Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vozíčkáři a sebevrazi přispívají drahám

  12:37aktualizováno  12:37
Minulý čtvrtek se kolegyně Mirka Spáčilová ve svém článku Když neskočím pod vlak, železnice nám zkrachuje pozastavovala nad eticky nekošerným požadavkem tohoto „státem bohatě dotovaného“ dopravního organismu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ten totiž chce, aby mu pozůstalí po nebožtíkovi, který se rozhodl sejít ze světa skokem pod jedoucí lokomotivu, uhradili utrpěnou škodu a zpoždění.

Vlastně mne s tématem předběhla, protože už od prázdnin se chystám psát o stejně podivném požadavku téhož "dopravce se 160letou tradicí".

. na kafiJana Soukupová

Diář Jany Soukupové

Pravidelný fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

Má kamarádka s roztroušenou sklerózou je už nějaký ten pátek odkázaná na invalidní vozík. Že to její svět nasměrovalo ke skupině stejně "vybavených" lidí, je jasné - když budete při své běžné činnosti během dne přemýšlet, co se s vozíkem "dá" a co ne, přijdete na to aspoň v hrubých obrysech také (jako pár našich mediálně sledovaných ministrů, kteří si to na vozíčku zkusili alespoň jeden den).

Tak i moje přítelkyně si musela najít kamarády-vozíčkáře včetně organizací, co pro ně zařizují třeba výlety na filmový festival do Karlových Varů nebo různé prázdninové pobyty s dopravou a pobytem "bezbar"(-iér).

Lidé s kárkou, které jsem díky ní poznala, jsou většinou skvělí. Jestliže jsou na vozíku od narození, obvykle svůj osud a zdravotní omezení parádně zvládají, navíc dokážou do posledního miligramu využít i té poslední možnosti a schopnosti, která jim byla zachována.

Tím spíš zamrzí, co si na ně České dráhy letos připravily.

Když si totiž organizace Duha objednávala vagón s plošinou, která postižené na vozíku vyzvedne z perónu do vlaku, bylo předem jasné, že po cestě bude nutný přestup na jiný spoj. A tak účastníci vozíčkářského zájezdu museli už dopředu z vlastní kapsy zaplatit "povolené zdržení rychlíku".

Protože cca patnáct vozíků, které se do speciálního vagonu vejdou, nestihne plošina vyložit a naložit tak rychle, aby se navazující vlak neopozdil. Pro lidi s invalidním důchodem to jednak není zase tak málo (dvě skupiny po patnácti vozíčkářích platily letos za jeden přestup tam a jeden na zpáteční cestě celkem 2 400 korun, neboť od 15. června 2008 kromě stovky, dvoustovky či třístovky samotné pokuty to ještě "za každou i jen započatou minutu zdržení osobního a spěšného vlaku" koštuje nejméně 300 korun, u rychlíku 600, u vlaku "vyšší kvality" 1 000 Kč), ale hlavně tady cosi podivně smrdí. Že by nedostatek empatie, pocit nespravedlnosti nebo natvrdlosti úředního šimla?

Jistě, České dráhy se budou hájit, že ony samy jsou krajskými úřady a ministerstvem dopravy tlačeny k placení pokut za zpožděné spoje (a špinavé nebo špatně vybavené vozy), ale to asi vozíčkářům moc nepomůže.

Oni - jak říkávala moje babička - si "vrtulku do zadku nepřimontují", aby stihli vystoupit a nastoupit včas. Když mi dívka zvaná Gazela, která v Duze výlety vozíčkářů organizuje, vyprávěla další podrobnosti jejich letošní cesty, nedobrý pocit z přístupu dopravního molocha ještě vzrostl.

Nejenže vozíčkáři nastupovali do vlaku, který už v jejich výchozí stanici měl dvacetiminutové zpoždění, při přestupování navíc zastavili tak, že jejich vagón měl východ proti sloupu, kam se plošina nemohla vejít, takže se vlakem muselo ve stanici znovu šejbovat, což zase hodnou chvíli trvalo.

Mezitím se z nákladního prostoru skoro stejně dlouho vykládala jízdní kola, jejichž majitelé za žádné zpoždění platit nemusejí. Když už si hýčkáme ekologicky takřka nezávadný způsob dopravy, který nám svou nenahraditelnost zase hodlá připomenout dalším zvyšováním jízdného, neměl by nás z výše svého mravnějšího přístupu k životnímu prostředí zbytečně štvát nemravným přístupem k lidem, kteří se moc účinně bránit neumějí. Případně nemůžou vůbec - viz výše zmíněné "placení sebevraždy".
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Zdrogovaný bez řidičáku ujížděl policistům, motorkář kvůli němu spadl

Zdrogovaný muž bez řidičáku ujížděl policistům, málem srazil motorkáře

Zběsilou jízdou se v uplynulých dnech snažil setřást policisty jednatřicetiletý řidič v Brně. Když jej po hrozbě...

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Při prvním rande si spletla město, teď se stará brankáři Komety o klid

Taťana Kaletová v originálním dresu svého partnera Marka Čiliaka, který je...

I v srdci Slezska, které jinak ve finále hokejové extraligy drží palce Třinci, se radostně tleská při zákrocích...

Grafton Recruitment Praha
VEDOUCÍ SKLADU - JEDNA SMĚNA

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz