Soud změnil výsledky voleb v Brně-Kohoutovicích, koalice ztratila většinu

  10:19aktualizováno  12:19
Zcela bez mandátu byla po letošních komunálních volbách KSČM v brněnské části Kohoutovice. Brněnský krajský soud ale nyní komunistům na základě jejich stížnosti jeden mandát přiřkl. Přišli o něj naopak lidovci. Tím ale ztratila většinu již dohodnutá koalice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Hynek GlosMAFRA

Do kohoutovického zastupitelstva se po verdiktu soudu dostala komunistická kandidátka Helena Sýkorová, naopak vypadl lidovec Jakub Sychra. KDU-ČSL si tak s přepočtem mandátů pohoršila na pět křesel z původní šesti, kolik jich získala i vítězná ČSSD.

Výměna v zastupitelstvu má na dohodnutou novou koalici zásadní dopad. Ztratila tím těsnou většinu jedenácti křesel z jednadvaceti.

„Povolební vyjednávání se tímto změnilo naprosto zásadně, a to v náš neprospěch. Byli jsme před podpisem koaliční smlouvy se zelenými a ODS. Takto dohoda naprosto pozbývá smyslu,“ řekl lídr tamních lidovců Jakub Hruška.

Podle Hrušky se tak v městské části začíná rýsovat blok ČSSD, ANO a TOP 09, který chce nejdříve jednat s ODS. KDU-ČSL tak podle něj pravděpodobně zamíří do opozice.

S hlasy se manipulovalo, stěžovali si komunisté

Ve stížnosti na komunální volby komunisté namítali, že počet hlasů přiznaných jejím kandidátům do zastupitelstev městských částí neodpovídá skutečnosti. Podle navrhovatelky někdo manipuloval s hlasy voličů při jejich sčítání nebo při jejich přenosu do databáze Českého statistického úřadu.

Jako příklad KSČM uvedla právě Kohoutovice, kde její kandidát obdržel pouze jeden hlas, přestože ve prospěch celé její kandidátní listiny byl počet odevzdaných volebních lístků vyšší než jeden.

Krajský soud dal straně za pravdu. Zjistil pochybení při sčítání hlasů v jednom z volebních okrsků. Podle soudu v něm strana získala o 563 hlasů více, než jak je uvedeno v zápise i jak později zveřejnil statistický úřad.

S dalšími stížnostmi na volby v Brně už komunisté neuspěli

„Chybným nezapočtením některých hlasů pro navrhovatelku v takovém rozsahu tak dle krajského soudu bezesporu došlo k porušení volebního zákona,“ konstatoval soud.

Kdo ale za chybný součet může, už asi nikdo nezjistí. „Je to nepříjemné, ale i soud konstatoval, že nešlo o úmysl. Viník se v tomto případě hledá těžko, protože se nedá zjistit, která dvojice z volební komise měla právě hromádku s těmto lístky na starosti. Protokol o sčítání ale podepsali všichni členové komise a předali ho,“ sdělil tajemník kontrolního výboru Martin Lánik.

Poučením pro příště podle něj bude důslednější kontrola a proškolování lidí. „Čekáme, že přijde pokyn z města a kraje,“ doplnil Lánik.

Předseda brněnské KSČM Martin Říha je i přes zamítnutí dalších stížností komunistů spokojen. „Jednoznačně se prokázalo, že jsme měli pravdu. Myslím, že bychom se ještě divili, kdyby se přepočítávalo celé Brno,“ prohlásil Říha, který se chce poradit s právníky a uvažuje o kasační stížnosti.

Podle mluvčí krajského soudu Evy Angyalossy ovšem kasační stížnost není v tomto případě možná. „Jedinou možností je stížnost k Ústavnímu soudu,“ doplnila. Pokud ji komunisté podají, nebude mít už však odkladný účinek na termín ustavujícího zastupitelstva.

Autoři: ,

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Za vánoční vraždu milenky pohozené u D1 dostal muž šestnáct let

Bedřich Baláž je obžalovaný z vraždy ženy, jejíž mrtvolu našel na konci...

Krajský soud v Brně uložil Bedřichu Balážovi za loňskou vraždu jednapadesátileté ženy 16 let vězení se zvýšenou...

Místo graffiti maloval brněnský výtvarník Timo letošní vánoční hrníčky

Ředitelka Turistické informačního centra Brno Jana Janulíková ukazuje letošní...

Příští týden v Brně startují adventní trhy, ovšem už tuto sobotu dorazí na náměstí Svobody vánoční strom. Jasná už je...

Lesy kvůli suchu umírají, pily nestíhají odebírat chřadnoucí smrky

K obnově smrku může docházet přirozeně: strom roste pod clonou mateřských...

Stromy na jižní Moravě hynou suchem, na novou výsadbu však chybí peníze. Majitelé lesů totiž nemohou kácet stromy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz