Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muž přežil v opilosti pád ze sedmého patra. Už nejsem tak povrchní, říká

  0:05aktualizováno  0:05
Mají opilci štěstí? Příkladů, kdy namol zpití lidé přežijí zdánlivě nemožné, je dost. Osmadvacetiletý muž z Brna spadl ze 7. patra a ani ne po roce se vrátil do běžného života. Lékaři připouštějí, že ochromený obranný reflex někdy paradoxně pomůže, ale většinou alkohol závažnost úrazu zhorší.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Bezmála čtyři promile alkoholu v krvi a rozčílení po hádce s přítelkyní. Tato osudná kombinace loni v srpnu málem stála osmadvacetiletého Michala B. z Brna život. Neohroženě si sedl na zábradlí balkonu v sedmém patře, aby si v dešti zakouřil. Balanc ale dlouho neudržel.

„Myslel jsem si, že se mi nemůže nic stát. Mával jsem na lidi dole a u toho přepadl dopředu. Rukama jsem se ještě zachytil zábradlí, chvíli jsem visel, pak už jsem se ale neudržel. Jak padám a ležím na zemi, si pamatuju, omdlel jsem až po chvíli,“ líčí muž, který ani ne po roce bez omezení pracuje.

Pět dní ho lékaři udržovali v umělém spánku, když se probral, mohl hýbat pouze hlavou a levou nohou. Při pádu si zlomil kotník, pánev a klíční kost, rozdrtil stehno a paži, k tomu ještě natrhl střevo a ledvinu.

Už po dvou měsících byl schopen rehabilitovat, léčbu ale komplikovaly záněty pánve. „Když mě dovezli do nemocnice, dávali mi naději dvě až pět procent. Později mi řekli, že na začátku nevěřili, že to přežiju. Uzdravoval jsem se ale hodně rychle. Doktoři sami nevěděli, čím to je,“ přibližuje mladík.

Experti: Vliv alkoholu nelze paušalizovat

Není pochyb o tom, že právě nadměrná konzumace piva v kombinaci s tvrdým alkoholem Michala B. přivedla do průšvihu. Zda mohla být i tím, co mu nakonec zachránilo život, nelze říct jednoznačně.

„Tělo, když je pod dávkou alkoholu, tak je svým způsobem gumové. Obranné reflexy nejsou tak dokonalé. Reflex, který normálně způsobí třeba nataženou ruku, která chce ztlumit náraz, je upozaděný,“ popsal vliv alkoholu na důsledky úrazů primář traumatologie Fakultní nemocnice Olomouc Igor Čižmář.

Pokud má tělo vyšší plasticitu, než je běžné, nemusí být podle něj v některých případech poškození tak rozsáhlé. Tělo totiž nevyvíjí odpor a sílu nárazu absorbuje do sebe. „Nedá se to ale úplně paušalizovat, zpravidla jde totiž o souhru více faktorů,“ dodal traumatolog.

Opilý zraněný si většinou přivodí svá zranění sám tím, že pod vlivem alkoholu špatně zhodnotí své možnosti. „Nedávno jsme měli pacienta, který dělal stojku na židli a zlomil si u toho stehenní kost,“ doplnil odborník.

Souhlasí i přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Havránek. Hlavní problém také vidí v tom, že alkohol vede k větší odvaze, k touze po odvážnějším a demonstrativnějším výkonu.

„Je možné, že sedativní stránka intoxikace někoho ochrání, čistě teoreticky je to správná úvaha. My léčíme děti do osmnácti let, které mají malou toleranci k alkoholu, takže se s tím nesetkáváme,“ popsal. Jeho zkušenosti jsou ale spíš opačné. „Nejsem nepřítel alkoholu, ale ze své praxe musím konstatovat, že alkohol vždy spíš tu situaci zhoršil,“ doplnil.

Lékařům komplikuje práci i v tom ohledu, že zdravotnické příznaky opilosti jsou velmi podobné třeba příznakům nitrolebního poranění.

„Úrazy posuzujeme podle takzvané triáže, pád z velké výšky je nesmírně závažná příčina úrazu, pacient vždy leží na ARO. Řekl bych, že ztlumení alkoholem může zpočátku působit na lékaře jako negativní prognostický faktor. Pak, když člověk vystřízliví, ukáže se lehčí povaha poranění,“ uzavřel uznávaný dětský traumatolog.

Snažím se být hodnější, říká uzdravený muž

Michal B. přežil sice zdánlivě nemožné, nic nadpřirozeného v tom ale nevidí. Vysvětluje si to tak, že měl zkrátka štěstí.

„Svět vidím trochu jinak, už nejsem tak povrchní a arogantní, jak jsem býval. Snažím se být hodnější a přátelštější a být s lidmi zadobře. Na druhou stranu jsem úplně ztratil pud sebezáchovy, ničeho se teď nebojím, to jsem předtím neměl,“ popisuje mladý muž.

Na alkohol ani po těžkém úrazu nezanevřel. „Nepiju už tolik, ne tak, abych o sobě nevěděl. Smrti se nebojím, myslím si, že není čeho,“ dodává.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Stávka brněnských řidičů MHD zažehnána, přidají jim čtyři tisíce měsíčně

Nové autobusy Solaris brněnského dopravního podniku (27. května, 2014).

Hrozba stávkové pohotovosti v brněnské MHD je odvrácena. Odboráři zajistili řidičům dopravního podniku zvýšení platů o...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz