Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Volební účast zřejmě nízká nebude, do Jehnic přišlo 35 procent voličů

  13:59aktualizováno  22:46
Čtvrtina jihomoravských voličů se dostavila k hlasování do krajského zastupitelstva a do Senátu už v pátek. "Nejvyšší účastí v Brně se mohla pochlubit městská část Jehnice s 35 procenty," uvedla Eva Sychrová, vedoucí správního odboru krajského úřadu.

Starosta Ochozu u Brna Vlastimil Čoupek chystá volební místnost | foto: Radek Miča, MAFRA

Volby samotné probíhaly hladce. Jen v Jundrově se voleb chtiví občané nemohli dostat do volební místnosti a několik minut marně bušili na dveře. Odpoledne pak ale poznamenala tragická událost: ve volební místnosti v Praci na Brněnsku zemřel starý muž.

Příčinu úmrtí zatím záchranáři neznají. "Jednalo se o 78letého muže. Co bylo příčinou jeho smrti, není jasné," řekl Luděk Kašparovský, ředitel jihomoravské záchranky v Brně.- čtěte Ve volební místnosti zemřel senior, dát svůj hlas už nestihl

Jundrovští bušili na dveře volební místnosti
Sedm netrpělivých voličů se dobývalo do Klubu seniorů v Jundrově. Bylo pět minut po druhé a dveře volební místnosti byly pořád zavřené. Lidé začínali být podráždění.

VOLBY 2008 - Sledujte on-line reportáž

"Musím jít na vlak," rozčilovala se důchodkyně. "Je to vůbec možný?" křičeli další Jundrovští a silně bušili do dveří. Když se konečně otevřely, lehce zmatená komise nemohla najít seznam voličů.

V městské části Brno-jih se volilo hned ve 14:00
Do brněnského volebního okrsku číslo 192 a 193 v Domově mládeže v Klášterského ulici 4 přišlo úderem 14. hodiny sedm voličů z pěti set registrovaných. Většinou to byli lidé středního věku.

Redaktorka MF DNES zde zjistila, že brněnští strážníci obcházejí volební místnosti a nechávají na sebe členům volebních komisí kontakt, aby mohli v případě rušení voleb rychle zasáhnout.

Kromě toho budou volby kontrolovat i úředníci. "Každý den voleb budou na jižní Moravě jezdit čtyři výjezdní skupiny, které budou ve všech okresech kraje kontrolovat průběh hlasování ve volebních místnostech," řekl Jiří Crha, ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Někteří voliči bloudili
"Z 597 zapsaných přišlo během prvních dvaceti minut asi deset lidí. Nejvíc lidí přišlo zatím z domu v ulici Dornych 14 - tři. Nápor voličů očekáváme až po 16:00, kdy se lidé vracejí z práce," řekla předsedkyně komise brněnského volebního okrsku číslo 192 Petra Vítková

Domov mládeže v Klášterského ulici číslo 4, kde sídlí volební okrsky číslo 192 a 193, má dva vchody a voliči zde často bloudí. Přestože se zde již několikeré volby konaly, lidé si zde podle předsedkyně komise stále nezvykli, kam mají jít. "Běžněji se chodí volit do škol, tady je to takové zastrčené," řekla.

Většina voličů, kteří dosud do místnosti přišli, jsou starší lidé. Dokonce tam přišel senior v obleku a zdržel se déle, než musel. "Takoví lidé berou volby jako slavnostní událost, jako občanskou povinnost ke státu. Volit přicházejí nejdříve. Jsou nadšení, mají o všem přehled," uvedla Vítková.

I v pátek se politici předháněli v lákání voličů
Ještě odpoledne rozdávali sociální demokraté v centru města Brna letáčky s podobiznou Michala Haška. Odpoledne jim na mítinku zazpíval Ondráš a také zlatý hřeb kampaně, zpěvačka Helena Vondráčková.

Na začátku České ulice se zase z plachty velkého stánku na kolemjdoucí usmíval lidovec Stanislav Juránek. Ten se dokonce nezdráhal postavit svůj předvolební stojan před volební místnost v obci Drásov, kde volil sociální demokrat Michal Hašek, který tam bydlí.

"Volební zákon vůbec neupravuje zákaz volební agitace při krajských volbách. To je asi ta chyba. Pokud někde visí plakát v den voleb, není to v rozporu se zákonem. Ale my nemáme nic, na základě čeho bychom mohli požadovat odstranění," podotkla Eva Sychrová ze správního odboru krajského úřadu.

Autoři:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Při prvním rande si spletla město, teď se stará brankáři Komety o klid

Taťana Kaletová v originálním dresu svého partnera Marka Čiliaka, který je...

I v srdci Slezska, které jinak ve finále hokejové extraligy drží palce Třinci, se radostně tleská při zákrocích...

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz