Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jeho rodina provozuje kolotoče dvě století. On vozí děti ve vánočním vláčku

  15:30aktualizováno  15:30
Už bezmála dvacet let Vlastislav Schulz tráví celý adventní čas na náměstí Svobody v Brně. Od rána do večera tady mrzne, aby udělal radost dětem. Vozí je totiž ve vánočním vláčku. „Pouštím ho, i když není plně obsazený,“ řekl Schulz v rozhovoru pro týdeník 5plus2.

Vlastislav Schulz se svým vánočním vláčkem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Schulz pochází ze slavného brněnského rodu kolotočářů, kteří si tuto živnost předávají po generace.

„Letos jsem věnoval Turistickému informačnímu centru tři tisíce jízdenek, které poputují do brněnských škol. Ale kolik dětí za sezonu svezu, netuším. To ani nejde spočítat, protože při posbírání tří jízdenek mají další jízdu zdarma,“ usmál se Schulz.

Fotogalerie

Přestože má dva lidi, kteří mu s provozem vláčku pomáhají, dohlíží na vláček společně s nimi, a to denně od 10 do 19 hodin. Schulz zažil i zimu, kdy pořádně mrzlo a všude bylo náledí.

Přesto zůstal a čekal na malé návštěvníky. Vláček totiž dětem pouští rád, svoji živnost nemá jako továrnu na peníze, ale přistupuje k ní srdcem.

„Pouštím vláček, i když není plně obsazený a sedí v něm třeba jedno dítě,“ poznamenal muž, který má tradiční české Vánoce moc rád. A podle toho také zkrášluje vláček. Návštěvníci na něm najdou výzdobu například ve stylu Ladových obrázků.

Občas přijde chytrolín

Schulz je přesvědčený, že vláček už na náměstí Svobody patří. „Co by na trzích jinak děti dělaly? Vždyť tady nic není,“ zamyslel se muž, který nezapomíná ani na dobročinnost. Minulý rok věnoval přes 34 tisíc Českému červenému kříži, také letos část zisku z atrakce poputuje na dobročinnost.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

I když by se mohlo zdát, že pouštění vláčku je pohodová práce, vždycky to tak není. „Někdy se stává, že rodiče čekají dvě jízdy, až se budou moci svézt, pak přijde nějaký chytrolín a odhodí je na stranu. Jeho Pepíček chce prostě jet,“ pousmál se majitel dvou kolotočů. Kromě vláčku také vlastní atrakci s labutěmi.

Jeho maminka pocházela se slavného rodu Berousků, který se věnoval artistice. Rod Schulzů provozuje kolotoče od roku 1780. Dříve jezdili do zahraničí, ale teď jsou věrní České republice. Každý člen rodiny má svoje kolotoče, tedy svoji živnost, o kterou se stará. Navzájem si ale pomáhají.

Sní o Josefské pouti

Rod Schulzů už má nástupce. Bratr Vlastislava má vnoučata, která stejně jako jejich rodiče musí s rodinnou živností pomáhat. „Vedeme děti k tomu, aby se toho chopily a neměly čas na lumpárny,“ usmál se Schulz, který sní o tom, že bude jednou v Brně pořádat pouť.

„Když v Praze mají Matějskou, proč my tady nemůžeme mít Josefskou? Je hrozně těžké něco prosadit přes úředníky. Chtěli jsme s kolotoči na sídliště, jako dřív. S tím jsme ale bohužel taky neuspěli,“ posteskl si Schulz, který bude děti vozit vláčkem i na Štědrý den.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...

Další z rubriky

Dominikánské náměstí v Brně opraví a auta se na něj možná už nevrátí

Kvůli adventním trhům řidiči na Dominikánském náměstí nezaparkují až do 6....

Po letech odkladů se bude brzy opravovat Dominikánské náměstí v Brně. Zmizí z něj na 70 parkovacích míst, včetně těch...

Do vedení ČSSD se hlásí Onderka. Pád strany je šancí pro Haška i Tejce

Roman Onderka (ČSSD) v Otázkách Václava Moravce.

Favorit na post šéfa ČSSD Jiří Běhounek požaduje návrat Michala Haška a Jeronýma Tejce. Přidává se exprimátor Brna...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....Najdete na iDNES.cz