Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nijak mimořádně jsme nebrzdili, říká průvodčí o hrozící srážce vlaků

  10:11aktualizováno  10:11
Vlakvedoucí Jiří Vystrčil byl ve vlaku EuroCity z rakouského Grazu do Prahy, který se minulé pondělí ocitl v Adamově na stejné koleji s další soupravou. Od srážky se stojícím osobním vlakem z Křenovic do Rájce-­Jestřebí ho dělilo jen 50 metrů. Vlakvedoucí v tu chvíli procházel vagony EuroCity.

Vlakvedoucí Jiří Vystrčil ze soupravy EuroCity, které se v Adamově ocitla na stejné koleji jako osobní vlak. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Můj první pocit bylo překvapení. Nikdo nevěděl, co se stalo, proč stojíme," popisuje Vystrčil, který ve vlaku zodpovídá za pořádek ve vagonech a kontroluje jízdenky.

Rychlík se ploužil už od Babic nad Svitavou pomalu, rychlostí zhruba třicet kilometrů v hodině. V Adamově jel na takzvanou přivolávací návěst, což znamená, že strojvedoucí musí dodržovat rychlost tak, aby stihl zastavit před náhle vzniklou překážkou.

Vlakvedoucí Jiří Vystrčil ze soupravy EuroCity, které se v Adamově ocitla na

Vlakvedoucí Jiří Vystrčil

"Tím se nemyslí, že by měl zastavit na metru, ale tak aby do ničeho nevrazil," podotýká Vystrčil, který žije v Brně. Před stanicí v Adamově je navíc podle něj rovinka, takže strojvedoucí viděl vlak zhruba sto padesát metrů před sebou.

"Oznámil jsem do vlakového rozhlasu, že z dopravních důvodů mimořádně zastavujeme, aby lidi nevystupovali. To je nařízení. Pak jsem čekal několik minut, co se bude dít," vypráví vlakvedoucí. Před EuroCity viděl stojící osobní vlak ve stanici, tak zamířil do dopravní kanceláře.

"Až do okamžiku, kdy jsem telefonoval s dispečerem, jsem zjišťoval, co se vlastně stalo," vzpomíná Vystrčil.

Potom zašel do většiny kupé, aby lidem vysvětlil, že si budou muset přestoupit. Asi po dvaceti minutách jel na Prahu vlak Vindobona, který cestující z Vystrčilova EuroCity nabral.

"My jsme byli plní tak zhruba z poloviny, takže se tam lidé vešli, i když pár jich prý muselo stát v chodbičkách," popisuje Vystrčil.

Za dvacet let služby první nehoda

Vlak EuroCity i osobní vlak pak v Adamově stály ještě přes dvě hodiny. "Přijela Drážní inspekce a policie, strojvedoucí musel dýchnout kvůli alkoholu, všechno negativní," zdůrazňuje vlakvedoucí.

EuroCity pak pokračoval bez cestujících do České Třebové. "Dělám tuhle práci přes dvacet let, ale je to v podstatě poprvé, co jsem se přichomýtl k události, která byla vyhodnocena jako nehodová," říká Vystrčil.

Jak však vzápětí dodává, riziko srážky bylo nízké. "Jeli jsme pomalu, nijak mimořádně jsme nebrzdili," tvrdí vlakvedoucí. Druhý den pak zjistil, že je na fotografii v novinách. "Kolegové si ze mě dělali srandu," usmívá se Vystrčil.

Nyní bude následovat několik týdnů až měsíců vyšetřování Drážní inspekce. Její pracovníci musejí zjistit, zda se oba vlaky dostaly na stejnou kolej kvůli lidské chybě, nebo šlo o selhání techniky, například špatně fungující bezpečnostní zařízení.

Podle předběžných informací to však vypadá, že chyboval výpravčí, který neměl dát vlaku EuroCity přivolávací návěst.

Pondělní nehoda je každopádně podle Vystrčila téměř ničím proti sebevrahům, kteří se rozhodnou ukončit život skokem pod vlak. "To je pak smutné pro všechny," uzavírá vlakvedoucí.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

Šofér se zákazem řídí dál a ještě fetuje. Policie už mu zabavila tři auta

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Notorického hříšníka přistihli v pátek za volantem policisté v Kyjově. Při běžné dopravní kontrole zjistili, že...

Najdete na iDNES.cz