Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MF DNES

Vojenští záchranáři v Bučovicích končí

  • 3
Místo jediného záchranného pluku na jižní Moravě vznikne v Bučovicích 74. lehký motorizovaný prapor. Záchranných praporů bylo v celé zemi šest, armáda je ale ruší. Slibuje však, že v krizových situacích bude pomáhat i nadále.

Když před rokem hořel sklad dřevěných briket v Újezdu u Brna, přijeli hasičům na pomoc i vojáci ze 155. záchranného praporu v Bučovicích. Ještě sice existuje, ale už několik dní není součástí integrovaného záchranného systému. A připravuje se ke svému zániku.

"Na Moravě zůstává záchranná rota v Olomouci a v případě potřeby budou k zásahu připraveny ostatní vojenské jednotky," uvedl Jan Pejšek z tiskové a informační služby ministerstva obrany.

Záchranný prapor, který pomáhal i při všech velkých povodních, nekončí den ze dne. "Tento proces bude trvat půl roku, od dubna do konce září," uvedl mluvčí a informační důstojník 155. záchranného praporu Lumír Svoboda.

Plošiny, nakladače a další technika je však už nachystaná k odsunu a velká rošáda čeká i na tři stovky zaměstnanců. Část vojáků z povolání odchází k jiným útvarům v zemi a většina civilních zaměstnanců si bude muset najít novou práci.

Bučovická kasárna sice neosiří a bude tady sídlit 74. lehký motorizovaný prapor, převezme však jen asi polovinu profesionálních pracovníků. Civilní zaměstnance už potřebovat nebude. "Občanských zaměstnanců bude mít minimum, budou se moci spočítat na prstech jedné ruky," uvedl Lumír Svoboda.

Zprávu o hromadném propouštění lidí, které armáda zaměstnává v Bučovicích, má již i vyškovský úřad práce. "Jedná se o 78 lidí a 56 z nich bydlí v okrese Vyškov. Jsou to administrativní pracovníci, skladníci i lidé dalších profesí," uvedl ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Práce pro armádní zaměstnance bude
Bučovicko má mnohem větší problémy s nezaměstnaností než třeba Vyškov nebo Slavkov u Brna, podle Marka však i tady mají šanci sehnat si jinou práci.

"Jedenáct volných míst nabízí závod, který se staví v nedalekých Brankovicích, a navíc se do Bučovic bude stěhovat Moravská vzduchotechnika z Nížkovic," řekl Marek. A přiznal, že tak trochu doufá, že se armáda nakonec i o tyto lidi postará. "Již dříve propouštěla lidi ve Vyškově, ale nikdy to nemělo žádné vážné dopady."

Šest záchranných praporů armáda zredukuje na dva a vytvoří z nich roty. Odůvodnila to i tím, že nebyly plně vytíženy a že místo toho potřebuje více bojových jednotek, které by mohla vysílat na zahraniční mise. Proti zrušení bučovického praporu přitom podepsaly petici stovky lidí.

Část techniky z Bučovic se přesune do Olomouce a někteří vojáci z povolání tam již přešli k prvnímu dubnu. "Ostatní technika bude přemístěna na jiné vojenské útvary, kam a co, to se dozvíme v nejbližších dnech," uvedl Lumír Svoboda.

155. záchranný prapor v Bučovicích sice vznikl teprve před třemi lety, vojenští záchranáři však byli na jižní Moravě více než půlstoletí a zpočátku měli základnu v Brně.

Vojenské záchranáře nahradí motorizovaný prapor
V posledních letech zasahovali na vyžádání hejtmanů Jihomoravského a Zlínského kraje a ani těm se nelíbilo, že se odtud budou stěhovat pryč. "To je podle mého názoru narušení bezpečnosti všech lidí v celém kraji," zlobil se vloni v září hejtman Stanislav Juránek.

Petici proti rušení praporu podepisovali nejen lidé z Bučovic, ale i z okolních obcí. V regionu totiž mají vojenští záchranáři velmi dobré jméno. Pomáhali nejen při povodních, ale i při sněhových kalamitách, v roce 2005 při požáru výrobní haly v Brně-Medlánkách a regionální politici ho chtěli v kraji udržet i kvůli jaderné elektrárně Dukovany.

Podle ministryně obrany Vlasty Parkanové však tuto pomoc poskytne i záchranná rota v Olomouci. "A v případě potřeby může zasáhnout i nově vznikající 74. lehký motorizovaný prapor v Bučovicích," uvedl Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.