Předseda Vietnamsko-České společnosti Truong Cong Su

Předseda Vietnamsko-České společnosti Truong Cong Su | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Vražda milenců brněnskými Vietnamci otřásla, říká předseda svazu

  • 41
Vraždu mladého vietnamského páru v Brně stále zahaluje policejní informační embargo. Před hernou na ulici Cejl, kde Vietnamci minulou sobotu zemřeli, lidé vytvořili malý pomník se svíčkami, miskami rýže, vajíčky a sklenicemi s pitím.

"Je to náš starý zvyk. Když ve Vietnamu někdo zemře, tak se mu po dobu devětačtyřiceti dnů nosí jídlo, aby měl co jíst," říká dlouholetý předseda brněnského Svazu Vietnamců Truong Cong Su.

více o případu

Vietnamci, jejichž těla se našla v brněnské herně, byli podle pitvy zavražděni - čtěte ZDE

Jak moc se vražda mladého páru dotkla vietnamské komunity v Brně?
Vražda a všechno kolem ní se nás dotklo hodně, ale nejen tady v Brně, i na celém území České republiky. Nejvíc nás trápí, že vůbec nevíme, z jakého důvodu se to stalo. Já k tomu nemám moc podrobností, nemám potvrzené ani to, že byli podřezáni. Navíc byli hodně mladí, kluk měl jednadvacet let a ta holka ještě o rok míň.

Znal jste je? Co o nich víte?
Já se s nimi nikdy nesetkal. Nevím přesně, ale myslím, že sem přijeli podnikat. Byli tu dost krátce, chlapec něco přes rok a holka jen několik měsíců. Nejspíš to byli milenci.

Někteří provozovatelé heren na Cejlu říkali, že se mohlo jednat o vyřizování účtů mezi Vietnamci. Co si o tom myslíte?
S takovými řečmi bych nesouhlasil. Počkejme si na výsledky vyšetřování české policie. Ve všech komunitách panují nejrůznější vztahy. Jako předseda svazu mám o Vietnamcích určitý přehled. Ale nemyslím si, že by to mezi nimi v Brně bylo tak špatné.

Předseda Vietnamsko-České společnosti Truong Cong SuPředseda Vietnamsko-České společnosti Truong Cong Su

Zmiňovaní majitelé heren si mysleli, že zavražděný pár dlužil vietnamské mafii peníze za cestu do Česka. Je něco takového možné?
Nemyslím si, že by se jednalo o nějaký problém s placením. Přece když někoho zabiju, moc peněz z něj už stejně nedostanu. Navíc ti dva byli mladí a byli tu jen krátce. Pochopil bych spíš, kdyby zabili někoho bohatého nebo problémového.

Už se tu něco podobného událo?
Nic podobného se tu zatím nestalo.

Jste předseda Svazu Vietnamců v Brně. Jak se teď změní jejich život na Cejlu?
Změní to život Vietnamcům na celém území republiky. Určitě teď budou nějaký čas opatrnější. Ale zda budou dříve zavírat herny nebo si pořídí hlídače, to nevím. Já do heren vůbec nechodím.

Pomníček na brněnské ulici Cejl, kde byla zavražděna dvojice Vietnamců

Chystáte se po této události udělat nějaká speciální opatření?
Proč? My tu žijeme, máme tu pověřené orgány České republiky, ty mají jednat. Věřím, že policie udělá všechno. My spoluobčany stále vyzýváme a prosíme, aby tu žili spořádaně, aby podnikali nebo tu jinak pracovali a respektovali české zákony.

Někteří Romové z Cejlu se obávají, že vietnamská komunita je bude z vraždy mladého páru podezřívat. Jaké jsou vztahy obou menšin?
To opravdu moc nevím, obzvláště nemám žádné informace o soužití s Romy na Cejlu. Ale nikdy jsem neslyšel o nějakých problémech v té oblasti.

