Vodohospodáři upouštějí přehrady. Sníh bude tát, ale záplavy zatím nehrozí

  17:55aktualizováno  17:55
Až tři stupně nad nulou by už v závěru tohoto týdne měli Jihomoravané přes den vídat na teploměrech. Na nárůst teplot se už delší dobu připravují vodohospodáři z Povodí Moravy. Ti od 8. ledna neustále upouštějí některé vodní nádrže, aby vytvořili dostatečný zásobní prostor pro vodu z tajícího sněhu.

Znojemská přehrada | foto: Radek Miča, MAFRA

Sněhu totiž v uplynulých týdnech výrazně přibylo. Oproti počátku ledna se jeho množství místy téměř zdvojnásobilo. Například v povodí Dyje po Vranovskou přehradu je v současnosti ve sněhové pokrývce přes 135 milionů metrů krychlových vody. Před měsícem to přitom bylo 70 milionů. - více čtěte Zásoba vody ve sněhu je obrovská, Povodí Moravy odpouští přehrady

Jevišovická přehrada

"Situace bude záležet na vývoji v příštích dnech. Ale my jsme již v tuto chvíli dostatečně připraveni na případné zvýšené průtoky," ujišťuje mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

Záplavy zatím nehrozí

Podle meteorologů má být sice únor jako celek teplotně podprůměrný a srážkově průměrný. První dvě dekády ale budou lehce nad dlouhodobým průměrem.

"Záplavy v nejbližších dnech s velkou pravděpodobností nehrozí, denní teploty sice v nížinách stoupají mírně nad nulu, noční teploty by ale měly být stále mírně pod bodem mrazu," nastínil Miloslav Hradil z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Vodohospodáři se připravují na jarní tání a upouštějí vodu z Vranova, která pak protéká Znojemskou přehradou

I přes takové ubezpečení však zasedla již ve Znojmě, které leží pod Vranovskou přehradou, povodňová komise. "Vedení města aktuální stav denně konzultuje s Povodím Moravy. V případě změn či potřeby bude komise opět svolána," informovala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Ve srovnání s rokem 2006 bylo před nástupem jarní povodně, která pak ohrozila Znojmo, v povodí nad Vranovem asi 230 milionů metrů krychlových vody ve sněhu a vodohospodáři tehdy snížili hladinu Vranovské přehrady o osm metrů. - čtěte Znojemskou přehradou se valí voda, kterou upouštějí vodohospodáři z Vranova

Upouští Vír, Znojmo i Brněnskou přehradu

"Už nyní jsme na této přehradě 6,7 metru pod maximální zásobní hladinou a toto postupné snižování bude pokračovat i nadále," komentovala mluvčí povodí.

Hladina vranovské nádrže má být snížena o další dva metry, kdy se dostane k deseti metrům pod kótu přelivu. Povodí Moravy nadále upouští vodu i z přehrady Vír, z níž pak míří Svratka do Brněnské přehrady a následně do Brna.

Vodohospodáři se připravují na jarní tání a upouštějí vodu z Vranova, která pak protéká Znojemskou přehradou

"Na Víru jsme tak již téměř čtyři metry pod maximální zásobní hladinou. A hladiny podobně snižujeme i na vodních dílech Letovice, Mostiště a na Bystřičce. To jsou asi ty nejzákladnější nádrže," přiblížila Kučerová.

Sníh nebude tát prudce

Naopak třeba na Novomlýnských nádržích udržují vodohospodáři hladinu na konstantní úrovni. Případnou velkou vodu v oblasti mají zachytit nádrže nad ní.

Povodí Moravy ubezpečuje, že nyní je situace oproti jarním povodním v roce 2006 příznivější. Tehdy přišlo až v březnu prudké tání, které pak již žádné mrazy nezpomalily.

"Tam už se oteplilo až na 15 stupňů a v noci teploty neklesly pod nulu. A právě to noční klesání pod nulu je v současnosti velmi podstatné a v této době ještě potrvá," dodala Kučerová.

Znojemská přehrada

Sníh tak má tát postupně, což oceňují zejména lidé žijící v blízkosti vodních toků. "Když přišla před pár roky na jaře velká voda, byla řeka Morava v podstatě ještě celý květen zvednutá, takže se na ní nedalo plout. Byl to problém, protože nám to dost zkrátilo celou plavební sezonu," vylíčil Jan Šulc z Moravské lodní dopravy fungující na Baťově kanále na Hodonínsku.

Přes den bude nad nulou

A jaké počasí lze tedy v příštích dnech očekávat? Zítra bude proměnlivá oblačnost, ojediněle slabé sněžení. Noční teploty klesnou až na minus osm stupňů Celsia, denní vystoupají jeden stupeň nad nulu.
V pátek se přes den rtuť teploměru vyšplhá ke dvojce, v noci klesne k minus čtyřem. V sobotu má místy pršet a denní teploty budou až tři stupně nad nulou. Nejméně do středy meteorologové výraznější změny nečekají.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...VIDEO: V Brně vybírali i nejškaredější tetování, vyhrál rozpitý motýl

Soutěž o nejhorší tetování na Tattoo Grand Prix v Brně vyhrálo dílo, které má...

Zvířata z reálného světa i z říše fantazie, abstraktní obrazy s prvky kubismu nebo futurismu, ale také rozsáhlé malby....

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...

Šofér autobusu nadýchal dvě promile, přiznal sedm piv a šest vodek

Policisté kontrolovali řidiče autobusů.

Řidiče linkového autobusu, který sedl za volant opilý, přistihli policisté ve Znojmě. Muž byl v tu dobu už dvě hodiny...

Další z rubriky

Lidé svoji hodnotu odvozují od počtu lajků, což je problém, říká Ludwig

Spisovatel Petr Ludwig, autor hitu Konec prokrastinace, mimo jiné upozorňuje na...

Jeho kniha Konec prokrastinace se v Česku stala bestsellerem, teď dobývá svět. Přeložená je už do deseti jazyků a brzy...

Jižní Morava tloustne, nemocnice musejí pořizovat dražší operační stoly

Ilustrační snímek

Problém s kilogramy navíc řeší přes polovinu Jihomoravanů. Ze statistických dat indexu tělesné hmotnosti vyplývá, že...

Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz