Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé na jihu Moravy zvažují, zda volit křesťanku, nebo nejmenší zlo

  16:11aktualizováno  16:11
Do prvního kola prezidentských voleb zbývají dva dny. Přes čtrnáct set volebních okrsků na jižní Moravě je už téměř připraveno na příval voličů. Těch může v celém kraji přijít 963 510. Kdo by mohl v kraji získat nejvíce hlasů, si zatím nikdo netroufá odhadnout.
Přípravy na prezidentské voby na jihu Moravy finišují (ilustrační snímek)

Přípravy na prezidentské voby na jihu Moravy finišují (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

"Všechny potřebné formality jsou už připravené. Zbývá jen v pátek dopoledne nachystat volební místnost," uvedla například zapisovatelka volební komise na městském úřadě v Adamově Iveta Henková.

Čas na poslední přípravu mají i voliči. Ti, kteří nechtějí volit v místě svého trvalého bydliště, musí například nejpozději ve středu do čtyř hodin odpoledne požádat o voličský průkaz. Například ve Znojmě tak zatím učinilo 110 voličů a úřednici očekávají ještě další žádosti.

Organizátoři očekávají, že první prezidentské volby v historii Česka budou časově méně náročné než například nedávné volby krajské.

"Volební lístky se totiž nijak neupravují a stačí je jen spočítat. Předpokládáme tedy, že výsledky budeme mít k dispozici nejpozději do sobotních šesti hodin večer," uvedla vedoucí správního odboru jihomoravského krajského úřadu Eva Sychrová.

Bez inspirace od lídrů velkých stran

Nikdo si ovšem zatím netroufá odhadovat, jak nakonec volby dopadnou. A to ani na regionální úrovni.

"Dalo by se například počítat s tím, že na jižní Moravě získá větší podporu lidovecká kandidátka Zuzana Roithová. Tento kraj je totiž tradiční baštou lidovců. Je to ale jen odhad založený na tom, že známe sociodemografické charakteristiky lidoveckých voličů," uvedl politolog Lubomír Kopeček z brněnské Masarykovy univerzity.

Souhlasí s ním i jeho kolega Michal Pink. "Předpovědi chování voličů jsou vždy založeny na dlouhodobém pozorování. A prezidentská volba je první v historii," připomněl Pink.

Impulsem pro voliče by ještě mohlo být například to, kdyby svoji podporu některému kandidátovi vyjádřili regionální političtí lídři. "Například lidovec Stanislav Juránek nebo hejtman a sociální demokrat Michal Hašek. To se ovšem zatím nestalo," upřesňuje Pink.

Své členy se nesnaží ovlivnit například ani brněnská židovská obec. Právě k židovskému původu se hlásí prezidentský kandidát Jan Fischer a Brno má druhou nejpočetnější obec v Česku. "I přesto je však počet jejích členů z hlediska prezidentských voleb zcela zanedbatelný," konstatoval Pink.

Sympatie vs. taktika

Voliči se tak rozhodují jen na základě svého úsudku, což ukazuje i velká anketa MF DNES. "Budu volit Zuzanu Roithovou. Líbí se mi její vystupování a taky je to křesťanka," klade důraz na osobní sympatie například důchodce Jaromír Laznoch.

Letmý průzkum ukazuje, že se voliči dělí na dvě skupiny. Jedna si vybírá mezi Milošem Zemanem a Janem Fischerem, druhá se naopak proti těmto kandidátům vymezuje a volí z těch ostatních.

A někteří prostě sáhnou po "nejmenším zlu". "Rád bych dal hlas například Zuzaně Roithové, Karlu Swarzenbergovi či Táně Fišerové, které považuji za konzistentní osobnosti. Ale je potřeba dát hlas kandidátovi, který má sílu dostat se do druhého kola a je nejméně špatný," tvrdí třeba také architekt Jiří Slezák, který se už přes dvacet let soudí kvůli omluvě za to, že svého vyučujícího nazval kariérním komunistou.

Navzdory tomu nyní Slezák zvažuje, že půjde volit Jana Fischera, který v minulosti vstoupil do komunistické strany z kariérních důvodů. "Je to menší zlo než Miloš Zeman, který kvůli vlastnímu egu oklestil zdejší demokracii," tvrdí Slezák.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Najdete na iDNES.cz