Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vozíčkáři museli zaplatit 600 korun, protože při nastupování zdrželi vlak

  8:00aktualizováno  8:00
Cesta z Brna do Telče stála skupinu vozíčkářů kvůli zdržení vlaku o šest set korun více. Cestou tam i zpět. "Tento poplatek existuje odnepaměti a týká se cestujících, kteří žádají o prodloužení pobytu ve stanici z důvodu nástupu nebo výstupu," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Ilustrační foto | foto: Pert HolečekMETRO

K zážitku brněnských vozíčkářů se bez podrobného popisu obou stran vyjadřovat nechtěl. Poplatek však podle něho zaplatí cestující například tehdy, pokud mají objemná nebo specifická zavazadla, jejichž naložení a vyložení trvá delší dobu.

Lidé z občanského sdružení Domov pro mne budou po Českých drahách žádat peníze zpět. Vozíčkáři totiž museli v létě za cestu na rekondiční pobyty zaplatit na příplatcích k ceně jízdenek dohromady 4 800 korun.

Zaplaťte, nebo žádná rezervace nebude...
"Do Mrákotína jezdíme každý rok z Brna do Telče vlakem s přestupem v Kostelci. Za tu dobu, co ve sdružení pomáhám, se pravidla na dráze trochu pozměnila," tvrdí Eva Kudělková, která v Domovu pro mne působí jako koordinátorka rekondičních pobytů pro dospělé.

Letos však České dráhy vozíčkáře zaskočily. Jedna ze zaměstnankyň totiž odmítla potvrdit rezervace jízdenek, dokud nebude poplatek za povolené zdržení vlaku uhrazen. "Vzhledem k tomu, že pobyt lidí v Mrákotíně už byl zajištěn, a cestu tak nebylo možné zrušit, jsme poplatky uhradili. Vzhledem k tomu, že na celkem dva pobyty na konci července a začátku srpna cestovaly vždy dvě skupiny, jen na poplatcích jsme zaplatili za jeden pobyt 2 400 korun, za oba tedy 4 800," popsal ředitel sdružení Domov pro mne Libor Doležal.

Podle Kudělkové se s povinností hradit poplatek za zdržení vlaku setkaly i další skupiny brněnských vozíčkářů. "Ale to, že vlak už na nádraží přijede s půlhodinovým zpožděním, nikoho nezajímá," posteskla si.

Na webu Českých drah jsou jen slevy
Na internetových stránkách Českých drah se o povinnosti hradit tento poplatek nic nepíše. Vozíčkář se pouze dozví, na jaké slevy má nárok a jak cestu objednat. Články neobsahují ani upozornění, že v případě cestování větší skupiny by dráhy poplatek za povolené zdržení mohly požadovat.

"Ke změně pravidel v poslední době nedošlo, nedokážu vysvětlit, proč byl poplatek letos účtován a v minulosti ne. Mohlo jít o speciální přepravu vyžadující nějakou manipulaci s vozem nebo snad významné zdržení. S jistotou však vím to, že jednotliví vozíčkáři žádný takový poplatek neplatí," trvá na svém mluvčí drah Šťáhlavský.

Doplnil, že existují situace, kdy je takový poplatek pochopitelný. Třeba když vozíčkář požaduje zastavení vlaku se zvedací plošinou v zastávce, kde běžně nestaví. Výše částky je pak stejná.

Brněnské výpravy vozíčkářů do Mrákotína však takové zastavení nepožadovaly. Vlaky stavěly jen tam, co obvykle. "V případě, že vozíčkáři považují účtovaný poplatek za neoprávněný, mohou využít možnosti stížnosti na generálním ředitelství drah nebo reklamace. K pochybení samozřejmě dojít může," dodal Petr Štáhlavský a upozornil, že zájem o služby Českých drah pro vozíčkáře každým rokem rostou.

Sdružení Domov pro mne se na dráhy se stížností obrátí v nejbližších týdnech. Kromě vrácení peněz bude požadovat i záruku, že se s podobnými požadavky žádní další vozíčkáři nesetkají.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Najdete na iDNES.cz