Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Volby v Lednici budou možná zbytečné. Jejich výsledek může zrušit chyba

  14:45aktualizováno  14:45
Zdánlivě malá, administrativní chyba by mohla vést ke zrušení výsledků voleb v Lednici a vyhlášení nových. Jaroslav Martinek jde do komunálních voleb v obci jako lídr kandidátky za Okrašlovací spolek. Jenže je i jeho zmocněncem. A to odporuje volebnímu zákonu.

Administrativní chyba může vést k opakování voleb v Lednici. Ilustrační foto. | foto: Radek Miča, MAFRA

Chyby se dopustil jak zmocněnec Martinek, tak i Městský úřad v Břeclavi, který kandidátku i s chybou zaregistroval. Na omyl nikdo po zveřejnění kandidátek neupozornil a volební listina i s chybou je platná.

Potíže by mohly nastat, kdyby se některý z lednických subjektů obrátil do deseti dnů od zveřejnění volebních výsledků na Krajský soud v Brně. Kvůli chybě by lednická radnice mohla přijít o desítky tisíc korun. Mimořádné volby si totiž platí obec nebo město, které chybu udělá, z vlastních kapes.

Pohrůžka soudem a anulování výsledků by také mohla být prostředkem při povolebním vyjednávání mezi stranami, které budou chtít rozhodovat o osudu Lednice v příštích letech.

"Určitě se jedná o zásadní pochybení pana Martinka, zmocněnce za Okrašlovací spolek, ale také břeclavského úřadu. Pro nás je to zatím otevřená záležitost, ve které momentálně neděláme žádné kroky. Pro pana Martinka existuje také riziko, že ho soud z kandidátky vyškrtne," odhaduje Michaela Cibulková, kandidátka za ODS v Lednici.

Martinek: Chybu beru na sebe

Jaroslav Martinek se v lednické komunální politice pohybuje už řadu let a podle Cibulkové by měl volební zákon znát. Martinek se ale brání.

"Chybu beru na sebe. Nevšiml jsem si, že ze zákona nemůže v jednom obvodu kandidovat člověk, který je zároveň zmocněncem za ten který subjekt. Je to obyčejná lidská chyba z nezkušenosti," hájí se lídr kandidátky Okrašlovacího spolku Jaroslav Martinek.

Podle politologa Stanislava Balíka je administrativní chyba na kandidátce závažná a skutečně může volby v Lednici zkomplikovat.

"Vyhlášení nových voleb je docela reálné. Pamatuji si na případ z minulých komunálních voleb, kdy v Karviné je soud nařídil opakovat kvůli daleko malichernějšímu prohřešku. Náhradní volby by si pak beze zbytku musela Lednice zaplatit sama," uvedl Balík. Náklady v třítisícové obci odhadl na zhruba čtyřicet tisíc korun.

"My jsme připraveni na všechno. Nezbývá nám teď než čekat, co se stane po volbách. Úspěch v nich ale není alfou a omegou našeho bytí. Většina z nás podniká a nekandidujeme v Lednici pro své ego," komentoval předvolební vyčkávání lídr Okrašlovacího spolku Martinek.

PROČ NEMŮŽE ZMOCNĚNEC KANDIDOVAT

Zmocněnec strany či sdružení kandidujícího ve volbách je její zástupce, resp. osoba pověřená jednat jménem subjektu, který zastupuje. Podle volebního zákona je nepřípustné, aby v jednom obvodu figuroval na kandidátce kandidát, který je zároveň také zmocněncem. Stane-li se tak a registrační úřad příslušné radnice potvrdí kandidátku s touto chybou, může dojít dokonce k anulování voleb a vyhlášení nových. Stane se tak v případě, že do deseti dnů od zveřejnění výsledků voleb některý z kandidujících subjektů podá stížnost na krajský soud. Nové volby si pak hradí chybující obec.
Zdroj: zákon o volbách do zastupitelstev obcíNejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Najdete na iDNES.cz