Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Volební účast zřejmě nízká nebude, do Jehnic přišlo 35 procent voličů

  13:59aktualizováno  22:46
Čtvrtina jihomoravských voličů se dostavila k hlasování do krajského zastupitelstva a do Senátu už v pátek. "Nejvyšší účastí v Brně se mohla pochlubit městská část Jehnice s 35 procenty," uvedla Eva Sychrová, vedoucí správního odboru krajského úřadu.

Starosta Ochozu u Brna Vlastimil Čoupek chystá volební místnost | foto: Radek Miča, MAFRA

Volby samotné probíhaly hladce. Jen v Jundrově se voleb chtiví občané nemohli dostat do volební místnosti a několik minut marně bušili na dveře. Odpoledne pak ale poznamenala tragická událost: ve volební místnosti v Praci na Brněnsku zemřel starý muž.

Příčinu úmrtí zatím záchranáři neznají. "Jednalo se o 78letého muže. Co bylo příčinou jeho smrti, není jasné," řekl Luděk Kašparovský, ředitel jihomoravské záchranky v Brně.- čtěte Ve volební místnosti zemřel senior, dát svůj hlas už nestihl

Jundrovští bušili na dveře volební místnosti
Sedm netrpělivých voličů se dobývalo do Klubu seniorů v Jundrově. Bylo pět minut po druhé a dveře volební místnosti byly pořád zavřené. Lidé začínali být podráždění.

VOLBY 2008 - Sledujte on-line reportáž

"Musím jít na vlak," rozčilovala se důchodkyně. "Je to vůbec možný?" křičeli další Jundrovští a silně bušili do dveří. Když se konečně otevřely, lehce zmatená komise nemohla najít seznam voličů.

V městské části Brno-jih se volilo hned ve 14:00
Do brněnského volebního okrsku číslo 192 a 193 v Domově mládeže v Klášterského ulici 4 přišlo úderem 14. hodiny sedm voličů z pěti set registrovaných. Většinou to byli lidé středního věku.

Redaktorka MF DNES zde zjistila, že brněnští strážníci obcházejí volební místnosti a nechávají na sebe členům volebních komisí kontakt, aby mohli v případě rušení voleb rychle zasáhnout.

Kromě toho budou volby kontrolovat i úředníci. "Každý den voleb budou na jižní Moravě jezdit čtyři výjezdní skupiny, které budou ve všech okresech kraje kontrolovat průběh hlasování ve volebních místnostech," řekl Jiří Crha, ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Někteří voliči bloudili
"Z 597 zapsaných přišlo během prvních dvaceti minut asi deset lidí. Nejvíc lidí přišlo zatím z domu v ulici Dornych 14 - tři. Nápor voličů očekáváme až po 16:00, kdy se lidé vracejí z práce," řekla předsedkyně komise brněnského volebního okrsku číslo 192 Petra Vítková

Domov mládeže v Klášterského ulici číslo 4, kde sídlí volební okrsky číslo 192 a 193, má dva vchody a voliči zde často bloudí. Přestože se zde již několikeré volby konaly, lidé si zde podle předsedkyně komise stále nezvykli, kam mají jít. "Běžněji se chodí volit do škol, tady je to takové zastrčené," řekla.

Většina voličů, kteří dosud do místnosti přišli, jsou starší lidé. Dokonce tam přišel senior v obleku a zdržel se déle, než musel. "Takoví lidé berou volby jako slavnostní událost, jako občanskou povinnost ke státu. Volit přicházejí nejdříve. Jsou nadšení, mají o všem přehled," uvedla Vítková.

I v pátek se politici předháněli v lákání voličů
Ještě odpoledne rozdávali sociální demokraté v centru města Brna letáčky s podobiznou Michala Haška. Odpoledne jim na mítinku zazpíval Ondráš a také zlatý hřeb kampaně, zpěvačka Helena Vondráčková.

Na začátku České ulice se zase z plachty velkého stánku na kolemjdoucí usmíval lidovec Stanislav Juránek. Ten se dokonce nezdráhal postavit svůj předvolební stojan před volební místnost v obci Drásov, kde volil sociální demokrat Michal Hašek, který tam bydlí.

"Volební zákon vůbec neupravuje zákaz volební agitace při krajských volbách. To je asi ta chyba. Pokud někde visí plakát v den voleb, není to v rozporu se zákonem. Ale my nemáme nic, na základě čeho bychom mohli požadovat odstranění," podotkla Eva Sychrová ze správního odboru krajského úřadu.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz