Kampus Masarykovy univerzity v brněnských Bohunicích.

Kampus Masarykovy univerzity v brněnských Bohunicích. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Voda v brněnském kampusu se pořád nedá pít, na vině jsou zřejmě trubky

  • 17
Kampus Masarykovy univerzity stál pět miliard korun. Už rok a půl ale v části areálu v brněnských Bohunicích neteče pitná voda. Důvodem může být špatná kvalita použitých trubek, z nichž se do vody uvolňuje zinek. Výměna potrubí by přišla na miliony.

Závadná voda tu v některých částech areálu, jehož nejstarší budovy v Bohunicích nestojí ještě ani pět let, teče už od předloňského podzimu. Od té doby také univerzita špatnou vodu reklamuje.

"Reklamace nekvalitního potrubí nebyla až doteď dodavatelem uznána. Univerzita je připravena domáhat se jejího vyřízení i soudní cestou. Právě proto provádíme testování a přípravu znaleckých posudků," vysvětlila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Balená voda: 60 tisíc měsíčně

Místo vody z kohoutku tak každý měsíc vypijí na účet Masarykovy univerzity obyvatelé kampusu na sedm stovek dovážených barelů za šedesát tisíc korun.

Dle zjištění MF DNES však může být nepitná voda jen projevem závažnějších problémů s potrubím. Voda, která nyní v kampusu teče, totiž obsahuje tak velké množství zinku, že to porušuje hygienické normy.

Masarykova univerzita rozvěsila v sedmnácti pavilonech bohunického kampusu

Těžký kov se do ní přitom nadměrně vyplavuje z ochranné vrstvy uvnitř samotných trubek. Výraznější poškození pozinkování však podle odborníků znamená brzy děravé potrubí.

"Je možné, že zinek, který ocelovou trubku chrání před narušením, už bude zčásti strávený. Ve stěnách se pak objevují důlky a následně otvory, kterými voda protéká. Děravé potrubí je pak nezbytně nutné vyměnit," vysvětlil Jakub Vrána z brněnského Ústavu technických zařízení budov VUT.

Že potíž vidí v samotném potrubí, které dnes v kampusu vodu vede, připouští i Masarykova univerzita. "Potrubí v celém kampusu je ve středové části vyrobeno z pozinkovaných trubek. Závada spočívá dle našich znaleckých posudků právě v kvalitě jejich zinkové vrstvy," konstatovala Fojtová. Problematická voda přitom podle ní teče ve 14 pavilonech z celkových 24 budov.

Použití špatných trubek dodavatel odmítá

Společnost OHL ŽS, která je jedním z hlavních dodavatelů stavby, ale použití špatných trubek při stavbě odmítá připustit. "V jednom vybraném pavilonu jsme vyčistili potrubí a následně provedli analýzu vody. A v tomto pavilonu splňuje všechny normy. Očekáváme, že obdobně se upraví i ostatní pavilony," předložila řešení OHL ŽS mluvčí Taťjana Pelíšková.

Firma Unistav, která dodala poslední pavilony kampusu, jednoznačnou příčinu podle vyjádření mluvčího Marka Navrátila zatím nenašla. "Je to soubor mnoha činitelů. Rozvody vody jsou udělané dle platných norem, přesto nelze prozatím stanovit, který z důvodů je ten rozhodující," řekl Navrátil. Zároveň doplnil, že i Unistav testuje v jedné budově kampusu dezinfekční zařízení.

Pokud by ale dodavatelé kvůli proděravění museli potrubí opravdu vyměnit, přišlo by je to na miliony. "Odstranění potrubí i izolace kolem by bylo složité a drahé. Ke všemu se bude jen velmi špatně dostávat, protože kolem pravděpodobně jsou jiné rozvody a potrubí zakrývají podhledy. Při takové stavbě se rozhodně nepočítá s tím, že se potrubí bude měnit už po pár letech," komentoval situaci stavbař, který si kvůli obavě o zakázky od firem, které jsou dodavateli kampusu, nepřál uvést jméno.

Podle něj by výměna se vším všudy mohla přijít přibližně na tisíc korun za metr trubek. "Ale jsou jich tam kilometry," dodal stavbař.

Řešení problému je zatím v nedohlednu. "Očekáváme, že nejpozději do konce června budou zahájeny práce na odstranění závady. Náklady spojené s náhradní dodávkou balené pitné vody budeme také chtít po dodavatelích," zdůraznila mluvčí Masarykovy univerzity Fojtová. Jestli budou trubky v pětileté záruční době vyměněné, nebo pomůže jiné řešení, však zatím říci nedokáže.