místo v dodávce, která přepravuje kola," radí mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

2.Provizorní nástupiště

Cestujícím, kteří si nechávají před odjezdem vlaku větší časovou rezervu, se jejich zvyk nemusí vyplatit. Provizorní zastávka na dolním nádraží nemá čekárnu, ale pouze přístřešek se dvěma lavičkami. Před deštěm se tu ukryjí zhruba dvě desítky lidí.

"V případě špatného počasí mohou cestující počkat v autobuse, který je doveze z hlavního nádraží," uvedl vedoucí skupiny jízdního řádu a technologie Českých drah Alan Butschek.

Pokud bude mít vlak více než hodinové zpoždění, doporučuje cestujícím počkat v hlavní budově. Autobusové spoje odtud budou odjíždět také se zpožděním.

3.Vozíčkáři, kočárky

Zatímco v Králově Poli a na dolním nádraží usnadňuje vozíčkářům cestování mobilní plošina, na nádražích v Židenicích a ve Slatině se do vlaku nedostanou. Chybí tam totiž bezbariérový přístup.

Jak cestovat vlakem

Do Prahy, Pardubic a vlakem EC do evropských měst
K odbavení slouží pokladny na hlavním nádraží, odtud jezdí kyvadlově autobusy na tzv. dolní nádraží u Zvonařky. Pěšky tam lze dojít za 20 minut. Spoje zastavují mimořádně také v Židenicích, kam jezdí posílená tramvajová doprava.

Do Tišnova, Žďáru nad Sázavou či Havlíčkova Brodu
Vlaky jedou z nádraží Královo Pole. Odtud jezdí posílená tramvajová linka č. 6, které trvá cesta na hlavní nádraží 18–19 minut. Spoje ze Žďáru do Břeclavi končí v Modřicích, tam lidé přestoupí na vlak, který vyjede z hlavního nádraží.

Do Břeclavi a Křenovic
Nic se nemění. Vlaky jedou podle pravidelného jízdního řádu z hlavního nádraží.

Do Blanska, Letovic a dál
Spoje zastavují i v Židenicích, začínají a končí ve Slatině. Tam však není pokladna.

Do Vyškova, Přerova a dál
Místo vlaků jezdí autobusy od hlavního nádraží.

Do Bučovic a Veselí nad Moravou
Vlaky nepojedou přes Židenice. Vybrané spoje zastaví ve Slatině.

Podrobnosti o výluce najdete na webu Českých drah v rubrice Omezení provozu.

Mezi cestující, kteří to nebudou mít v době výluky lehké, patří i matky s kočárky. V Židenicích jim přístup na nástupiště znesnadňuje schodiště.

"Pokud vidíme, že jde maminka bez doprovodu, s kočárkem jí do schodů pomůžeme," uvedl Martin Nykl, který na židenickém nádraží radí a pomáhá cestujícím.

Nejvíce si prý stěžují lidé s těžkými kufry. "Docela to chápu. Táhnou kufry ze schodů z nástupiště a pak zjistí, že je ještě čeká další procházka," dodal Nykl. Tramvajová zastávka posílené linky číslo 2 je totiž od židenického nádraží vzdálená téměř 300 metrů. Zatím byli podle něj lidé víceméně slušní. "Našli se sice i ti naštvaní, většina je ale tolerantní."

Jednou z chápavých cestujících je Lenka Vodrážková. "Je to trochu omezující, na druhou stranu zchátralý most na Křenové vypadá příšerně a opravu potřebuje. Raději překonám cestovní omezení a budu se těšit na spravený viadukt," popisuje.

Renata Štrajtová teď musí jezdit do práce o hodinu dřív. I ona však komplikace spojené s výlukou bere jako nutné zlo. "Je to samozřejmě nepříjemné, ale dovolenou si kvůli tomu rozhodně nevyberu."

4.Pejskaři

Podobné pochopení však neprojevují někteří řidiči náhradní dopravy. Jeden z nich odmítl přepravit cestující se psem, přestože jeho majitelka dodržela předpisy.

"Jela jsem náhradním autobusovým spojem do Kojetína. Pes měl náhubek a byl na vodítku. Přistavený autobus vypadal dost nóbl, měl koberec a řidič mě odmítl se psem vpustit. Na jeho stranu se přidal i koordinátor dopravy, který argumentoval tím, že ve vozidle je dítě," rozhořčeně popisuje Marie Slámová.

Přes veškerou snahu se s řidičem nedomluvila. Přijet pro ni musel bratr. "V tomto případě šlo o jednoznačné pochybení řidiče. Přítomnost dítěte v autobuse nevylučuje přepravu psa, má-li vodítko a náhubek," zhodnotil situaci Šťáhlavský.

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz