Při vlhkém a teplém počasí jsou klíšťata nejaktivnější. Přesně takový je bohužel začátek letošních prázdnin.

Při vlhkém a teplém počasí jsou klíšťata nejaktivnější. Přesně takový je bohužel začátek letošních prázdnin. | foto: Profimedia.cz

Vlhké počasí znovu probudilo klíšťata, komáří kalamita zatím nehrozí

  • 0
Na výlety do přírody by si lidé tento víkend neměli zapomenout repelent. Vlhké počasí totiž vyhovuje klíšťatům. Český hydrometeorologický ústav, který na svých stránkách zveřejňuje předpověď jejich aktivity, hlásí na dnešek a oba víkendové dny druhý nejvyšší stupeň.

To znamená velké riziko napadení člověka. Je proto lepší vyhýbat se vyšším porostům a křovinám, hlavně na okrajích listnatých lesů a podél vodních toků. Rozhodně je nutné při pobytu v přírodě používat repelent.

aktivitA klíšťat

Stupeň 1: malé riziko
Doporučení: Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolit oblečení z hladké, světlé látky a občas prohlédnout, zejména kalhoty, a případně odstranit přichycená klíšťata (totéž i v dalších stupních rizika). Večer a ráno prohlídka těla.
Stupeň 2: mírné riziko
Doporučení: Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech. Dále viz výše.
Stupeň 3: středně velké riziko
Doporučení:Nevstupovat do křovin. Dále viz výše.
Stupeň 4: velké riziko
Doporučení: Nevstupovat ani do bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Dále viz výše.
Stupeň 5: nejvyšší riziko
Doporučení: Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb jen po zpevněných cestách. Dále viz výše.
Zdroj: ČHMÚ

Tip: Momentální aktivitu klíšťat naleznete například ZDE.

František Rettich ze Státního zdravotního ústavu však upozorňuje, že jde spíše o odhad míry rizika a skutečný stav může být odlišný. "Tato předpověď je založená na aktuálním počasí, není to přesná informace. Takto rozsáhlý monitoring klíšťat snad ani není proveditelný," prohlásil Rettich.

                     Nacucané klíště

Dodal ale, že jihomoravský kraj na tom není s výskytem klíšťat tak zle, jako například okolí Prahy, kde je jich mnohem více.

                     Přesně takto klíště číhá na vrcholcích travin, až půjdete okolo vy nebo váš pes či kočka.

Naopak situace s přemnožením komárů v kraji nebude tak vážná, jak se původně zdálo. Kvůli vlhkému a teplému počasí se sice na některých místech objeví škůdců více, podle odborníků se ale rozhodně nedá mluvit o kalamitě.

                     Klíště na lidské kůži.

"Po dešti se vytvořily jen periodické tůně. V těch se sice začátkem příštího týdne vylíhne nová generace komárů, ale jejich množství nepřesáhne běžný stav," uvedl Oldřich Šebesta z krajské hygienické stanice.

I přesto podle něj půjde spíše o lokální záležitost. Nejvíce larev je jako každý rok na Hodonínsku, větší množství odborník předpokládá také mezi Lednicí a Břeclaví a kolem Lanžhota.

periodické tŮNĚ

Tůně jsou drobné vodní nádrže přirozeného nebo umělého původu. Nejzajímavější tůně nalézáme v nivě nížinných řek, která bývá na jaře zaplavována. Vyskytují se zde na mrtvých nebo slepých ramenech řek a mohou být stálé (permanentní) nebo periodické (jarní, letní, podzimní).

Zdroj: Hornicko-geologická fakulta VŠB - TUO

"Bez repelentů by lidé rozhodně neměli chodit do lužních lesů, v ostatních lesích by neměli mít s komáry problém," vzkázal Šebesta.