Vozíčkář Jaroslav Šrámek bydlí na brněnských Vinohradech a jeho pohyb ve sněhu je s mechanickým vozíkem značně problematický. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vozíčkářům se ve sněhu propadají kola, zima doma uvěznila i starší lidi

  • 3
Padající sníh vytváří nádherné scenerie, ale mnozí kvůli němu zůstanou uvězněni ve svých domovech. Ledové zrcadlo nebo naopak kluzká břečka na chodnících nejvíce trápí důchodce a vozíčkáře.

Bez pomoci jsou vozíčkáři v zimě téměř bezmocní. "V Adamově je na kopci sídliště, kde bydlí jeden můj známý. Svah dolů je tak prudký, že každou zimu čtyři měsíce vůbec nevyjíždí," popsala Lucie Marková z Ligy vozíčkářů. Podobných případů jsou stovky a vozíčkáři v nouzi často volají o pomoc.

Nemůžete ven?

Jak snášíte letošní tuhou zimu? Na koho by se podle vás měli obrátit lidé, kteří se bez pomoci nemohou dostat z domova? Znáte někoho, kdo v mrazivých dnech vůbec nevychází?
Své příběhy a názory můžete psát redaktorům MF DNES na adresu
redbrn@mfdnes.cz

Před nedávnem se do Ligy vozíčkářů dovolali zoufalí manželé, kteří bydlí na horách a dům jim zapadal půlmetrem sněhu. Muž byl na vozíku a nemohl se ani dostat z domu. "Obtížně jsme sháněli někoho, kdo by je osvobodil," vylíčila Merková.

"Jsem zvyklý být samostatný, ale letošní zimu se musím spolehnout na pomoc asistentů. Stačí několik centimetrů sněhu a vozík je skoro neovladatelný. Pokud napadne více než deset centimetrů, neprojede ani zdatný vozíčkář," řekl Jaroslav Šrámek, který se na vozíku potřebuje přepravit každý den do práce.

Vozíčkáři by neměli vyjíždět bez doprovodu

Na mechanický vozík existují zimní pneumatiky, ale vzorek se stejně jako u silničního kola zalepí mokrým sněhem a vozíčkář uvízne.
Elektrický vozík je sice těžší a silnější, takže projede i hlubší závěj, ale pokud někde zapadne, je právě váha jeho největší nevýhodou.

Vyprostit dospělého člověka na vozíku je úkol pro pár silných chlapů.

"Vozíčkář by v zimě neměl sám vůbec vyjíždět. Zvláště večer ne. Když zapadne, hrozí, že kolem zrovna nebude mít nikoho na pomoc," varoval Lukáš Poláček, který vozíčkářům pomáhá jako osobní asistent.

V zimě je pro vozíčkáře složitější i doprava po městě. Jezdí sice nízkopodlažní vozy a cestujícím může pomoci i asistent dopravního podniku, ale když teplota klesne, přepravu komplikuje všudypřítomný led.

"Nejenže je v mrazivých dnech plošina kluzká, ale už se mi stalo, že vůbec nešla vysunout. Musím se pak spoléhat na laskavost ostatních," dodal Šrámek.

Nepříjemný je i špinavý sníh, který se na vozík nachytá a v teple odtává na podlahu.

Studentka Laďka Blažková by se v zimě neobešla bez pomoci rodičů. "Na okraji chodníků jsou vysoké sněhové bariéry. Když se chci dostat domů, táta mě musí přenést. Je to pro něj dost náročné a taky nebezpečné, když uklouzne, nabijeme si oba," obává se Laďka.

I když jsou chodníky odklizené, nejsou pro vozíčkáře úplně bezpečné. "Kamínek se mi zapíchl do kola a proděravěl mi duši," postěžovala si Laďka.

Pokud se vozíčkáři pohybují po městě autem, u nákupních středisek a na podobných místech mají parkovací místa odhrnutá. Problém je na některých větších sídlištích. "Mám problém dostat se do bytu. Přestože žiju v obytné zóně, nemám vyhrazené parkovací místo a odhrnuté je to tam dost špatně. Nájezdové rampy, které vedou do domu, jsou pokryté ledem a kloužou," vylíčil další vozíčkář Jaroslav Nahlík.

Chce-li se dostat domů, musí počkat, až ho někdo z kolemjdoucích na rampu vyveze.

Vozíčkář Jaroslav Šrámek bydlí na brněnských Vinohradech a jeho pohyb ve sněhu je s mechanickým vozíkem značně problematický.

Potíže s pohybem zasněženým městem mají i starší lidé. Mohou uklouznout a díky křehčím kostem si snadno přivodí zlomeninu. "Ozývá se nám daleko víc lidí, kteří potřebují zajít na nákup nebo vyzvednout léky. Na kluzké chodníky si netroufají, berle s gumovými konci snadno podklouznou," řekla Ivana Petrášková z Diecézní charity Brno.

Senioři mají horší stabilitu a navíc je cesta sněhem daleko více vyčerpá. Klientům v charitě doporučují, aby v zimě příliš nevycházeli.

Starší lidé se na ledu snadno zraní

Sníh znesnadňuje i rozvoz obědů. "Některými místy ani neprojedeme, a tak je často roznášíme pěšky," popsala situaci vedoucí odboru pečovatelské služby v Bystrci Stanislava Zimmermannová. Rozvoz zdržuje i to, že v zimním období si obědy nechá vozit daleko více lidé, kteří nebydlí v pečovatelských domech. V hlubokém sněhu se na nákup nedostanou.

"Vařím si sama, ale v tom marastu, co je venku, do obchodu nedojdu. Je to o dost horší než loni, na začátek chodníku dají akorát cedulku, že se v zimě neudržuje a my máme smůlu," kritizovala stav chodníků důchodkyně Milena Peková.

Cedulky, které radnicím šetří peníze za údržbu, se objevily například v Žabovřeskách nebo na Vinohradech. Radnice spoléhá na solidaritu občanů.

"Neexistuje vyhláška, že by potřebným měl někdo odházet cestu. Město svou povinnost moc dobře neplní, mělo by se snažit pomoct alespoň vozíčkářům a starším lidem," podotkla Lucie Marková.

S přívaly sněhu se potýkají všechny městské části. "Lidé se na nás obracejí s prosbami o pomoc. Volal muž na vozíčku, že technické služby přihrnuly sněhem kontejner, kam chtěl hodit odpadky. Sněhu je letos opravdu hodně, nedá se stíhat všechno," řekl starosta Bohunic Robert Kotzian.