Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vojenští záchranáři v Bučovicích končí

  7:00aktualizováno  7:00
Místo jediného záchranného pluku na jižní Moravě vznikne v Bučovicích 74. lehký motorizovaný prapor. Záchranných praporů bylo v celé zemi šest, armáda je ale ruší. Slibuje však, že v krizových situacích bude pomáhat i nadále.

Ilustrační foto | foto: Dan MaternaMF DNES

Když před rokem hořel sklad dřevěných briket v Újezdu u Brna, přijeli hasičům na pomoc i vojáci ze 155. záchranného praporu v Bučovicích. Ještě sice existuje, ale už několik dní není součástí integrovaného záchranného systému. A připravuje se ke svému zániku.

"Na Moravě zůstává záchranná rota v Olomouci a v případě potřeby budou k zásahu připraveny ostatní vojenské jednotky," uvedl Jan Pejšek z tiskové a informační služby ministerstva obrany.

Záchranný prapor, který pomáhal i při všech velkých povodních, nekončí den ze dne. "Tento proces bude trvat půl roku, od dubna do konce září," uvedl mluvčí a informační důstojník 155. záchranného praporu Lumír Svoboda.

Plošiny, nakladače a další technika je však už nachystaná k odsunu a velká rošáda čeká i na tři stovky zaměstnanců. Část vojáků z povolání odchází k jiným útvarům v zemi a většina civilních zaměstnanců si bude muset najít novou práci.

Bučovická kasárna sice neosiří a bude tady sídlit 74. lehký motorizovaný prapor, převezme však jen asi polovinu profesionálních pracovníků. Civilní zaměstnance už potřebovat nebude. "Občanských zaměstnanců bude mít minimum, budou se moci spočítat na prstech jedné ruky," uvedl Lumír Svoboda.

Zprávu o hromadném propouštění lidí, které armáda zaměstnává v Bučovicích, má již i vyškovský úřad práce. "Jedná se o 78 lidí a 56 z nich bydlí v okrese Vyškov. Jsou to administrativní pracovníci, skladníci i lidé dalších profesí," uvedl ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Práce pro armádní zaměstnance bude
Bučovicko má mnohem větší problémy s nezaměstnaností než třeba Vyškov nebo Slavkov u Brna, podle Marka však i tady mají šanci sehnat si jinou práci.

"Jedenáct volných míst nabízí závod, který se staví v nedalekých Brankovicích, a navíc se do Bučovic bude stěhovat Moravská vzduchotechnika z Nížkovic," řekl Marek. A přiznal, že tak trochu doufá, že se armáda nakonec i o tyto lidi postará. "Již dříve propouštěla lidi ve Vyškově, ale nikdy to nemělo žádné vážné dopady."

Šest záchranných praporů armáda zredukuje na dva a vytvoří z nich roty. Odůvodnila to i tím, že nebyly plně vytíženy a že místo toho potřebuje více bojových jednotek, které by mohla vysílat na zahraniční mise. Proti zrušení bučovického praporu přitom podepsaly petici stovky lidí.

Část techniky z Bučovic se přesune do Olomouce a někteří vojáci z povolání tam již přešli k prvnímu dubnu. "Ostatní technika bude přemístěna na jiné vojenské útvary, kam a co, to se dozvíme v nejbližších dnech," uvedl Lumír Svoboda.

155. záchranný prapor v Bučovicích sice vznikl teprve před třemi lety, vojenští záchranáři však byli na jižní Moravě více než půlstoletí a zpočátku měli základnu v Brně.

Vojenské záchranáře nahradí motorizovaný prapor
V posledních letech zasahovali na vyžádání hejtmanů Jihomoravského a Zlínského kraje a ani těm se nelíbilo, že se odtud budou stěhovat pryč. "To je podle mého názoru narušení bezpečnosti všech lidí v celém kraji," zlobil se vloni v září hejtman Stanislav Juránek.

Petici proti rušení praporu podepisovali nejen lidé z Bučovic, ale i z okolních obcí. V regionu totiž mají vojenští záchranáři velmi dobré jméno. Pomáhali nejen při povodních, ale i při sněhových kalamitách, v roce 2005 při požáru výrobní haly v Brně-Medlánkách a regionální politici ho chtěli v kraji udržet i kvůli jaderné elektrárně Dukovany.

Podle ministryně obrany Vlasty Parkanové však tuto pomoc poskytne i záchranná rota v Olomouci. "A v případě potřeby může zasáhnout i nově vznikající 74. lehký motorizovaný prapor v Bučovicích," uvedl Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz