Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vozíčkáři museli zaplatit 600 korun, protože při nastupování zdrželi vlak

  8:00aktualizováno  8:00
Cesta z Brna do Telče stála skupinu vozíčkářů kvůli zdržení vlaku o šest set korun více. Cestou tam i zpět. "Tento poplatek existuje odnepaměti a týká se cestujících, kteří žádají o prodloužení pobytu ve stanici z důvodu nástupu nebo výstupu," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Ilustrační foto | foto: Pert HolečekMETRO

K zážitku brněnských vozíčkářů se bez podrobného popisu obou stran vyjadřovat nechtěl. Poplatek však podle něho zaplatí cestující například tehdy, pokud mají objemná nebo specifická zavazadla, jejichž naložení a vyložení trvá delší dobu.

Lidé z občanského sdružení Domov pro mne budou po Českých drahách žádat peníze zpět. Vozíčkáři totiž museli v létě za cestu na rekondiční pobyty zaplatit na příplatcích k ceně jízdenek dohromady 4 800 korun.

Zaplaťte, nebo žádná rezervace nebude...
"Do Mrákotína jezdíme každý rok z Brna do Telče vlakem s přestupem v Kostelci. Za tu dobu, co ve sdružení pomáhám, se pravidla na dráze trochu pozměnila," tvrdí Eva Kudělková, která v Domovu pro mne působí jako koordinátorka rekondičních pobytů pro dospělé.

Letos však České dráhy vozíčkáře zaskočily. Jedna ze zaměstnankyň totiž odmítla potvrdit rezervace jízdenek, dokud nebude poplatek za povolené zdržení vlaku uhrazen. "Vzhledem k tomu, že pobyt lidí v Mrákotíně už byl zajištěn, a cestu tak nebylo možné zrušit, jsme poplatky uhradili. Vzhledem k tomu, že na celkem dva pobyty na konci července a začátku srpna cestovaly vždy dvě skupiny, jen na poplatcích jsme zaplatili za jeden pobyt 2 400 korun, za oba tedy 4 800," popsal ředitel sdružení Domov pro mne Libor Doležal.

Podle Kudělkové se s povinností hradit poplatek za zdržení vlaku setkaly i další skupiny brněnských vozíčkářů. "Ale to, že vlak už na nádraží přijede s půlhodinovým zpožděním, nikoho nezajímá," posteskla si.

Na webu Českých drah jsou jen slevy
Na internetových stránkách Českých drah se o povinnosti hradit tento poplatek nic nepíše. Vozíčkář se pouze dozví, na jaké slevy má nárok a jak cestu objednat. Články neobsahují ani upozornění, že v případě cestování větší skupiny by dráhy poplatek za povolené zdržení mohly požadovat.

"Ke změně pravidel v poslední době nedošlo, nedokážu vysvětlit, proč byl poplatek letos účtován a v minulosti ne. Mohlo jít o speciální přepravu vyžadující nějakou manipulaci s vozem nebo snad významné zdržení. S jistotou však vím to, že jednotliví vozíčkáři žádný takový poplatek neplatí," trvá na svém mluvčí drah Šťáhlavský.

Doplnil, že existují situace, kdy je takový poplatek pochopitelný. Třeba když vozíčkář požaduje zastavení vlaku se zvedací plošinou v zastávce, kde běžně nestaví. Výše částky je pak stejná.

Brněnské výpravy vozíčkářů do Mrákotína však takové zastavení nepožadovaly. Vlaky stavěly jen tam, co obvykle. "V případě, že vozíčkáři považují účtovaný poplatek za neoprávněný, mohou využít možnosti stížnosti na generálním ředitelství drah nebo reklamace. K pochybení samozřejmě dojít může," dodal Petr Štáhlavský a upozornil, že zájem o služby Českých drah pro vozíčkáře každým rokem rostou.

Sdružení Domov pro mne se na dráhy se stížností obrátí v nejbližších týdnech. Kromě vrácení peněz bude požadovat i záruku, že se s podobnými požadavky žádní další vozíčkáři nesetkají.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Najdete na iDNES.cz