Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vlaky na jižní Moravě mají dva ceníky. Rozdíly jsou i desítky korun

  19:00aktualizováno  19:00
Lidé, kteří nemají každodenní zkušenosti s hromadnou dopravou na jihu Moravy, musí být při svých občasných cestách ve střehu. Pokud si nedají pozor, mohou utratit za jízdné i o několik desítek korun víc, než je nutné. Na vlakových nádražích si totiž mohou koupit dva druhy jízdenek podle dvou různých ceníků.

Kdo se ve variantách jízdného nevyzná, může někdy zbytečně platit víc. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nachytat se mohou hlavně ti, kteří se potřebují v rámci kraje přesunout na velkou vzdálenost. Málokdo si totiž uvědomí, že klasický lístek na vlak vyjde v tomto případě o dost dráž než takzvaná univerzální jízdenka krajského integrovaného systému. Na ní je 24 políček, která se označují podle počtu tarifních zón. Do vlaku s ní lze po označení nastoupit stejně jako s obyčejným lístkem.

"České dráhy mají své celostátní ceny, které jsou dány tabulkami. Naše jihomoravské ceny zase vycházejí z potřeb regionu a občanů. Logicky proto tyto ceny nemůžou být stejné," připouští Květoslav Havlík, mluvčí společnosti Kordis, která integrovaný dopravní systém kraje spravuje.

V praxi se tak může stát, že člověk zaplatí ve Strážnici na Hodonínsku 136 korun za obyčejnou jízdenku Českých drah do Brna. S univerzální jízdenkou integrovaného systému by ho přitom odpovídajících 12 zón vyšlo jen na 78 korun. Koupil by ji přitom u stejné pokladny.

Nejlevnější variantu by měla cestujícím poradit obsluha u přepážek na nádraží. To se ale ne vždy stane. Kdo se tak sám od sebe neptá po levnějším lístku, nemusí ho dostat.

České dráhy se k nesouladu v cenách jízdného obsáhleji nevyjádřily. "Pokladní poskytují cestujícím informace o tarifech a cenách, ať již jde o tarif Českých drah, nebo tarif integrovaného dopravního systému," uvedl pouze mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Variant jízdného je tolik, že to mate i zaměstnance drah

V praxi se však lidé často o svých možnostech nedozvědí. "Pracovníci drah, kteří slouží na přepážkách léta, už se v cenách a variantách jízdného orientují. Ne vždy to však funguje na sto procent," připustil Havlík. "Cestujícím proto radíme, aby vždy používali jen jízdenky integrovaného dopravního systému, protože v nich mají započítanou i městskou hromadnou dopravu v Brně."

Univerzální jízdenka

Základní univerzální jízdenka stojí 156 Kč, zlevněná 78 Kč.
Skládá se z 24 polí. Cestující zná počet zón, pro něž potřebuje jízdenku. Podle tabulky na zadní straně jízdenky si zjistí počet polí, které označit v označovači.

Univerzální základní jízdenka nahradí 12 jízdenek desetiminutových, 8 jízdenek dvouzónových, 6 jízdenek třízónových, 4 jízdenky pětizónové, 3 jízdenky sedmizónové, či 2 jízdenky na libovolný počet zón.

Zdroj: IDS JMK

Krajský dopravní systém funguje podle složitého vzorce vzájemného přerozdělování mezi jednotlivými dopravci a krajem. Na jeho konci dostane každý dopravce odpovídající podíl na tržbách.

U Českých drah je však situace ještě komplikovanější. Jejich ceník platí celostátně, proto může s integrovaným systémem Jihomoravského kraje fungovat paralelně. Většina ostatních dopravců na regionálních trasách vlastní tabulky nemá a pracuje jen s ceníkem integrovaného systému.

"Své tržby si České dráhy vyberou samy a přerozdělí je. Tržby z integrovaného systému jsou po přerozdělení společností Kordis vyúčtovány jednotlivým objednavatelům dopravy, tedy Jihomoravskému kraji, případně ostatním krajům, na jejichž území se integrovaný tarif uplatňuje," vysvětluje mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje začal vznikat v roce 2004 v Brně a okolí. Umožnil lidem cestovat na jednu jízdenku v navazujících spojích přes celý region. Další oblasti se připojovaly postupně, jako poslední se přidalo Znojemsko v roce 2010.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Najdete na iDNES.cz