Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Volby v Hodoníně se opakovat nebudou, rozhodl Ústavní soud. Hlasy sedí

  • 0
Výsledek komunálních voleb v Hodoníně je definitivní. Ústavní soud odmítl stížnost bývalého starosty Igora Taptiče (Nezávislí), jenž požadoval úplné zrušení voleb. Dosáhl jen částečného přepočtu.

Lidé v Hodoníně loni dali nejvíce hlasů hnutí ANO, které v zastupitelstvu získalo osm křesel z 31. Starostkou se stala kandidátka ANO Milana Grauová (více čtěte zde).

Volby ale z Taptičova podnětu přezkoumával Krajský soud v Brně. Po přepočtu hlasů ve dvou okrscích odebral jeden mandát sociálním demokratům a přiznal jej hnutí Nezávislí (podrobně jsme o situaci psali zde).

Taptič však přesto nebyl spokojen, trval na zneplatnění celých voleb, které podle něj byly „prošpikovány zjevnými chybami a anomáliemi“.

Krajský soud se ale podle ústavních soudců nedopustil žádného excesu, proto není důvod ke změně verdiktu.

„Volební soud se řádně vypořádal s námitkami stěžovatele, uvedl, z jakých důvodů přistoupil k přepočtu hlasů právě v uvedených volebních okrscích, a nikoliv také v okrscích dalších,“ řekla mluvčí Ústavního soudu (ÚS) Miroslava Sedláčková.

Současná starostka: Podobné rozhodnutí jsem čekala

Podle Taptiče rozhodnutím Ústavního soudu skončil smutný příběh komunálních voleb v Hodoníně. „Nebyl to boj za lepší výsledek Nezávislých, ale boj za práva všech voličů,“ sdělil Taptič. Uvedl, že bylo prokázáno významné pochybení při volbách.

„Bohužel se nám v krátké době podařilo prokázat chyby jen ve dvou volebních okrscích, ale jak to bylo ve zbylých 23 volebních okrscích, zůstane otázkou. Doufáme však, že zjištěné nedostatky budou podnětem pro vedení města, aby zajistilo taková opatření, která podobným pochybením zabrání,“ dodal Taptič.

Starostka Grauová podobné rozhodnutí soudu očekávala.

„Nedovedu si představit, že by rozhodl jinak. Celé to chápu spíš tak, že se někdo neustále snaží v Hodoníně vyvolat nestabilitu,“ řekla Grauová.

Podle ní město nemůže činit žádná opatření, která by pochybení eliminovala. „Sčítání je plně v kompetenci členů komise a komise je složená z lidí, kteří zastupují strany. Město jako samospráva nemá v tomto kompetence a nemůže ovlivnit selhání lidského faktoru,“ dodala Grauová.

Za čtyři roky se vystřídali tři starostové

Taptič si stěžoval také na nečestnost a nepoctivost vedení předvolební kampaně a poukázal na články uveřejněné v regionálním tisku.

„ÚS zastává názor, že obsahem všech těchto článků jsou názory týkající se záležitostí veřejného zájmu, přičemž ze samotné skutečnosti, že ve dvou z nich je kritizováno působení stěžovatele ve funkci starosty, nelze dovozovat jakoukoliv nezákonnost,“ stojí v usnesení. Kritické hodnocení působení veřejně činných osob je nezpochybnitelnou součástí svobody projevu, zdůraznili soudci.

Politická situace v Hodoníně byla napjatá celé minulé volební období. Za čtyři roky se tam vystřídali tři starostové, opakovaně se měnila koalice. Nejprve Jiřího Mráku (ČSSD) nahradil Taptič a toho později vystřídala Grauová, která dříve zastupovala ODS a loni kandidovala za hnutí ANO.

Právě ANO loňské volby vyhrálo s osmi mandáty před KSČM s pěti mandáty. Po přepočtení hlasů mají čtyři mandáty sociální demokraté, Nezávislí, koalice lidovců s Konzervativní stranou a dále také Změna. Dva mandáty má Strana svobodných občanů.

Koalici vytvořilo ANO s KSČM a Změnou. Mezi 31 zastupiteli má 17 mandátů.