Jednička brněnské kandidátky ANO Petr Vokřál.

Jednička brněnské kandidátky ANO Petr Vokřál. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Onderka začal stavět parkovací dům, lídr ANO zase uklízel Brno s Babišem

  • 8
Až téměř do poslední chvíle před volbami bojují o přízeň voličů v Brně kandidáti na primátora za ČSSD a ANO. Zatímco obhájce postu Roman Onderka zahájil ve středu stavbu nového parkovacího domu, jeho konkurent uklízel město. Pomáhal mu při tom i stranický šéf a ministr financí Andrej Babiš.

Primátor Roman Onderka (ČSSD), který se tento post snaží obhájit, vzal do vlastních rukou špatnou parkovací situaci ve městě. Osobně zahájil stavbu parkovacího domu v Panenské ulici.

Jeho největší konkurent Petr Vokřál (ANO) se mezitím v duchu svého hesla Čisté Brno vydal na náměstí Svobody s čisticím vozem a symbolicky uklízel ulice. Pomáhal mu v tom i předseda jeho hnutí a ministr financí Andrej Babiš.

Komunální volby začínají v pátek ve dvě hodiny odpoledne, skončí ve stejný čas v sobotu. Jak se změní situace na radnicích i v části Senátu, pak bude jasné ještě týž den večer.

Jednička brněnské ODS do komunálních voleb František Vižďa.
Bývalý primátor Brna Roman Onderka.
Lídr brněnské TOP09 Jaroslav Kacer v nadcházejících volbách.

Mezi další kandidáty na post primátora z tradičních stran patří zleva František Vižďa (ODS), Roman Onderka (ČSSD) či Jaroslav Kacer (TOP 09).

V Jihomoravském kraji se otevírají volební místnosti v 1 405 okrscích.

„Obecně je při komunálních volbách účast voličů nejvyšší,“ potvrzuje ředitelka krajského ústavu Českého statistického úřadu v Brně Helena Kratochvílová. Ke komunálním volbám zde chodí kolem 50 procent voličů, což je v porovnání s jinými kraji v Česku průměr. Nejvíc chodí lidé k volbám do zastupitelstva v Libereckém kraji, nejméně v kraji Ústeckém.

V Brně má volič 55 hlasů, v Říkoníně jen 5

Kolik lidí z Jihomoravského kraje přijde k letošním volbám, si odborníci netroufají odhadovat kvůli extrémním rozdílům mezi Brnem a ostatními obcemi.

„V Jihomoravském kraji je množství obcí, které jsou vůči Brnu neporovnatelné. Volič v Brně má 55 hlasů, zato lidé z malé obce Řikonín mají pouze pět zastupitelů. Musí se zohlednit všechny obce, těžko se to hodnotí,“ uvedl politolog z Masarykovy univerzity Michal Pink.

Právě zmiňovaný Říkonín při jarních eurovolbách zaznamenal tuzemský primát. Jako jediná obec v tuzemsku hlásil nulovou účast (více čtěte zde).

Senátní volby jsou méně populární (více o jihomoravských kandidátech najdete zde). K vyšší účasti jim sice pomáhá spojení s komunálkami, ke druhému kolu, které se koná o týden později, však velmi pravděpodobně přijde výrazně méně lidí.

„Například brněnský 60. volební obvod Brno-město měl v roce 2008 v prvním kole účast 47 procent, ve druhém kole už jen 36 procent,“ popsala Kratochvílová.

V menších obcích se dá podle Pinka očekávat vyšší účast než třeba v Brně, tradičně tam také převládá podpora dvou politických stran. „Jsou to především lidovci a komunisté, kteří v Jihomoravském kraji získávají výraznější převahu,“ upřesnil Pink.

V hlasovacím lístku křížkovat, ne kroužkovat

Bez občanského průkazu nebo pasu voliče za plentu nepustí při žádných volbách. Komunální volby jsou ale specifické povinností volit jen v místě bydliště. Volič také disponuje tolika hlasy, kolik je členů v zastupitelstvu. „Tento počet najde volič v záhlaví hlasovacího lístku,“ upřesnila koordinátorka voleb z krajského úřadu Eva Sychrová.

Pokud volič nebude chtít zaškrtnout stranu, ale jednotlivé kandidáty, musí si dávat pozor, aby neoznačil více jmen, než je zastupitelů v jeho obci. „V takovém případě by byl hlasovací lístek neplatný,“ varovala Sychrová.

Častou chybou při hlasování v komunálních volbách bývá manipulace právě s preferenčními hlasy. „Když volič zakřížkuje politickou stranu a v ní označí ještě konkrétní jména, lístek je sice platný, ale stejně se počítá strana jako celek,“ řekla Sychrová.

Dalšími nešvary voličů je kroužkování namísto křížkování, případně to, že si nevšimnou, že arch je oboustranný. Je také nutné vkládat volební archy do speciálních obálek s razítkem, které obdrží při zápisu u volební komise.