Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vlastní máma mě bila do krve, líčí se slzami dívka

  7:59aktualizováno  7:59
Jako malé dítě zažívala několikrát v týdnu bolest, kterou si mnozí nedovedou ani představit. "Bolelo to víc, protože jsem věděla, že mě mlátí matka," popisuje strádání nyní už osmnáctiletá dívka z Brna.
Dívku z Moravy týrala její vlastní matka (ilustrační snímek).

Dívku z Moravy týrala její vlastní matka (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Narodila se v Hodoníně. Jak sama říká, spolu se dvěma staršími bratry prožívali v útlém dětství "škaredé věci". Její rodiče se rozvedli a matka jí později řekla, že třetí dítě už vlastně nechtěla.

Svého otce pořádně nezná. "Matka mi bránila v přístupu k němu. Teď už mu nechci zasahovat do soukromí," krčí rameny dívka.

Bratrům nesměla ošetřit podlitiny a rány

Když jí byl rok a půl, odstěhovali se sourozenci s matkou do Svitav. Nejvíc si pamatuje dvě věci: kočky a modřiny. Matka byla chovatelkou, svůj koníček však brala příliš vážně. "S kočkami jezdila na výstavy, my jsme nikam nesměli," říká dívka.

Dívčina paže nese dodnes znaky týrání. Jsou na ní zřetelně vidět jizvy. "Matka mě štípala. Vší silou se zaryla do kůže na paži. Nezastavil ji můj brekot ani krev, která u nás byla naprosto běžná," vzpomíná.

Hrůzy, které se děly hlavně na chatě, popisuje téměř devatenáctiletá slečna s námahou a častými odmlkami. "Matka nás vždycky zavolala za kůlnu. Tam měla připravené latě. Stála jsem v řadě a dívala se, jak postupně bratři přistupují k matce. Její údery byly tak silné! Všude lítaly třísky."

Cítila bezmoc, protože nemohla bratrům pomoci ani jim později ošetřit krvavé rány a podlitiny.

Děvče bývalo trestáno jako poslední. "Stála jsem zády k matce a ona vzala asi metr a půl dlouhou lať a udeřila tak prudce a silně do zad, že ji o mě zlomila." Při těch vzpomínkách si utírá slzy do papírového kapesníku a není schopna vyprávět o nejhorším období svého dětství.

Uvědomila si, že dál se tímto způsobem nedá žít. Chtěla od matky pryč. Svěřila se třídní učitelce, uplynulo jen pár dní a patnáctiletou dívku povolal školní rozhlas do ředitelny. V té chvíli si osmačka uvědomila, že se konečně něco děje.

"V ředitelně bylo asi pět lidí. Vybavuji si jen dva policisty a moji třídní, která mi řekla, ať jim vše popíšu." Jakmile se jim svěřila, začal úřední kolotoč.

Dívala se na školu, kam už nepatřila

Na scénu vstoupili policisté a sociální pracovnice. "Oni mi ani nedovolili rozloučit se s vlastními bratry. Naopak mě odvedli do auta. Cestou jsem brečela, koukala na školu, kde mi sice žáci ubližovali, ale cítila jsem, že tam prostě patřím."

Uvězněná v tmavém autě jela do Hradce Králové, do diagnostického ústavu. Tam si našla první kamarády. Odchod přišel brzy. "Přišel vedoucí vychovatel a vždy, když někdo odcházel, držel v ruce žluté keramické srdíčko." Po třech měsících dostala srdíčko i ona. Opustila Hradec a dostala se Poličky.

"Budoucnost? Práce, škola a... rodina"

V novém domově se k ní zpočátku chovali dobře. Patnáctiletá slečna bydlela na pokoji, kde bylo sedm děvčat. Ani tam ovšem nenašla určitý pocit domova.

Dokonce prý uvažovala o sebevraždě. "Ty tety to tam berou jako práci. Jednou jsem přišla a slyšela jsem, jak mě pomlouvají."

Z depresí ji dostal až její přítel. "Odpočítávala jsem dny, kdy mi bude osmnáct. Na rozloučenou jsem koupila dvacet bílých růží," popisuje dívka. Půl roku dopředu se chystala na okamžik, kdy začne sama rozhodovat o svém životě.

Nevyučená servírka nyní žije s přítelem, který je také vychovaný dětským domovem. Strávil tam celých třináct let.

Co plánuje do budoucna? "Chci si udržet práci a zůstat s přítelem. Máme byt a žijeme spokojeně. Určitě bych si taky chtěla dodělat školu. Láká mě rodina, to je taková moje budoucnost," dodává dívka, která ve svém životě měla smůlu.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz