Vodohospodáři čistí dno Jevišovické přehrady Pracovníci Povodí Moravy částečně

Vodohospodáři čistí dno Jevišovické přehrady Pracovníci Povodí Moravy částečně opraví hráze, vyčistí spodní výpusti a bezpečnostní přeliv. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vodohospodáři čistí dno Jevišovické přehrady, bahno putuje k zemědělcům

  • 6
Jedna z nejstarších nádrží ve střední Evropě - Jevišovická přehrada - se změnila v rušné staveniště. Bagry tam totiž začaly zbavovat dno nánosů hlíny. Letitá usazenina neskončí na skládce, ale poslouží zemědělcům jako kvalitní hnojivo.

Tuny nánosů začaly bagry ze dna Jevišovické přehrady nakládat na korby nákladních aut a ty je odvážejí na okolní pole. Zemědělci je totiž využijí na pole jako velmi kvalitní hnojivo.

"Je to vlastně splach z polí a podle rozborů v tom nejsou ani žádné těžké kovy ani nic, co by škodilo zdraví nebo poškozovalo půdu. Podle názoru odborníků to naopak zdejší půdě prospěje," poukázal jevišovický starosta Pavel Málek (ODS).

Očista Jevišovické přehrady skončí v březnu a podle Málka přispěje nejen samotné nádrži, ale i okolní krajině.

Jevišovická přehrada

V místě se nyní ovšem bude ozývat hluk pracovních strojů. Obyvatelé Jevišovic ani nedalekých Střelic tím trpět nebudou. Pouze místní chataři, kteří mají domky a zahrady u nádrže, by teď měli raději zůstat doma.

"Místních komunikací a obcí se tento provoz dotkne jen minimálně. Ostatně je to tak i domluvené, protože v tomto počasí by nám častý průjezd nákladních aut zdejší silnice totálně zničil," naznačil starosta.

Omlazovací kůra si vyžádá přes 22 milionů korun, většina poplyne ze státních dotací. "Na léto už bychom chtěli mít přehradu napuštěnou," doplnil Málek.

Koupání a relaxace

Ten doufá, že se městu podaří na čistou vodu opět nalákat turisty, jako tomu bylo před lety. Přehrada, která se řadí k nejstarším ve střední Evropě, totiž v poslední době jen stěží připomínala kdysi krásnou vodní nádrž, která vybízela ke koupání a relaxaci. Proto se město i vodohospodáři rozhodli, že hladině dodají ztracený lesk.

Kromě čisté vody bez sinic by měli lidé po ukončení stavebních prací zaznamenat i další změny. Novou podobu získají také břehy, které jsou v současné době poničeny.

"Jedná se především o pravý břeh u hráze, kde je situace nejhorší. Břeh bude v délce 145 centimetrů stabilizován kamenem. Poté jej osázíme novou trávou," nastínil ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Pracovníci Povodí se navíc pustí do částečného opravení hráze, vyčistí spodní výpusti a bezpečnostní přeliv. "Půjde i o opravu spárování kamenného zdiva a vyspravení porušených částí betonových konstrukcí. V nejhorších místech, kde je poškození největší, odstraníme špatný beton a očistíme plochy tlakovou vodou," doplnil šéf Povodí.

Součástí oprav bude také obnovení několika mělkých vodních tůní v údolí přítoku. Ty by měly zlepšit prostředí rostlinám a živočichům. Ve dvousetmetrové délce pak dělníci obnoví i části původních meandrů a do koryta toku vloží dřevěné prahy.