Kolik nyní v Brně žije Vietnamců? Přibývají stále?
Přesné údaje má cizinecká policie. Já odhaduji na Brno a okolí tak dva tisíce. Ale jejich počty se už určitě nezvyšují, důvodem je samozřejmě krize. Česká republika už sem třeba na podnikání nikoho nepustí. Teď je zkrátka zbytečné sem přijíždět. Ale ještě tak před dvěma lety lidé za prací přijížděli. Dnes sem pouští jen případy, kdy se tu slučuje rodina, nebo mladé lidi, co tu chtějí studovat.

Není to tak dávno, co vláda rozjela krizový program, který cizincům přispívá na cestu zpět do vlasti. Využívají ho Vietnamci hodně?
Na začátku to bylo pět set eur, teď už jen tři sta. Ale moc toho lidé nevyužívají, z Brna odjelo jen málo cizinců.

Dá se říci, že se na Brněnsku Vietnamcům daří dobře?
Vnímám, že naši spoluobčané tu pracují nesmírně usilovně. Často je můžete vídat v drahých autech. Na druhou stranu, někdy mají jen to drahé auto, ale téměř žádný další majetek.

Předseda Vietnamsko-České společnosti Truong Cong Su

Cítíte se v Brně bezpečně?
Kdo tu žije spořádaně, pracuje a je v klidu, tak nemá problémy.

Jak funguje váš Svaz Vietnamců? Komu slouží?
Je to nezisková a dobrovolná organizace určená všem Vietnamcům, kteří tu žijí. Jsme tu pro všechny. Dá se říci, že nejvíc pomáháme těm, co sem právě přijedou, třeba s jazykem. Radíme jim s podnikáním, vyřizováním trvalého a dlouhodobého pobytu, vyplňujeme různé žádosti.

Přijíždějí sem jednotlivci, nebo spíš celé vietnamské rodiny?
Dokážete jejich situaci srovnat třeba s Ukrajinci, kteří tu bývají spíš jako jednotlivci a posílají domů peníze?
Jde o to, jakou má kdo možnost. Někdy může člověk přijet jen sám a pak sem třeba přitáhne celou svoji rodinu. Ale obecně je to tak, že pokud se tu Vietnamcům daří, mají tu rodiny. A hlavně chtějí, aby tady vyrůstaly jejich děti. Chtějí, aby v této zemi studovaly, a druhá generace to pak díky nim už bude mít o poznání lepší.

Herna, kde byla nalezena těla vietnamského páru.Herna, kde byla nalezena těla vietnamského páru.

Snaží se tedy integrovat do české společnosti?
Neexistuje, že by třeba rodiče své děti neposílali do školy. Naopak, rodiče tu makají právě proto, aby se děti vše naučily, aby tu vystudovaly. To je náš hlavní cíl a hlavní motivace Vietnamců. Pro své děti se snaží udělat všechno. Rodiče pro ně doslova obětují své životy.

Říkal jste, že Vietnamci tu podnikají. Jaké jsou jejich hlavní oblasti?
Textil, to určitě vidíte všude. Pak mívají také různá bistra. No a teď nově začíná i pedikúra a manikúra. Už vím asi o pěti salonech.

Máte zprávy o tom, že by se v budoucnu Vietnamci v Česku pustili i do jiných odvětví?
Začínají také podnikat s potravinami, tam se jim ještě otevřou nové možnosti. Ale jinak teď o žádném trendu nevím.

Setkal jste se někdy s tím, že by Vietnamcům Češi záviděli jejich úspěchy?
Nevím jak ostatní, ale já osobně jsem se s tím nikdy nesetkal. Víte, vždycky, když se někomu z nás daří, je za tím hodně práce. Vietnamci prostě dost makají.

Truong Cong Su

Truong Cong Su se narodil roku 1958 ve vietnamské oblasti Hanam.
Do Československa poprvé přijel v roce 1975, v dobách přátelských vztahů s Vietnamem.
Prožil patnáct let na Slovensku, v Košicích vystudoval hutnictví na tehdejší Vysoké škole technické a získal titul inženýra.
V hutnictví pracoval jako tlumočník a na vedoucích pozicích.
Před revolucí se i s rodinou vrátil nakrátko do Vietnamu.
Od roku 1993 žijí v Brně, kde Truong Cong Su podniká v cestovním ruchu a poradenství.
Již deset let je předsedou neziskového Svazu Vietnamců v Brně.