Únik ropné látky na hladinu Vranovské přehrady (7. listopadu 2013)

Únik ropné látky na hladinu Vranovské přehrady (7. listopadu 2013) | foto: HZS Jihomoravského kraje

Soud nařídil odstranit nepovolená mola, na nichž kotví vranovská flotila

  • 6
Povodí Moravy po třech letech docílilo toho, že soud nařídil odstranění nepovolených mol na Vranovské přehradě. Cestující z nich nastupují do lodí společnosti Osobní lodní doprava Vranov dopravce Martina Balíka.

„Soud rozhodoval o vyklizení pozemků, po právní moci rozsudku provedením pověřil exekutorku,“ poznamenala předsedkyně znojemského soudu Lenka Krčálová.

Balík nařízení soudu nechtěl komentovat. „Žádná mola nevlastním,“ reagoval na dotaz MF DNES v SMS zprávě.

Exekuce je důsledkem toho, že Balík odmítl podepsat s Povodím Moravy dohodu o podmínkách provozu svých lodí, a tak následovala žaloba. Státní podnik chtěl, aby se podnikatel přesunul z hráze Vranovské přehrady, ten ale argumentoval, že místo na hrázi je pro jeho byznys klíčové.

Balíkova éra na Vranovské přehradě se od začátku nese v kontroverzním duchu. Když přivezl výletní hydrobus zrekonstruovaný do podoby lodě, která zdejší vody brázdila v letech 1959 až 1990, těsně před startem sezony v roce 2012 mu shořel.

Postupně si pořídil další dvě lodě, u jedné z nich se ale o rok později objevila ropná skvrna. Podle vranovské policie byla na vině technická závada, pozdější verdikt jihomoravských krajských policistů ale zněl, že naftu někdo vylil úmyslně. Pachatele však nedopadli (psali jsme zde).

Přestože Balík nemá oficiální kotviště, dál pokračuje ve veřejné lodní dopravě. Už dříve uvedl, že lodě ani nemá kam odvézt.

„Nevím, jak si to Povodí Moravy představuje, to je mám pustit po vodě? Mám v nich majetek za 15 milionů korun. Nemůžu je odvázat, nemám je kam dát,“ zlobil se.