Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vodohospodáři upustili Vranov, Vysočina hlásí třetí stupeň

  8:27aktualizováno  10:48
Hladina Vranovské přehrady na Znojemsku se od čtvrtečního večera snížila asi o půl metru. Vodohospodáři ji tak chtěli připravit na vydatný déšť, který měl přijít v pátek a v noci na sobotu. Srážky na Moravě jsou ale zatím minimální. Výjimkou je je pouze řeka Balinka na Vysočině, která hlásí třetí stupeň.

Zvýšený průtok Znojemské přehrady jako důsledek preventivního upouštění Vranovské přehrady (6. srpna 2010) | foto: Radek Miča, MAFRA

Se snižováním hladiny Vranovské přehrady se začalo ve čtvrtek ve dvě hodiny odpoledne. "Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí ze čtvrtka, kdy nás hydrometeorologové informovali o vysokém úhrnu srážek, jsme preventivně začali přehradu upouštět," vysvětlil Radomír Prudek z Povodí Moravy.

Do pátečního rána tak hladina vodního díla poklesla asi o sedm desítek centimetrů. S dalším vypouštěním pak vodohospodáři čekali na nejnovější zprávy o vývoji počasí z Českého hydrometeorologického ústavu. Už ve čtvrtek večer totiž hydrometeorologové změnili předpověď na minimum srážek.

Zvýšený průtok Znojemské přehrady jako důsledek preventivního upouštění Vranovské přehrady (6. srpna 2010)

"Nejnovější předpovědi hlásí, že se silná průtrž oblasti Vranovsku vyhne. Postihnout by spíše měla Vysočinu a východní Čechy," uvedl Marek Vyskot z Povodí Moravy. Preventivní vypouštění z Vranovské přehrady podle něj vodohospodáři zastaví, pro jistotu ale o několik centimetrů sníží hladinu Nových Mlýnů níže na toku Dyje.

Na řece nyní platí první povodňový stupeň na odtoku ze Znojemské přehrady a v Hevlíně na středním toku Dyje. První stupeň povodňové aktivity platil ráno i v prostoru odtoku z Vranovské přehrady.

Snižování hladiny Vranova před očekávanou povodní se vodohospodářům vyplatilo už letos na jaře. Hladina vodního díla šla na své historické minimum - hladina byla snížena o 11 metrů. Při tání ale vodní dílo bezpečně zachytilo velký objem vody.

Balinka je na třetím stupni, z koryta se zatím nevylévá

Meteorologové však předpokládají, že v pátek v noci zasáhne západ země a Vysočinu silný déšť, který by mohl vzedmout hladiny některých řek (předpověď počasí najdete zde).

Zvýšenou hladinu kvůli lokálním dešťům už zaznamenali vodohospodáři v kraji Vysočina na řece Balince, která je přítokem Oslavy. Její hladina od pátečního rána pozvolna stoupá. Podle informací Povodí Moravy se na třetí stupeň dostala v deset hodin dopoledne. Prvního stupně pak po poledni dosáhla i Oslava.

"V oblasti Jihlavy a Měřína v noci a nad ránem byly silné lokální srážky. Okolní řeky však tento problém řešit nemusí, zde nebyly přívalové lokální deště," sdělil Prudek.

Kvůli rozmarům počasí zatím nemuseli vyjíždět ani hasiči. "Co se týká výjezdů během noci ani během rána jsme nezaznamenali žádné výjezdy v souvislosti s vodou. U řeky Balinky jsme dostali informaci o tom, že dosáhla třetího stupně, žádné opatření jsme ale zatím nepřijímali," uvedla mluvčí hasičů kraje Vysočina Petra Musilová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Najdete na iDNES.cz