Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vlaky z Břeclavi do Prahy si oblíbil gang zlodějů. Dráhy jsou bezradné

  14:39aktualizováno  14:39
Usnout v kupé rychlíku na trase Břeclav-Brno-Praha se může vymstít. Právě tento úsek si totiž oblíbili zloději. Policie sice už tři muže podezřelé z krádeží chytila, cennosti ovšem cestujícím mizí dál. České dráhy však zákazníky ani nevarují.

Cestující ve vlaku nemají tušení o hrozícím riziku. Personál upozorňuje pasažéry jen v některých případech. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dokumentaristka Dora Kaprálová seděla před dvěma týdny v kupé vlaku z rodného Brna, když do něj vtrhla zoufalá žena. Někdo jí ukradl peněženku s nemalou částkou: tisícem eur.

"Do kupé, kde jsem seděla se svými dětmi, najednou přiběhla zahalená žena v burce. Zoufale se německy s ruským přízvukem dožadovala pomoci. Na chvíli usnula a z tašky jí zmizela peněženka. Žena původem z Čečny peníze vezla své sestřenici do Berlína, kde jí měly pomoct během prvních dní v emigraci," popisuje Kaprálová, publicistka a spolupracovnice MF DNES, v současné době žijící v Berlíně.

Muslimka pak zoufale žádala průvodčího, aby zavolal policii.

"Ten pouze odvětil, že by to bylo zbytečné, když pachatele nechytila při činu. Musela by prý vystoupit v Praze a sepsat protokol, čímž by se stejně nic nevyřešilo. Absurdní je, že v tomto případě okradli zrovna tu nejchudší. Kvůli burce, kterou měla na sobě, si asi mysleli, že se jedná o zámožnou ženu třeba z Emirátů," uzavírá Kaprálová.

To bylo před dvěma týdny. Cizinka však nebyla zdaleka první okradenou ve vlaku na trase z Břeclavi do Prahy.

Okrádali cestující a ještě vyhrožovali průvodčímu

Ostatně už letos v únoru České dráhy kvůli zvýšenému výskytu krádeží na úseku podaly trestní oznámení na neznámého pachatele.

A policie dokonce trojici lapků právě v únoru také chytila. Detektivy na organizovanou skupinu upozornila množící se oznámení okradených cestujících.

"Během noční akce kriminalisté zadrželi v okolí Pardubic a Kolína tři muže jedoucí ve vlaku do Prahy, kteří před jejich očima okradli spící cestující. Muži dokonce vyhrožovali průvodčímu, který je viděl. Jednalo se o čtyřiapadesátiletého mnohokrát trestaného muže a osmatřicetiletého a šestačtyřicetiletého cizince, kteří se v minulosti také dopouštěli rozsáhlé majetkové trestné činnosti," uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Příští týden je čeká soud, za krádež a vyhrožování jim hrozí až osm let vězení. Mizení věcí v dálkových rychlících ale neustalo. Buď zbylí členové gangu, nebo jiná, další organizovaná skupina řádí dál.

"Když jsem celou příhodu s ženou v burce popisovala vídeňské spolucestující, obrátil se k nám jeden český pasažér, že o podobných případech slyšel také. Stejné skupinky zlodějů si všimla i obsluha v jídelním voze. Na potenciální oběti prý plánovaně číhají a domlouvají se pomocí mobilů," dodává i Kaprálová.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský připouští, že problémy s krádežemi nejsou u konce. "Nedomníváme se, že by otázka našeho trestního oznámení byla plně vyřešena," potvrdil. Dále záležitost nechtěl komentovat.

Varovat cestující? Proč?

Oficiálně však pasažérům o zvýšeném nebezpečí na úseku dosud nikdo vědět nedal. "Žádné speciální výzvy cestujícím jsme nevydávali. Stále platí pravidla, na která upozorňujeme obecně. Není dobré nechávat zavazadla bez dozoru, odhalovat drahé předměty, umožnit pohled na finanční obnos, kterým cestující disponuje, a podobně," řekl Šťáhlavský.

Varovat před kapsáři a zloději je přitom běžná praxe třeba v brněnské MHD. "Pokud si řidič všimne podezřelé osoby, nechá ve voze výzvu zaznít. Všechno však záleží na jeho vlastním uvážení," popisuje mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Hailichová.

Podle Šťáhlavského by ale podobné opatření ve vlaku nebylo příliš účinné. "Autobus má troje dveře, do vlaku lidé nastupují na mnohem větším počtu míst. V některých případech cestující upozorňuje přímo náš personál, například průvodčí," dodal.

Cestující o gangu netuší

MF DNES oslovila několik cestujících, kteří se chystali nastoupit do vlaku EuroCity na zmiňované trase. Nikdo z nich neměl ovšem o riziku tušení.

"Já vlakem EuroCity dojíždím z Břeclavi do Brna a zpět každý den a zatím jsem o ničem neslyšela, nikdo mě nevaroval. Myslím, že zloději se soustředí hlavně na starší lidi," řekla cestující Simona Urbánková.

A tak zatímco dohled na vlakových stanicích zajišťuje bezpečnostní agentura Securitas, najatá Českými drahami, v případě vlakových krádeží se cestující musejí obrátit přímo na policii.

"K vyšší bezpečnosti se snažíme přispívat tím, že do vlaků vedle klasických vozů s kupé zařazujeme také vozy s takzvaným velkoprostorovým řešením, kde je pro pachatele něco ukradnout obtížnější," uzavřel Šťáhlavský.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

K úhynu ryb v největším moravském rybníce přispěli i přemnožení karasi

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Z rybníku Nesyt u Sedlce na Břeclavsku vylovili hospodáři už více než sto tun leklých ryb. Škody určitě překročí pět...

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz