Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Volby v Lednici budou možná zbytečné. Jejich výsledek může zrušit chyba

  14:45aktualizováno  14:45
Zdánlivě malá, administrativní chyba by mohla vést ke zrušení výsledků voleb v Lednici a vyhlášení nových. Jaroslav Martinek jde do komunálních voleb v obci jako lídr kandidátky za Okrašlovací spolek. Jenže je i jeho zmocněncem. A to odporuje volebnímu zákonu.

Administrativní chyba může vést k opakování voleb v Lednici. Ilustrační foto. | foto: Radek Miča, MAFRA

Chyby se dopustil jak zmocněnec Martinek, tak i Městský úřad v Břeclavi, který kandidátku i s chybou zaregistroval. Na omyl nikdo po zveřejnění kandidátek neupozornil a volební listina i s chybou je platná.

Potíže by mohly nastat, kdyby se některý z lednických subjektů obrátil do deseti dnů od zveřejnění volebních výsledků na Krajský soud v Brně. Kvůli chybě by lednická radnice mohla přijít o desítky tisíc korun. Mimořádné volby si totiž platí obec nebo město, které chybu udělá, z vlastních kapes.

Pohrůžka soudem a anulování výsledků by také mohla být prostředkem při povolebním vyjednávání mezi stranami, které budou chtít rozhodovat o osudu Lednice v příštích letech.

"Určitě se jedná o zásadní pochybení pana Martinka, zmocněnce za Okrašlovací spolek, ale také břeclavského úřadu. Pro nás je to zatím otevřená záležitost, ve které momentálně neděláme žádné kroky. Pro pana Martinka existuje také riziko, že ho soud z kandidátky vyškrtne," odhaduje Michaela Cibulková, kandidátka za ODS v Lednici.

Martinek: Chybu beru na sebe

Jaroslav Martinek se v lednické komunální politice pohybuje už řadu let a podle Cibulkové by měl volební zákon znát. Martinek se ale brání.

"Chybu beru na sebe. Nevšiml jsem si, že ze zákona nemůže v jednom obvodu kandidovat člověk, který je zároveň zmocněncem za ten který subjekt. Je to obyčejná lidská chyba z nezkušenosti," hájí se lídr kandidátky Okrašlovacího spolku Jaroslav Martinek.

Podle politologa Stanislava Balíka je administrativní chyba na kandidátce závažná a skutečně může volby v Lednici zkomplikovat.

"Vyhlášení nových voleb je docela reálné. Pamatuji si na případ z minulých komunálních voleb, kdy v Karviné je soud nařídil opakovat kvůli daleko malichernějšímu prohřešku. Náhradní volby by si pak beze zbytku musela Lednice zaplatit sama," uvedl Balík. Náklady v třítisícové obci odhadl na zhruba čtyřicet tisíc korun.

"My jsme připraveni na všechno. Nezbývá nám teď než čekat, co se stane po volbách. Úspěch v nich ale není alfou a omegou našeho bytí. Většina z nás podniká a nekandidujeme v Lednici pro své ego," komentoval předvolební vyčkávání lídr Okrašlovacího spolku Martinek.

PROČ NEMŮŽE ZMOCNĚNEC KANDIDOVAT

Zmocněnec strany či sdružení kandidujícího ve volbách je její zástupce, resp. osoba pověřená jednat jménem subjektu, který zastupuje. Podle volebního zákona je nepřípustné, aby v jednom obvodu figuroval na kandidátce kandidát, který je zároveň také zmocněncem. Stane-li se tak a registrační úřad příslušné radnice potvrdí kandidátku s touto chybou, může dojít dokonce k anulování voleb a vyhlášení nových. Stane se tak v případě, že do deseti dnů od zveřejnění výsledků voleb některý z kandidujících subjektů podá stížnost na krajský soud. Nové volby si pak hradí chybující obec.
Zdroj: zákon o volbách do zastupitelstev obcí
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Lidé s chřipkou zneužívají záchranku, při volání zveličují příznaky

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Chřipková epidemie v Jihomoravském kraji dosáhla vrcholu a desítky lidí denně si kvůli chřipce volají rychlou...

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Najdete na iDNES.cz